Středa , 08. 01. 2025

Čestmír

HDD/DVD rekordér LG RHT388H: jednoduše a pasivně

13. 10. 2008

Harddiskové digitální rekordéry už dávno svou bitvu nad VHS videem zvítězily a zašlapaly ho kamsi do propadliště dějin. Stejně tak již vítězí použití hybridního tuneru s DVB-T. Ještě zdaleka ale nemají vyhráno na poli jejich interaktivnosti a také provozního hluku. Alespoň s tím druhým se LG pokusilo něco udělat. Jak se mu to podařilo se dočtete v naší recenzi.

Začneme pěkně od zadu a to doslova. Protože právě zadní panel nás bude nejvíce zajímat. Co je na něm oproti běžným HDD rekordérům jiného? LG se jako jedno z prvních konečně zbavilo zásadního zdroje hluku v podobě chladícího ventilátoru a přístroj si tak musí vystačit s chlazením přirozenou cestou. Přitom má nové LG s výškou pouhých 5,5 cm jedno z nejtenčích těl, jaké jsme u rekordéru zatím zaznamenali. Přesvědčili jsme se o tom, že to není problém a citelnějšího zahřátí se po hodině provozu dočkal pouze horní kryt v jeho zadní části, kde je za průduchy umístněn zdroj.


Za štěrbinovými průduchy je uložen zdroj, který přístroj sice lokálně zahřívá, ale pokud bude zajištěna přirozená cirkulace vzduchu, přehřívání určitě nehrozí.

Na konektorové výbavě není nic zajímavého a také port HDMI s upscallerem na 1080p je už brán jako standard. Přesuneme se proto rovnou pod kapotu. Je velká škoda, že když už LG omezilo celkový hluk rekordéru pasivním chlazením, tak nezainvestovalo také do tiššího pevného disku. Použitý 250 GB HDD Seagate přenáší veškerý svůj pracovní hluk a vibrace do šasi přístroje a celkové emise hluku tím nabývají intenzity kvalitnějších rekordérů větraných aktivně. Kladný přínos absence ventilátoru tedy pociťujeme, ale zdaleka ne tolik, jak jsme si představovali. Alespoň, že hesla “ticho léčí“ se drží umravněná optická mechanika, která nám nepřipravila při čtení nebo zápisu za celou dobu testu žádnou záludnost.


Uvnitř poněkud vibruje 250GB HDD Seagate. Zahřívá se však zcela minimálně. Rekordér řídí čip Magnum.

Přes vnitřnosti jsme doputovali k čelu rekordéru. LG nikdy nemělo příliš nápadité designéry a vzhled jejich přístrojů je tak poměrně umírněný až nudný. Nicméně jednoduchý a účelný vzhled přední masky přispívá nadčasovosti přístroje. Jak je ale zvykem, nechybí alespoň část krytu v lesklém černém plastu. Dobrou čitelnost má středový displej. Lišta, kryjící přední konektory včetně FireWire a USB, se z neznámého důvodu vyklápí po celé délce předního panelu, i když konektory zabírají jen jeho malou část.


Design doplňuje pro LG typická skupina kulatých tlačítek.

Pro inovaci se LG rozhodlo u svého dálkového ovladače. Jeho povrch dostal pěkný reliéf napodobující strukturu kůže (na jaký jsme zvyklí z plastů v autě) a LG muselo udělat také něco s jeho spotřebou, protože si vystačí pouze s jedinou AAA baterií. To nejzásadnější však postihlo samotné rozvržení klávesnice.


Přepracovaný dálkový ovladač má slušivý reliéf. Jeho výborná přehlednost si vybrala daň v podobě přesunu některých zásadních tlačítek pod odklopný kryt.

Na povrchu zůstaly jen ty nejdůležitější tlačítka pro snadnou obsluhu a zbytek se nastěhoval pod odsuvný kryt. To by nebylo nic nového, kdyby se tam nepřestěhovala také celá číselná klávesnice a další běžná tlačítka. Je fakt, že čísla při ovládání rekordéru používáme jen při nastavování času nahrávky, ale kupříkladu tlačítko pro vyvolání EPG bychom ocenili v “hlavní“ sadě spínačů. K ergonomii ani citlivosti jinak nemáme výhrad. Zvláště starším ročníkům pomůže úbytek tlačítek k lepší orientaci a snazší práci s přístrojem.

Uvnitř vše při starém

V samotném prostředí a ovládání rekordéru LG jsme nezaznamenali prakticky žádné změny od minulých řad. Jen rychlost reakcí rekordéru se zdá být svižnější. Automatické ladění při prvním spuštění si dalo sice načas, ale uložilo všechny dostupné stanice jak analogového, tak digitálního vysílání bez problémů. Tuner má citlivost dobrou, ale ve srovnání s konkurencí od Sony nebo Panasonicu je přece jenom o něco horší.


Ovládací rozhraní, které se díky své jednoduchosti osvědčilo u starších modelů, zůstalo beze změny.

Na problém jsme narazili při řazení kanálů. Zatím co pozice analogových si lze libovolně přeskládat a přejmenovat, u digitálního seznamu lze jen vybrat kanály do oblíbených, a nebo je smazat. Konečné pořadí ale nelze změnit. Se zobrazením poněkud líného teletextu ani českého EPG nebyl žádný problém a také uspořádání EPG je vcelku povedené.


EPG je přehledné, konkurence ale už umí barevně odlišovat pořady podle jejich typu.

Všechny operace od nastavení přístroje nebo časovače, přes prohlížení videí, obrázků a hudby, jsou jednoduše dostupné po stisku klávesy HOME. Žel opět si musíme ujasnit předem, jaký druh souborů budeme chtít prohlížet, protože každý má vlastní browser.


Také detailní informace o pořadu má dobrou čitelnost.

Obraz i zvuk DVD nás nijak nemile nepřekvapil, zato jsme narazili na problém s pamětí přehrávaných disků, která jinak dovoluje pokračovat v přehrávání na místě, kde bylo přerušeno. Rekordér si sice pamatuje několik “rozehrátých“ disků, ale občas nám zcela nové DVD, které ještě nepřehrával, identifikoval jako právě takové rozkoukané a pustil ho třeba od poloviny filmu. Asi drobná chybka ve firmware.

K TÉMATU  Recenze kamery Rollei Actioncam 420 – mrňous k akci připraven

Značné nedostatky jsme zaznamenali u podpory některých běžných kodeků DivX a Xvid. Zvláště si neporadí s GMC, ale jak můžete vidět z tabulky na konci článku, přehrál z testovaných videí opravdu jen část. Je to mrzuté, zvláště když samotné titulky u DivX filmů jsou visuálně celkem povedené. LG podporuje také DivX Ultra a MPEG, tím ale výčet končí. Stejně tak u hudby si je nutno vystačit pouze s Audio-CD, MP3 a WMA. Prostředí také neposkytuje příliš mnoho doplňkových informací o hrané hudbě. Nakonec se zbývá ještě zastavit u zobrazování obrázků JPEG, které je i u velkých snímků docela rychlé. Nicméně postrádáme možnost přiblížení (stejně jako u DivX videa).


Čitelnost DivX titulků je dobrá, ale co je to platné, když hodně kodeků LG vůbec nedokáže přehrát?

Všechny multimediální soubory se nám podařilo vcelku rychle a jednoduše překopírovat na HDD, a to jak z DVD, tak USB portu. Bohužel je to pro tyto soubory ale slepá silnice, ze které není návratu. Prostě už je nikam nezkopírujete. Lze je pouze přesouvat v rámci složek na harddisku. To už je dnes překonáno a konkurence umožňuje jak pálení těchto souborů na disk, tak zpětné kopírování na USB disk.

Na konec této kapitoly ještě jedno zvolání, které v různých obměnách přidáváme do každé recenze všech rekordérů. Milí výrobci! Bylo by opravdu tak technicky složité při přehrávání DVD filmu prostě převést ten zatracený harddisk do StandBy??? Hlasitější reprodukce ho sice zvukově zcela překryje, ale co nějaké ohledy k životnímu prostředí a zbytečné spotřebě elektrické energie (když mluvíme o spotřebě, ta je celkem rozumných 24-26W a méně než 1W ve StandBy)?

Jednoduše nahrávám

Ani u samotného záznamu si pro nás LG nepřichystalo žádné šokující překvapení. Pětice napevno nastavených kvalitativních režimů bude asi většině laiků postačovat. Nečekejte žádný variabilní datový tok podle místa na disku a další funkce, které mívají pokročilejší a složitější rekordéry. Každopádně nelze doporučit nejnižší kvalitu nahrávky MLP. Ta sice ohromuje zákazníky až 729 hodinami záznamu, ale kvalitou si nezadá s videem z Youtube a moc koukatelné to není. Druhá nejhorší kvalita záznamu se už dá pro nenáročný obsah typu nekonečných telenovel použít a ostatní režimy jsou prakticky srovnatelné s živým vysíláním.


Časovač lze nastavit ručně, každá nahrávka přitom může být uložena v libovolném stupni kvality obrazu a nahrávání začne, i když je rekordér zrovna používán, což bohužel stále také není zcela samozřejmé. Pochopitelně nechybí možnost přímého zadávání časovače nahrávky podle EPG. Pro snazší zadávání časovače analogového nechybí staré dobré ShowView. Během nahrávání lze pouze přehrávat a tradičně nejde na rekordéru sledovat jiný kanál.


Pouze šest nahraných titulů na jedné stránce je hodně málo.

LG preferuje v prostředí správce nahrávek pouze dlaždice s náhledem nahraných pořadů s titulkem jejich názvu přiděleným správně z EPG (u digitálu pochopitelně). Nic proti tomu, ale pokud máme již řekněme dvacet a více nahrávek, byla by vítaná možnost přepnutí do seznamového zobrazení. Přehlednosti moc nepomůže ani možnost řazení podle data nahrávky nebo abecedy. Nehledě na to, že na jednu stránku se vejde pouze šestice miniatur a jejich načtení také nějakou tu sekundu stojí.


Vystřihnutí nežádoucí scény je snadné, bohužel už ne tak plynulé.

Už jsme se velmi dlouho nesetkali s rekordérem, který by postrádal běžné střihové funkce pro úpravu videa a ani u LG nechybí. Střihové prostředí je hodně jednoduché, ale svému účelu poslouží. Střih je však hodně kostrbatý, doprovázený obvyklým škubnutím obrazu v místě střihu. Vystřižená sekvence přestane definitivně zabírat na disku místo, což je pozitivní. Videa můžeme také dělit, slučovat a pochopitelně kopírovat na optický disk. Vítáme možnost při tom video převést i do jiného stupně komprese, ale v takovém případě probíhá kopírování v reálném čase. Nezaznamenali jsme žádné problémy s kvalitou výsledného záznamu, ať už se jednalo o jednovrstvé nebo dvouvrstvé DVD disky.

K TÉMATU  Nový cestovní router od TP-Link je hotspot pro vše

Ideál nenáročného uživatele

LG neposkytuje přehršel nejrůznějších funkcí pro ty, kteří si chtějí hrát s nahrávkami nebo ostatním obsahem pevného disku. Postrádá dokonce i některé běžné funkce jako je přiblížení obrazu a příliš se nehodí ani pro milovníky DivX videa nebo okrajových zvukových formátů. Nicméně je to jednoduchý rekordér a tak jednoduše nahrává a přehrává. Mnoho lidí přitom upřednostňuje snadnou obsluhu před přehršlem málo používaných funkcí, a tyto zákazníky přesně LG oslovuje. Chtělo by to však přece jenom zapracovat alespoň na “obousměrnosti“ USB rozhraní. Díky pasivnímu chlazení patří k těm rekorérům, které při práci nadělají méně rámusu, ale i tady je pořád, hlavně co se týče použitého pevného disku a jeho managementu, hodně co zlepšovat.

Za zapůjčení děkujeme eShopu www.digiboss.cz.

 

Plusy a mínusy
+ tenké tělo a pasivní ventilace – použitý zbytečně hlučný HDD
+ jednoduché ovládání – USB pouze jednosměrné
+ pěkný přepracovaný ovladač – některá důležitá tlačítka pod krytem
– slabá podpora DivX a XVid kodeků
– chybí seznamový náhled nahrávek
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ne
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ne
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
DivX Ultra ano
Nero Digital Standard Profile ne
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek