Sobota , 26. 07. 2025

Anna

Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

13. 11. 2013

13. 11. 2013

I běžně zkušený uživatel ví, že počítač lze nakazit malwarem nejen z internetu, ale též např. infikovaným USB diskem. Nyní už to ví i pracovníci v ruské nukleární elektrárně.

Renomovaný bezpečnostní expert Eugen Kaspersky nedávno sdělil v Canberra Press Clubu v Austrálii, že ruská atomová elektrárna byla infikována nechvalně známým virem Stuxnet z USB disku či CD. Elektrárna prý nebyla připojena k internetu v době, kdy řádil Stuxnet v roce 2010, kde byly jeho cílem jaderná elektrárna Búšéhr a závod na obohacení Uranu v Natanzu – oba cíle v Íránu. Proto se nabízí možnost napadení z flash disku. Přesný vliv na závod ale neznáme.

Kaspersky též zmínil, že dle informací od kosmonautů i Mezinárodní vesmírná stanice bývá čas od času infikována malwarem skrz USB disky přinesené astronauty na oběžnou dráhu. „Bohužel je to velmi pravděpodobné, že jiné národy, které nejsou součástí mezinárodních konfliktů, budou oběťmi kybernetických útoků na klíčovou infrastrukturu,“ řekl Kaspersky. Skeptici poukazují na to, že je těžké Kasperského tvrzení potvrdit.

Zdroj: Motherboard

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek