Neděle , 26. 01. 2025

Zora

LED žárovky – světlo budoucnosti?

21. 03. 2012

Už jste o nich slyšeli. LED žárovky mají do budoucna nahradit klasické žárovky i úsporné zářivky. Jsou však opravdu tak dobré, jak se o nich říká? Nebo to všechno je jen velká marketingová bublina, která za pár let splaskne, a o LED žárovkách už neuslyšíme?

Jsou úsporné, jsou ekologické, jsou výkonné, jsou moderní… A vydrží věky. Také máte o LED žárovkách z reklam takovou představu? Uživatelům je snadné mazat med kolem pusy, pojďte se tedy s námi raději podívat na to, jaké skutečné vlastnosti tyto žárovky mají a jestli je výhodné si je kupovat.

Životnost

Výrobci proklamují, že jejich žárovky vydrží svítit po dlouhá léta až desetiletí. LED žárovka, respektive samotný LED čip, má skutečně životnost okolo 100 000 hodin – za předpokladu správné teploty. Jako ideální teplota je označeno 25 °C, u levnějších žárovek však teplota může vystoupat i přes 100 °C, což životnost může drasticky snižovat. Dále je třeba počítat s tím, že mnohem dříve než LED čip se opotřebují další komponenty žárovky.

I přesto však LED žárovka v porovnání s klasickou vydrží i více než desetkrát déle. Životnost obyčejné žárovky se udává v průměru na 1000 hodin, úsporné zářivky i LED žárovky pak vydrží svítit 6000 až 15000 hodin – v závislosti na kvalitě.

Výkon a úspornost

I zde výrobci leckdy přehánějí, respektive je potřeba počítat s ideálním zatížením. Raději než s udávaným desetinásobkem počítejte spíše s pětinásobnou úsporou energie.

U LED žárovek může postupem času docházet k oslabení svítivosti. Na rozdíl od klasických žárovek, které svůj život zpravidla ukončí naráz, LED žárovky postupně svůj jas snižují. Tomu však také odpovídá udávaná životnost – deklarovaných x hodin svícení znamená (u renomovaných výrobců) dobu, po jaké dojde k oslabení svítivosti na 50 či 70 % (i tento údaj by měl být uveden na krabičce).

Koupit či nekoupit?

Ačkoliv tedy marketéři často přehánění a reklamy slibují výkony, které odpovídají spíše laboratorním podmínkám, jsou i přesto LED žárovky výhodnou koupí. Investice se za několik let svícení vrátí.

Kromě LED žárovek se tato technologie využívá také pro LED diody v počítačích a dalších elektronických zařízeních a pro různé LED pásky, které poslouží jako nasvícení pracovní plochy, podsvícení nábytku nebo jak originální venkovní vánoční ozdoby. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek