Sobota , 15. 06. 2024

Vít

LED žárovky – světlo budoucnosti?

21. 03. 2012

Už jste o nich slyšeli. LED žárovky mají do budoucna nahradit klasické žárovky i úsporné zářivky. Jsou však opravdu tak dobré, jak se o nich říká? Nebo to všechno je jen velká marketingová bublina, která za pár let splaskne, a o LED žárovkách už neuslyšíme?

Jsou úsporné, jsou ekologické, jsou výkonné, jsou moderní… A vydrží věky. Také máte o LED žárovkách z reklam takovou představu? Uživatelům je snadné mazat med kolem pusy, pojďte se tedy s námi raději podívat na to, jaké skutečné vlastnosti tyto žárovky mají a jestli je výhodné si je kupovat.

Životnost

Výrobci proklamují, že jejich žárovky vydrží svítit po dlouhá léta až desetiletí. LED žárovka, respektive samotný LED čip, má skutečně životnost okolo 100 000 hodin – za předpokladu správné teploty. Jako ideální teplota je označeno 25 °C, u levnějších žárovek však teplota může vystoupat i přes 100 °C, což životnost může drasticky snižovat. Dále je třeba počítat s tím, že mnohem dříve než LED čip se opotřebují další komponenty žárovky.

I přesto však LED žárovka v porovnání s klasickou vydrží i více než desetkrát déle. Životnost obyčejné žárovky se udává v průměru na 1000 hodin, úsporné zářivky i LED žárovky pak vydrží svítit 6000 až 15000 hodin – v závislosti na kvalitě.

Výkon a úspornost

I zde výrobci leckdy přehánějí, respektive je potřeba počítat s ideálním zatížením. Raději než s udávaným desetinásobkem počítejte spíše s pětinásobnou úsporou energie.

U LED žárovek může postupem času docházet k oslabení svítivosti. Na rozdíl od klasických žárovek, které svůj život zpravidla ukončí naráz, LED žárovky postupně svůj jas snižují. Tomu však také odpovídá udávaná životnost – deklarovaných x hodin svícení znamená (u renomovaných výrobců) dobu, po jaké dojde k oslabení svítivosti na 50 či 70 % (i tento údaj by měl být uveden na krabičce).

Koupit či nekoupit?

Ačkoliv tedy marketéři často přehánění a reklamy slibují výkony, které odpovídají spíše laboratorním podmínkám, jsou i přesto LED žárovky výhodnou koupí. Investice se za několik let svícení vrátí.

Kromě LED žárovek se tato technologie využívá také pro LED diody v počítačích a dalších elektronických zařízeních a pro různé LED pásky, které poslouží jako nasvícení pracovní plochy, podsvícení nábytku nebo jak originální venkovní vánoční ozdoby. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...

Nepřehlédněte

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek