Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Klasické konektory tu s námi nejen v noteboocích budou ještě dlouho

Moderní notebooky si před pár lety prošly experimentem, který se ukázal být slepou uličkou. Většina výrobců se tak s nejnovějšími modely vrací k osvědčeným řešením. V dnešním článku se zaměříme na konektory v elektronice.
konektor
Klasické konektory v noteboocích tu s námi ještě budou dlouho. (zdroj foto: pexels.com

26. 04. 2023

26. 04. 2023

HDMI kabel příkladem na všechny

S trendem odebírání klasických konektorů přišly jablečné počítače, trendu se ale rychle chytili i další výrobci. Zejména tenké manažerské notebooky tak často byly vybaveny pouze USB-C konektory, které případně byly doplněny klasickým USB-A a audio jackem. Jenže v praxi se ukázalo, že výsledkem není zjednodušení, ale komplikace. Majitelé těchto počítačů s sebou museli neustále nosit spoustu různých redukcí. Z většiny projektorů a monitorů totiž vedl HDMI kabel, který ale do moderního notebooku nebylo možné napřímo připojit.

Prokleté dongly

Když pak majitel takového notebooku dongle (jak se také těmto redukcím v angličtině říká) zapomněl nebo ztratil, nastal těžko řešitelný problém. Na internetu dokonce začaly kolovat vtipy o tom, jaké různé redukce ke svému počítači budete potřebovat a jak počítač starý třeba i 10 a více let je vlastně praktičtější (a ekologičtější) než jeho moderní nástupce.

Sázka na to, že dojde k unifikaci portů i na straně monitorů, klávesnic, tiskáren, externích disků a dalšího příslušenství během pouhých pár let, nevyšla. Životnost těchto zařízení je v dnešní době v pracovním i domácím prostředí značná, není výjimkou, že jednotlivé spotřebiče používáme deset a více let.

Není proto divu, že zejména z těchto důvodů vzrostl tlak na to, aby se klasické konektory začaly do počítačů vracet.

Svou roli hraje i přehlednost

Přestože se na první pohled může zdát USB-C konektor přehledným řešením, opak je pravdou. Ne každým USB-C kabelem jste například schopni propojit monitor s notebookem – tenký kabel může například sloužit pouze k nabíjení telefonu, a nikoliv datově náročnému přenosu obrazu. Když ale vezmete do ruky HDMI kabel, máte zpravidla jistotu, že vše bude bez problémů fungovat (ačkoli i zde existují různé standardy, a ne každý HDMI kabel umí například přenos 4K obrazu).

K TÉMATU  Uživatelská recenze: Apple iPod nano 6. generace

Tlaku neodolal ani iniciátor změny

V letošním roce neodolala požadavkům uživatelů ani již zmíněná firma Apple. A tak i vrcholný model Macbook Pro opět obsahuje kromě moderních portů také klasické HDMI nebo slot pro paměťové karty. Že ostatní výrobci se k této praxi vesměs vrátili ještě dříve, snad ani nemusíme zmiňovat.

Jaká je budoucnost těchto konektorů?

Moderní USB-C dnes obsahuje každý nový notebook. Je pravděpodobné, že budoucnost skutečně směřuje k unifikaci. Změna ale nebude otázkou pár let jako spíše několika dekád. Svět výpočetní techniky se již nerozvíjí tak dynamicky jako v průběhu osmdesátých či devadesátých let a prostředí se stalo poměrně konzervativním. Nějakou dobu tak musejí být notebooky připraveny na klasickou i moderní variantu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.

Nepřehlédněte

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek