Pátek , 20. 09. 2024

Oleg

Končí doména „dot com“?

21. 11. 2013

21. 11. 2013

Možná ano. Internetové domény začínají být součástí našich životů stále více a právě přišel čas na domény „tečka všechno ostatní“.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nyní otevírá stavidla a rozšíří počet obecných domén nejvyšší úrovně (generic Top Level Domains, gTLD – tedy domény jako .com, .net, .org, .edu, .gov, .mil, .eu atd.) z 22 na 1 400 nových řetězců. Což jistě dovolí spoustě zájemců popustit uzdy své fantazii.

Kromě těchto domén pak existuje ještě 248 národních domén (country code Top Level Domains) – všichni známe jistě koncovku cz, ale co taková „dot tv“? Nejde o televizi, ale o doménu polynéského ostrovního státu Tuvalu.

S otevíráním nových domén samozřejmě přijde i boj o ně, když byl nový gTLD program asi před rokem oznámen, mluvilo se o “potenciálně největším záboru půdy v historii internetu”. Nabízí se analogie s Divokým západem. „Děje se největší změna v historii internetu,“ komentoval tuto událost Akram Atallah, president divize pečující o obecné domény (Generic Domains Division) v organizaci ICANN.

Pro představu uveďme, že ve 3. čtvrtletí roku 2010 bylo registrováno celkem 201,8 milionů webových adres s doménou nejvyšší úrovně (TLD). Co asi udělá možnost vybírat si z o 60krát více možností? Obrázek ukazuje ty již zabrané. Hned po začátku celé akce vykoupila například společnost Donuts.co za více než 100 mil. USD rovnou 307 řetězců. Uniregistry.com požádala o 54 – „dot sexy“ je jednou z nich.

Zdroj: Motherboard, The Free Dictionary, Donuts Inc.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.

Nepřehlédněte

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek