Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

Logitech Squeezebox Duet: když hudba zazní domem

16. 04. 2008

Máte rozsáhlou sbírku audio souborů v domácím počítači a chcete je co nejjednodušeji poslouchat kdekoliv v domácnosti – od sklepa přes terasu až po ložnici? Vyžadujete podporu všech formátů, bezhlučný chod, snadné ovládání, mediatéku, náhledy obalů a cenu do deseti tisíc? Řešení je na světě.

Bezdrátovou krabičku připojíte k zesilovači, a po síti z počítače nebo přes Internet do ní pouštíte dodaným ovladačem hudbu

Před samotným popisem a uživatelskými zkušenostmi mi dovolte krátký úvod, jak jsem se vůbec k tomuto kusu železa dostal. Právě dokončujeme novostavbu RD a mám na zajistit veškeré elektronické vybavení. Televize, reproduktory, přehrávače, satelit – to je všechno poměrně standardní, lehce definovatelné a dostupné. Ale problém přichází v momentě, kdy máte rozsáhlou sbírku audio souborů v domácím počítači a chcete je co nejjednodušeji poslouchat kdekoliv v domácnosti (od sklepa přes terasu až po ložnici). Měl jsem stanoveny následující požadavky:

  • přehrávání nejen MP3, Ogg, Wav ale hlavně FLAC (záloha audio CD) souborů
  • přístup do centrálního úložiště (jedno zda po LAN nebo wi-fi)
  • podpora mediatéky a náhledů obalů (ne pouze procházení adresářové struktury)
  • pohodlné ovládání bez nutnosti zapnuté televize
  • naprosto tiché řešení bez větráků
  • oba digitální výstupy + analogový (vstup do receiveru pro ozvučení druhé zóny)
  • možnost používat rozumně jako multiroom
  • cena do 10 000 Kč

Začal jsem procházet možná řešení a do ledna tohoto roku jsem žádné přijatelné nenašel. Bod 1 vyřadil všechny DVD přehrávače díky absenci podpory FLAC. Body 1,2,3 bylo možné zvládnout pomocí nějaké multimediální krabičky na přehrávání videa. Ovšem s ovládáním bez televize je u nich problém (malinký nepřehledný display na krabičce nepočítám) a mediatéka s náhledy obalů také není jejich silnou stránkou. Bod 5 spolehlivě položil na lopatky počítač (zkoušel jsem si postavit HTPC – ale stejně hučí, i když potichu). Bod 7 lze zvládnout se specializovanými streamery a datovými servery od známých hi-fi značek (Marantz, Philips nebo vyhlášený multiroom Sonos). Ty ovšem sráží na kolena bod 8. Například samotný dálkový ovladač Sonos stojí nepříjemných 16 000,- a stejnou sumu zaplatíte i za každý přijímač. V lednu ovšem na výstavě CES v Las Vegas oznámila firma Logitech svůj nový síťový hudební systém Squeezerbox Duet. Už z prvních obrázků jsem vytušil, že to je přesně to co hledám. Podle specifikací jsem si vyplnil svých 8 bodů a bylo rozhodnuto, že si tuto hračku pořídím.

  • přehrává MP3, AAC, WMA, Ogg, FLAC, Apple Lossless, WMA Lossless a WAV
  • podporuje jak LAN, tak i wi-fi přístup k počítači i k Internetu
  • komunikuje s vlastním serverem, který všechny soubory setřídí a organizuje
  • součástí je dálkové ovládání s displejem, na kterém je zobrazena celá mediatéka
  • receiver je řešen velmi kompaktně bez větráčků
  • výstup z receiveru probíhá současně po digitální i analogové cestě
  • k jednomu ovladači lze přiřadit mnoho receiverů, které je možno pojmenovat a nezávisle ozvučovat nebo sjednotit zvuk ve všech
  • cena na internetu již kolem 9 000 Kč

Tolik teorie a důvody pro pořízení. Jak si vede přehrávač v praxi jsem mohl zjistit až v dubnu, kdy na český trh dorazila první várka. 1. dubna konečně zazvonil pošťák s malým balíčkem a nastalo tradiční rozbalovací nadšení. Tímto končím se subjektivním nadšením a začnu objektivní recenzi.

Obsah balení a design

Logitech zabalil dodávku opravdu důkladně. Všechna zařízení byla oddělena kartonem nebo plastovým krytem a chráněna zvlášť ve fólii. Co jsem nakonec všechno vybalil? Dálkový ovladač, receiver, nabíjecí kolébku pro ovladač s napájením, zdroj pro receiver, li-ion baterii do ovladače, RCA kabely a sadu papírů s rychlým průvodcem a několika letáky. Oba zdroje mají vyměnitelné koncovky do zásuvek (americké a evropské). Snižuje to nejspíš logistické problémy s různými verzemi balíčku, ale podle ohlasů uživatelů je toto občasným problémem – spojení nevydrží příliš dlouho a musí být reklamováno. Doma vše zatím běží bez problémů.

Zdroj s výměnnou koncovkou pro USA a Evropu

Receiver je řešen velmi jednoduše a účelně – malá černá krabička bez větráků s jednou diodou na čelní straně a výstupy vzadu. Mezi nimi jsou oba digitální, analogový výstup a ethernetový konektor. Uvnitř (alespoň podle specifikací) je wi-fi anténa a 24-bitový kvalitní DAC firmy Wolfson. Největší chloubou kompletu je ale dálkové ovládání, jehož rozměry příjemně padnou do ruky. Je sice trochu těžší, ale na druhou stranu jej člověk nebude nosit nikde po kapsách. Na první pohled zaujme 2,4 palcový barevný TFT displej a hlavní ovládací prvek – otočné kolečko s potvrzováním uprostřed. Ovladač neoplývá množstvím tlačítek – dále už naleznete pouze ovládání hlasitosti včetně „mute“, tlačítka pro přechod na další skladbu, pauzu, přímé přehrávání a přidání objektu do playlistu. Jistě stejně jako já oceníte, že tlačítka jsou decentně poosvětlena diodami, které se rozsvítí jakmile vezmete ovladač do ruky (ano ovladač obsahuje sensor pohybu). O napájení ovladače se stará lehce vyměnitelná li-ion baterie. Její dobíjení probíhá postavením ovládání do vydařené kolébky. Obousměrný přenos informací probíhá díky wi-fi, takže odpadá potřeba přímé viditelnosti. Stačí být v dosahu jakéhokoliv přístupového bodu vaší lokální sítě.

Efektní designový skvost trpí na otisky, škoda…

Tolik k nejnápadnějším součástem ovladače. Při podrobnějším prohlédnutí objevíte další velmi zajímavé prvky, o kterých oficiální specifikace prozatím mlčí. Na vrchu ovladače nevěřícně hledíte na IR sensor a vedle něj schovaný jack pro připojení sluchátek. Na zadní straně o sobě dá vědět při prvním zapnutí malý reproduktorek a po vyndání baterie na vás vykoukne slot pro SD karty. K čemu to je všechno dobré? Neoficiální stanovisko Logitechu je, že to tam umístili a potenciální využití nechali na nezávislých vývojářích. Dovedu si představit například ovládání pomocí IR sensoru ostatních AV přístrojů jako to umí řada Harmony, nebo využít dálkové ovládání jako přehrávač na sluchátka (buď ze serveru, nebo z vložené SD karty). A co teprve integrovaný sensor pohybu, který snímá ve všech osách podobně jako ovladač Wii? Ten by mohl mít jistě užitečnější využití, než pouze reakce na zvednutí ze stolu. Toto jistě ukáže čas, potenciál tu ovšem je a ne malý. Prozatím jediná výtka, kterou mám k designu je použití lesklých černých plastů kolem displeje a na zadní straně ovladače (tzv. klavírní lak). Zůstává na tom jasně patrný jakýkoliv otisk prstu. Ovšem pokud je ovládání vyčištěné v kolébce, tak vypadá opravdu velmi luxusně. Naštěstí ovládací plocha je v matném provedení, které otisky tolik nepřitahuje.


Logitech Squeezebox Duet lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 


 

K TÉMATU  Unboxing zastřihovače vlasů Eta Tommy - udrží účes v karanténě

Propojení přístroje

Pro zprovoznění Duetu v datové síti můžete použít v zásadě tři cesty. Pokud máte doma přístupový bod wi-fi, můžete k němu bezdrátově připojit obě zařízení. Vhodnější je připojit receiver pomocí klasické kabelové LAN z důvodu lepší propustnosti a zamezení kolísání při vytížení bezdrátové sítě například kopírováním z notebooku nebo ip telefonováním. Třetí cestu využijete v případě, že doma nemáte žádnou wi-fi síť. Potom připojíte receiver ethernetem a ten bude sloužit zároveň jako přístupový bod pro dálkové ovládání. Já mám v dočasném umístění zapojeny oba přístroje bezdrátově, v domku budu mít receiver připojený ethernetem a ovládání na wi-fi. Zvuk jsem zapojil pomocí optického digitálního konektoru do domácího kina JVC.

Bezdrátový příjmač, který propojuje zdroj hudby a zesilovač

První zapnutí a nastavení

Software: Pro plnohodnotný provoz potřebuje Duet zdroj hudby, který je umístěn na počítači připojeném k domácí síti. Logitech po akvizici firmy Slimdevices využívá k tomuto software Squeezecenter (momentálně ve verzi 7). Je to velmi silný nástroj, který po instalaci vytvoří www server a na něm běžící službu, která se stará o posílání požadovaných dat jednak do receiveru, tak i do dálkového ovládání. Zároveň indexuje hudbu z adresářů podle tagů a vytváří tak plnohodnotnou mediatéku. Squeezecentrum má bohaté možnosti nastavení, je integrováno s internetovým portálem Squeezenetwork, lze zde obhospodařovat pluginy a upravovat chování Duetu.

Základní rozhraní Squeezecenter při přehrávání

Během instalace jsem dal ovládání do kolébky, aby bylo připravené na zprovoznění. Základní nastavení na straně serveru proběhlo velmi rychle, rovnou jsem dal indexovat moji audiosbírku. Receiver: Jeho instalace byla velmi jednoduchá. Stačí jej zapojit do zásuvky, připojit k zesilovači a stisknout jediné tlačítko na přední straně. To se rozbliká červenou barvou a čeká na další nastavení, která dostane z dálkového ovládání. Dálkové ovládání: Na tuto část jsem se nejvíce těšil, ale zároveň jsem se jí i nejvíce obával. Odvážně jsem dálkové ovládání zapnul a čekal. Nejprve se rozsvítila tlačítka a poté i displej. Na první pohled se mi zalíbil jeho jemný rastr, na druhý jsem bohužel zjistil vadný subpixel (naštěstí není nijak moc patrný). Během cca 40ti sekund dal zvuk ze zadního repráčku vědět, že je vše připraveno. Jako první jsem musel zvolit bezdrátovou zónu (amerika/evropa/…) a potom přístroj vyhledal bezdrátovou síť. Po prvním neúspěchu (musel jsem restarovat accesspoint – ale věřím, že to byl problém spíš v něm) již našel moji síť. Následovalo zadání WEP klíče, kde byl neočekávaně první zádrhel. Ne že bych si ho nepamatoval, ale na přístupovém bodě se zadává jako písmena a ovladač po mě chtěl kombinaci hexa čísel. Po chvíli laborování, co přesně chce, jsem dostal spásný nápad – mapa znaků ve Windows. Převedl jsem s jeho pomocí písmena ze svého hesla na hexa hodnoty a zadal do ovladače a… ono to fungovalo. Po připojení do lokální sítě sám vyhledal receiver a nastavil v něm potřebné údaje pro připojení do sítě (ikonka se změnila z červené na modrou). Dalším krokem bylo vyhledání zdroje hudby. První pokus proběhl opět neúspěšně, ale po vypnutí windows firewallu se ikonka na receiveru změnila na bílou. Také ovladač nahlásil, že našel zdroj dat, ale pro správnou komunikaci potřebuje aktualizovat firmware. Pokusil jsem se několikrát postupovat podle návodu a aktualizovat po síti, bohužel neúspěšně. V tu dobu jsem totiž nebyl připojen na Internet (porucha routeru) a update proces se snažil nejspíš připojit přímo na zdrojový server. Bohužel bez aktualizace se odmítal pohnout dál, tak jsem zanechal pokusů a pouze úspěšně vyzkoušel streaming hudby z počítače do receiveru. Druhý den jsem přišel vyzbrojen podrobnými informacemi, jak postupovat když nelze aktualizovat po síti. První variantou je nahrání balíčku na SD a vložit do slotu v dálkovém ovládání. V menu se poté má objevit položka aktualizovat z SD karty. Tato cesta byla bohužel neúspěšná (v poznámce k tomu postupu píšou, že ne všechny karty jsou vhodné). Druhý způsob je nahrání balíčku přímo do souborového systému ovladače přes zabezpečené SCP rozhraní. Naštěstí používám v pracovním notebooku winSCP, tak jsem úspěšně nakopíroval update do připraveného adresáře. V menu se objevila položka pro update firmware a celá aktualizace proběhla během minuty. Po restartu se na displeji dálkového ovládání opravdu objevilo kompletní menu s možností výběru mé hudby. Od této chvíle fungovalo vše již zcela hladce, nenáročně a mohl jsem nové ovládání představit i přítelkyni.

A jak to hraje?

Zapnutí dálkového ovládání trvá přibližně 45sekund, což je relativně dost dlouho, nicméně tuto operaci nebudete provádět často. Při zapnutém počítači: Jednou z důležitých podmínek pro plnohodnotné využití dálkového ovládání je kvalitně zpracovaná kolekce audiosouborů. Velmi důležité jsou správné popisné tagy, z kterých server generuje mediatéku. Doporučuji věnovat určitý čas uspořádání a sjednocení popisků (například pomocí programu MP3tag), rozhodně to oceníte při provozu. Po nabootování se zobrazí hlavní menu generované ze serveru. Máte možnost procházet sbírku podle autorů, alb, žánrů nebo roků vydání. Trošku nešikovné bylo listování v dlouhém seznamu interpretů nebo alb pomocí otočného kolečka, ale tady přichází vstříc nový firmware. Pokud točíte chvíli, pohybujete se po jednotlivých položkách, pokud točíte déle, začne kurzor poskakovat po písmenech. Je to opravdové zrychlení a lze takto efektivně procházet i kolekce se stovkami alb.

Velmi užitečné jsou náhledy obalů cdček, což je jeden z důvodů, proč jsem si koupil zrovna Duet. Pokud vyberete interpreta, zobrazí se seznam jeho alb a u každého se ve zlomku vteřiny načte i obal. Je to opravdu návykové a usnadňuje to orientaci – vizuální paměť je efektivnější než předčítání názvů. Neoprávněně jsem se obával prodlev v zobrazování při procházení cdček, dálkové ovládání je načítá opravdu téměř okamžitě.

V menu máte možnost pomocí potvrzovacího středu kolečka označit položku menu (vybrat interpreta a zobrazit jeho alba) nebo pomocí tlačítka se šipkou začít rovnou zvolenou položku přehrávat. I zde Duet velmi příjemně překvapil, jelikož zpoždění od stisknutí tlačítka do začátku přehrávání se spolehlivě vejde do dvou sekund.

Test detektoru pohybu a Služby poskytující poslech internetových rádií

A co když nespoléháte na upravené tagy a řadíte hudbu pouze do adresářové struktury? Ani v tomto případě Vás Duet nenechá „na holičkách“. V menu je totiž položka Procházet podle adresářů, která umožňuje jednoduše procházet disk s Vaší hudbou. Dokonce stačí mít v adresáři alba soubor s náhledem obalu a ten se použije pro zobrazení na dálkovém ovládání. Každopádně se vyplatí mít mediatéku kvalitně zpracovanou, protože potom budete moci využít i vyhledávání (podle interpretů nebo názvů alb). Při vypnutém počítači: Toto je trochu zavádějící nadpis. Tyto služby můžete samozřejmě využívat i při zapnutém počítači, stačí vybrat zdroj zvuku místo vlastního serveru službu SqueezeNetwork. Ale prioritně budou sloužit v případě, že nebudete chtít nechat běžet počítač 24/7 pouze pro hudbu. Pro využití Duetu bez počítače potřebujete zřízené konto na serveru www.squeezenetwork.com. Zde si můžete registrovat Váš přístroj (pomocí unikátního PIN) a poté již využívat samotných služeb.

Základní obrazovka webové služby Squeezenetwork, nabídka služeb

A co máte k dispozici? Zejména to jsou internetová rádia, kterých je prakticky neomezené množství. Můžete je procházet podle žánrů nebo regionu, přičemž i z českých a moravských luhů jsou jich desítky. A nemůžete nalézt své oblíbené? Není problém ho zadat pomocí URL do oblíbených a mít k němu okamžitý přístup. Některé služby jsou bohužel dostupné pouze pro obyvatele USA (Pandora.com), ale osobně vystačím s těmi co jsou po registraci dostupné i u nás. Velmi zajímavé je například www.MP3tunes.com, kde po registraci můžete nahrát svou muziku a poslouchat ji odkudkoliv. Cvičně jsem tam nahrál několik alb a opravdu je k nim pomocí dálkového ovladače snadný přístup. Připojení k samotnému SqueezeNetwork je pomalé (téměř dvě minuty, než jsem se dostal na nabídku služeb), jakmile ale jste připojeni, tak vše reaguje velmi hbitě. Například od spuštění CD na dálkovém ovládání do prvních zvuků z repráků uběhlo maximálně 5 sekund. Zvuk: No a konečně se dostávám k tomu, jak to hraje. Přiznávám se, že nejsem zrovna netopýr, ale rozdíl oproti předchozímu způsobu ozvučení je opravdu znatelný. Měl jsem před Duetem počítač propojený ze zvukovky přes 10m dlouhý analogový kabel do domácího kina. Po připojení receiveru přes optiku jsem byl upřímně nadšen. Zvuk je mnohem jasnější, čitelnější, bez šumu a ruchů z počítače. A pokud je jako zdrojový soubor flac, tak nenaleznu rozdíl oproti originálnímu audioCD. Je to pochopitelné, jde o bezztrátový formát, nicméně v předchozím případě byl úspěšně degradován integrovanou zvukovou kartou a dlouhou analogovou cestou k domácímu kinu. V žádném případě se nebudu bát použít Duet jako hlavní ozvučení v obýváku budoucího rodinného domku na aparatuře řádově lepší, než mám k dispozici nyní.

K TÉMATU  Odnímatelný popruh na fotoaparát svépomocí

 

A co přídavek?

Dnešní uživatel je rozmazlený různými přidanými funkcemi a firmy vycházejí těmto požadavkům vstříc. Nejinak je to u o Logitechu a jeho Squeezeboxu. Ve standardní instalaci umožňuje Duet například číst RSS zprávy z libovolného uživatelem definovaného zdroje, nebo využít systém jako budík s nastavením v týdenním režimu (pro každý dej jinak). Pokud se vloží dálkové ovládání do kolébky, může sloužit jako pěkné hodiny. Na dálkovém ovládání lze procházet fotografie na serveru Flickr nebo si nastavit svoji fotogalerii jako screensaver. Přímo z ovladače máte přístup k mnoha Podcastům. Drobnou hříčkou jsou i různé zvuky, které lze přímo vybírat a pouštět. Náš kocour velmi ocenil zpěv slavíka, kterého hledal po celém pokoji a nemohl najít. Naopak přítelkyni se líbil zvuk praskajícího ohně.

RSS čtečka – nadpisy novinek a RSS čtečka – výběr možných zdrojů

Obrovskou výhodou, která se projeví s narůstajícím počtem uživatelů, je otevřená platforma SqueezeServeru a Jive (operační systém dálkového ovladače). Architektura je známá a tím se otevírají brány pro různé uživatelské pluginy. Osobně jsem vyzkoušel stahování textů písní a opravdu to spolehlivě funguje. Stačí pustit písničku, v menu Extras vybrat Lyrics a po automatickém vyhledání písničky podle interpreta a názvu se zobrazí samotný text, kterým můžete procházet. K dokonalosti chybí již pouze synchronizace textu a zpěvu. Pro samotný server je k dispozici mnoho hotových pluginů, které uzpůsobují jeho chování (vytváření vlastních menu, kompilací, zobrazování), pro dálkové ovládání jich prozatím mnoho není. Ale věřím, že časem se objeví využití IR a pohybového sensoru, sluchátkového výstupu nebo SD slotu. A co jsem ještě nezmínil. Squeezebox Duet lze využít jako plnohodnotný multiroom systém. Během několika měsíců se totiž začne prodávat samostatný receiver, který lze přidat do domácí sítě a ovládat z jednoho dálkového ovládání. Receivery lze libovolně pojmenovat a pouštět do každého zvlášť jinou hudbu, nebo synchronizovat přehrávání na všech současně. Toto lze nádherně využít v rodinném domě, kde budete mít v libovolné místnosti přístup k celé své hudební sbírce s relativně nízkými náklady (ve srovnání se značkovými hi-fi řešeními). Existuje i software emulace přehrávače, kterou si můžete nainstalovat třeba na notebook s wi-fi a pomocí dálkového ovládání vybrat hudbu, která z něj bude hrát. Nebo se můžete s notebookem připojit přímo k serveru přes www a vybrat si hudbu i bez dálkového ovládání.

Hodnocení

Co říci na závěr? Squeezebox Duet mi vytrhnul trn z paty. Nabídnul mi komplexní řešení mého problému ve funkčním, kompaktním a navíc i levném balení. Z recenze je jistě znát mé nadšení, protože vše funguje jak jsem si představoval. Pouze laborování s prvotním nastavením vrhlo stín nad uživatelskou přívětivostí, provoz v praxi ovšem veškerá mračna rozehnal. Procházení hudební knihovnou v pohodlném křesle včetně náhledů alb je opravdu návykové. Potěší i plná podpora českých znaků v názvech souborů i v popisných datech. Naopak nedokonalé počeštění (pouze některé položky v menu) by mohlo být pro některé uživatele omezující. Zvuk je opravdu výborný, zvláště u bezztrátových formátů. Za sebe mohu Duet doporučit všem, kteří jsou jenom trochu náročnější a libují si v digitálních audioformátech. Po nastěhování si pořídím nějaký levný a hlavně energeticky nenáročný počítač, který bude doma běžet 24/7 jako hudební server, abych nemusel zapínat pracovní počítač s velkou spotřebou.

 

Plusy a mínusy
+ barevný display na dálkovém ovladači – ovládací kolečko je poměrně nepřesné
+ podsvětlené klávesy na ovladači – možné problémy při prvotním nastavení
+ design ovladače a kolébky – občas trucovité (nechce se připojit ke zdroji, nebo k přehrávači)
+ podpora všech myslitelných audioformátů (kromě DRM) – cena (pro méně náročné, kterým poslouží i DVD přehrávač s podporou MP3)
+ podpora českých znaků – otisky prstů na dálkovém ovládání
+ přístup k hudbě na internetu i s vypnutým počítačem – vrzající kryt na baterii v ovladači
+ kvalita zvukového výstupu – pouze částečná lokalizace do češtiny
+ absolutně nehlučné řešení – Squeezeserver nelze lehce používat na NAS disku
+ multiroom  
+ otevřená architektura – vývoj pluginů  
+ budoucí možnosti využití ovladače (výstup na sluchátka, IR sensor, SD slot, sensor pohybu)  
+ cena (ve srovnání s multiroom konkurencí)  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek