Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Každý by měl čas od času vyčistit svůj digitální život a zde je důvod

Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.

10. 08. 2024

10. 08. 2024

Ukliďte svá digitální zařízení

Začněme vaším chytrým telefonem nebo tabletem, bez kterého se pravděpodobně neobejdete. Dobře se podívejte na domovskou obrazovku. Kolik aplikací vlastně denně používáte? Týdně? Měsíčně? Opravdu otevíráte deset různých aplikací pro základní úkoly, jako jsou mapy, fotografie a prohlížeče? Snadný způsob, jak na to přijít, je dělat toto – procházet aplikace jednu po druhé a položit si tři otázky: Použil jsem to za poslední měsíc? Slouží konkrétnímu, důležitému účelu? Usnadňuje mi to nějakým způsobem život? Pokud je odpověď na všechny tři ne, pak je čas jej odinstalovat. Pamatujte, že pokud vám opravdu chybí, můžete si aplikaci kdykoli znovu stáhnout.

Jakmile vyčistíte své nevyžádané aplikace, nyní je také skvělý čas uspořádat aplikace, které vám zbyly (pokud to váš telefon podporuje). Přemýšlejte o seskupování podobných aplikací do složek – jako je jedna pro sociální média, další pro nástroje produktivity a možná i složka zdraví a fitness. Nejen, že to uklidí vaši domovskou obrazovku, ale bude mnohem snazší najít to, co potřebujete, když bude vše logicky seskupeno.

Dále se zaměříme na vaši fotogalerii. Procházení všech vašich fotek může být obtížné, zvláště když se rozhodujete, čeho se zbavit. Ale zde je jednoduchý plán: Nejprve vyhoďte ty super zřejmé, které nepotřebujete – rozmazané snímky, náhodné snímky obrazovky atd. Pro více podobných věcí (jako jsou snímky západu slunce) vyberte své oblíbené a smažte kopie. Přemýšlejte také o použití cloudového úložiště, jako je Google One, k zálohování oblíbených fotek, než je lokálně smažete, abyste uvolnili místo na svém zařízení. Tento tip platí také v případě, že máte digitální fotoaparát – před zálohováním do cloudu tyto fotografie nebo videa nejprve přeneste do počítače.

I vaše herní konzole vyžadují určitou pozornost. Odinstalujte hry, které jste dokončili nebo o ně ztratili zájem – kdykoli je budete chtít znovu nainstalovat, budete-li chtít. Vymažte staré uložené soubory a odstraňte nepotřebné snímky obrazovky a nahrávky.

Odstraňte nepořádek ze svých úložných zařízení

Pro někoho jsou úložná zařízení, jako jsou externí pevné disky, USB flash disky a paměťové karty, obvykle digitální skládky. Množí se a schovávají se v zásuvkách. Pokud jste na stejné lodi, shromážděte je všechny a začněte tím, že zapojíte každý disk a uděláte si inventář. Možná vás překvapí, co najdete – staré zálohy, duplikáty nebo soubory, na které jste úplně zapomněli.

Jakmile vše shromáždíte, začněte procházet každou jednotku jednu po druhé. Nastavení logické struktury složek za pochodu usnadní pozdější nalezení věcí. Dobré jsou velké kategorie jako „Dokumenty“, „Fotografie“ a „Videa“ pro začátek. Poté je rozeberte dále – například organizování fotografií podle roku a události. Dokumenty můžete třídit do kategorií jako „Práce“, „Osobní“, „Finanční“ a podobně.

K TÉMATU  Recenze myPhone FUN 6 Lite - placka s malým výkonem i cenou a velkou výdrží

Dále vyřaďte to, co již nepotřebujete. Pro správce přemýšlejte o konsolidaci souborů na jeden velký disk nebo o jejich přesunutí do trvalejšího domova. Svá úložná zařízení můžete také označit štítkem, abyste vždy věděli, co je na čem, aniž byste museli vše zapojovat. Jednoduchá nálepka s něčím jako „Pracovní soubory 2020-2022“ vám ušetří spoustu času na cestách, když hledáte konkrétní projekt nebo sbírka.

Ukliďte své digitální prostory

Jak v těchto dnech vypadá vaše e-mailová schránka? Kolik nepřečtených zpráv právě leží ve vaší e-mailové schránce? Stovky? tisíce? Chcete-li tuto situaci lépe zvládnout, věnujte nějaký čas kontrole e-mailů vyžadujících odpověď a zbytek uspořádejte do příslušných složek pomocí filtrů.

Okna vašeho internetového prohlížeče jsou další oblastí, která může být poněkud nepraktická. Kolik otevřených karet hromadíte „pro jistotu“? Buďte k sobě upřímní – pokud jste se na to nedívali týden, pravděpodobně nikdy. Uložte si důležité věci do záložek a zbytek zavřete. RAM vašeho počítače si oddechne.

Zkontrolujte své digitální předplatné

Kolik streamovacích služeb vlastně pravidelně využíváte? Netflix, Hulu, Disney+, HBO Max, Apple TV+, Amazon Prime Video, YouTube Music – seznam pokračuje. I když se každý může zdát cenově dostupný sám o sobě, v kombinaci mohou vytvořit malé jmění. Zeptejte se sami sebe: Opravdu tohle všechno potřebuji? Mohl bych střídat odběry místo toho, abych je měl všechny aktivní najednou? Zrušení některých předplatných vám může ušetřit docela dost peněz.

Dále zkontrolujte odběry aplikací. Ta meditační aplikace, kterou nikdy neotevřete, ta hra s nákupy v aplikaci, kterou jste přestali hrát před měsíci, nebo ten placený software na úpravu fotek, o kterém jste si mysleli, že ho budete používat častěji – to vše tiše vyčerpává váš bankovní účet. Projděte si nákupy v obchodě s aplikacemi a buďte nemilosrdní. Pokud jste jej poslední měsíc nepoužili, pravděpodobně je na čase to nechat být.

Zde je profesionální tip: nastavte si v kalendáři připomenutí, abyste pravidelně kontrolovali svá předplatná, například čtvrtletně. Tímto způsobem získáte tyto bezplatné zkušební verze předtím, než se převedou na placená předplatná, a pravidelně přehodnocujete své potřeby.

Audit vaší online přítomnosti

Udělejte inventuru všech míst, kde jste si v průběhu let vytvořili online profil nebo účet. Udělejte si čas na přihlášení do všech svých sociálních médií. Odráží váš profilový obrázek vaši nedávnou změnu vzhledu? Kolik profilů jste si za ta léta vytvořili? Facebook, Twitter, Instagram, TikTok a pravděpodobně několik zaniklých platforem, které si ani nepamatujete.

K TÉMATU  Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Je čas provést audit těchto účtů. Smažte ty, které již nepoužíváte, aktualizujte nastavení ochrany osobních údajů a přestaňte sledovat účty, které vás již nezajímají. Když kontrolujete své aplikace pro zasílání zpráv, zkontrolujte, kolik skupinových chatů se účastníte a které nebyly několik měsíců aktivní. Archivujte nebo smažte staré konverzace a opusťte skupiny, které již nejsou relevantní. Vaše notifikační lišta bude mnohem čistší.

Je také důležité zkontrolovat své specializovanější platformy, jako je LinkedIn, osobní blogy nebo webové stránky a online fóra. Přejděte na každou z nich a prohlédněte si ji novýma očima. Získal by potenciální nový zaměstnavatel, partner nebo jiná osoba, která se s těmito informacemi setká poprvé, dobrý přehled o tom, kdo jste a o co vám jde? Nyní je čas aktualizovat, co lze aktualizovat (jako je váš bios, profilový obrázek, portfolio atd.), připomenout si, co pro vás tehdy mělo smysl, a úhledně odstranit to, co vám již neslouží.

Přehodnoťte své digitální návyky a zabezpečení

Opravdu vás desítky aplikací potřebují vyrušovat po celý den? Opravdu si rozmyslete, na které z nich vlastně musíte hned reagovat. Opravdu například potřebujete vidět každé sledování na Instagramu nebo lajk, jakmile se to stane? Asi ne. Vypněte oznámení, která nevyžadují vaši okamžitou pozornost, ale mějte zapnutá upozornění na věci, které vyžadují okamžitou reakci. Můžete také zabránit tomu, aby vyskakovací okna s upozorněním přerušovala vaši obrazovku.

Máte všechny své věci dokonale synchronizované mezi telefonem, tabletem a počítačem? Nyní je vhodný čas zakázat synchronizaci, která se mezi zařízeními opravdu nemusí dít. Synchronizujte pouze to nejdůležitější. Chcete-li získat aktualizace, nastavte svá zařízení na automatickou aktualizaci, kdykoli je to možné, abyste nebyli neustále dotazováni.

Je dobré zkontrolovat všechny své online účty, jako je e-mail, sociální sítě, streamovací služby, online nakupování a cokoli jiného, co vás napadne. U každého z nich nezapomeňte aktualizovat heslo. Neukládejte je ani ve svém prohlížeči. Použijte místo toho správce hesel ke generování silných a jedinečných hesel pro všechno.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Internet není věčný, takže je čas zachovat, co můžete

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.

Nepřehlédněte

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek