Pátek , 15. 11. 2024

Leopold

Internet není věčný, takže je čas zachovat, co můžete

Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.
Internet
Internet není věčný, takže je čas zachovat, co můžete

25. 07. 2024

25. 07. 2024

Internet a jeho obsah je vždy ohrožen

Paramount nedávno odstranil téměř vše z webů Comedy Central a MTV. Internetový archiv, pravděpodobně jedna z nejdůležitějších webových stránek na internetu, byl nucen ze svých stránek odstranit přibližně 500 000 knih. Zatímco archivní stránky dělají vše pro to, aby zachovaly, co mohou, právní a finanční tlaky nevyhnutelně povedou ke ztrátě obsahu a našeho snadného přístupu k němu. Ani peer-to-peer hostování vzácného obsahu, jako je implementováno Internetovým archivem, nezaručuje, že nakonec některé torrenty nebudou mít žádná semena. Streamovací služby a digitální obsah, jako jsou elektronické knihy a pouze digitální hry, mohou rovněž zmizet v mžiku oka. My sami, jako kolektivní uživatelé webu, můžeme individuálně uchovávat obsah. Nenechte se tedy časem a entropií připravit o obsah, o kterém si myslíte, že by se měl někam uložit. Zde je návod, jak můžete chránit malý kousek naší kultury před digitální smrtí.

Kupte si fyzické knihy, DVD a Blu-ray

Existuje spousta důvodů, proč si kupovat fyzické knihy, filmy a televizní seriály, ale pro mnohé je na prvním místě to, že si chtějí zajistit mít celoživotní přístup ke svým oblíbeným věcem. To je důvod, proč mít oblíbené filmy na Blu-ray. Vaše knihovnička může být domovem vašich zamilovaných sběratelských edic.

Kupte si média a videohry bez DRM a uložte je

Ne každý má prostor pro fyzická média, ale zařízení pro dlouhodobé ukládání, jako jsou archivační pevné disky, pásky a archivní optická média, jsou snadno dostupná a nejsou tak drahá. To vám dává možnost uchovat věci alespoň tak dlouho, dokud budete poblíž. Existuje několik míst, kde můžete získat bezplatný obsah DRM (Digital Rights Management). Například GOG.com pro hry nebo někteří vydavatelé knih jako TOR nepoužívají DRM na svých e-knihách. Pokud vaše média nemají DRM, můžete si je obecně vytvořit pro vlastní potřebu, ale distribuovat je samozřejmě nesmíte. Kvůli americkému zákonu DMCA (Digital Millennium Copyright Act) a dalším podobným zákonům v jiných částech světa je však obvykle nezákonné zbavit se ochrany proti kopírování na médiích, i když jste za to zaplatili. I když existují nástroje pro snadné odstranění DRM z většiny typů obsahu, samotný akt potlačení této ochrany je nezákonný díky ustanovením o „anti-obcházení“ v DMCA a dalších podobných zákonech po celém světě.

K TÉMATU  Zdatný obojživelník: Panasonic DMR-EX77 160GB

Uložte si memy, webové stránky se snímky obrazovky a dělejte, co můžete

Stále můžeme ochutnat kulturu předchozích desetiletí, staletí a dokonce i raného člověka díky fyzickým kulturním artefaktům, které po sobě zanechali. Na zdech ruin jsou stále graffiti ze starověkého Říma a existují doslovné jeskynní malby z pravěku.

Tolik moderní kultury je online, že v určitém okamžiku prostě zmizí jako mlha na slunci. Máme stránky věnované ochraně online kultury, jako je Wayback Machine a KnowYourMeme, ale jsou náchylné ke stejnému potenciálnímu osudu jako jakékoli webové stránky. Takže, jakkoli to může znít divně, možná budete chtít udělat internetový ekvivalent scrapbookingu a uložit si offline kopie memů, které jsou součástí vaší kultury.

Zaměřte se na to, na čem vám záleží

Většina raných filmů je navždy ztracena a nikdy se přesně nedozvíme, co bylo ztraceno, když Alexandrijská knihovna vyhořela, protože některé texty měly na tomto jediném místě pouze jednu kopii. Dnes je mnoho filmů, které byly považovány za ztracené, znovu objeveny v držení soukromých sběratelů. Určitě by bylo skvělé, kdyby kniha, hra nebo film byly restaurovány pouze jednoho dne, protože jeden z nás zachoval kopii.

Kupte si fyzické kopie svých oblíbených médií ve formátu, který bude fungovat bez nutnosti připojení k internetu. Vytvářejte zálohy bez DRM věcí, na kterých vám záleží a ke kterým chcete mít vždy přístup, pouze pro své vlastní pohodlí. Pokud se tak stane, že vaše osobní sbírka dochovaných médií obnoví lidskou civilizaci po globální apokalypse, je to jen další věc, ze které se můžete cítit dobře.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Recenze Rollei CarDVR-318 – celá silnice v jednom záběru

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.

Nepřehlédněte

Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek