Čtvrtek , 02. 01. 2025

Karina

Nákup bitcoinu nebo jiné kryptoměny: Má to smysl (asi)

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

05. 12. 2017

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

Cena bitcoinu vzrostla z lednových 25 tisíc korun na více než 200 tisíc korun. A za celý rok to byl růst o 1000 %. To platilo v době psaní tohoto článku v roce 2017. Nyní v roce 2019 má za sebou bitcoin vzestup ke 400 tisícům korun a pak pád na 80 tisíc, přičemž nyní zase dochází k růstu přes 200 tisíc.

Může se zdát, že jsme zaspali a už nemá cenu se touto oblastí zabývat. Není to tak, pozdě stále ještě není a stále ještě můžete znalostmi předstihnout většinu lidí kolem sebe. Pojďme tedy na to.

Co jsou to kryptoměny a jaké mají výhody

Programátor pod přezdívkou Satoshi Nakamoto vymyslel a realizoval něco opravdu úžasného. Měl nejen nápad, ale zvládl i jeho realizaci s mnoha promyšlenými detaily.

Satoshiho bitcoin byl první kryptoměnou a na světě se objevil v roce 2009. Bitcoinová síť je velmi nezávislá a navržená ve snaze, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod. Konečné množství bitcoinů je předem známo a omezeno (nedojde k inflaci, tedy ke snižení hodnoty ředěním měny).

Název kryptoměna naznačuje, že zde existuje souvislost s kryptováním (šifrováním). Složitou výpočetní úlohou totiž dochází k takzvané těžbě měny do oběhu a současně k ověřování transakcí. Výpočetní zdroje těžařů ověřují pohyby na účtech, aby je nebylo možné podvrhnout. Za to získávají odměny v bitcoinech, což bude trvat až do vytěžení všech stanovených bitcoinů.

mining rig

Takzvaný mining-rig, neboli počítač upravený pro těžbu kryptoměn. V tomto případě k těžbě s pomocí grafických karet

Po vytěžení všech bitcoinů již budou těžaři placeni jen uživateli sítě za ověřování transakcí (Princip nabídky a poptávky, tedy cena za transakci se řídí trhem. Chceš rychlé ověření, připlať). Náročnost těžby a ověřování transakcí se odvíjí od výkonu výpočetních zdrojů sítě: čím více je zdrojů, tím je složitost vyšší (při zachování množství uvolněných nových bitcoinů). Při snížení výpočetního výkonu složitost klesne, takže pro ověřování transakcí není vysloveně potřeba enormní množství výkonu.

Kromě principů šifrování se u kryptoměn využívá též principu zvaného blockchain. Anonymní informace o transakcích jsou ukládány do databáze distribuované mezi velké množství uzlů, kde lze vše bezpečně ověřit. Dá se říci, že je to za vhodných podmínek taková nezfalšovatelná účetní kniha.

Bitcoin je tedy velmi bezpečný z hlediska transakcí, i z hlediska nezávislosti. Má ale i nějaké nevýhody.

Nevýhody bitcoinu

Jeden z mála bezpečnostních nedostatků bitcoinu je, že pokud by někdo získal nadpoloviční výpočetní sílu sítě, měl by ji pak pod kontrolou. To se ale zatím nestalo a většina se snaží o to, aby to nenastalo ani v budoucnu.

Pak je tu si spousta drobných nedostatků, které postupně vypluly na světlo. Souvisí i s rostoucí popularitou kryptoměn. Jedním z nich je například občasné přetížení sítě – potvrzení transakcí trvá dlouho (desítky minut či hodiny), poplatky za ověření transakcí občas proto vyskočí dost vysoko. Bitcoin se ale může vyvíjet, vylepšovat a to se i děje. Pokud ale dojde k návrhu na zlepšení či změnu, musí s ní souhlasit většina těžařů (většina vypočetní síly) a držitelů bitcoinů (alespoň 80 %).

Další kryptoměny

Úspěch a geniální myšlenka bitcoinu vedla další vývojáře k tomu, že přišli s vlastními kryptoměnami. Buďto jen zkopírovali bitcoin, nebo přišli s vlastními inovacemi. Díky tomu máme k dispozici stovky dalších kryptoměn, s rychlejšími a levnějšími transakcemi, způsobem těžby, s vyšší anonymitou nebo dalšími přidanými funkcemi. A taky většinu dalších nových kryptoměn zcela zbytečných. Většina jich nejspíše nepřežije. K těm v současnosti významným patří po bitcoinu zejména ethereum a litecoin, potom například dash, zcash a monero.

kryptoměny

Vznik nových kryptoměn je dvojí. Buďto již zmiňované založení nové měny od začátku, nebo rozštěpení (tzv. fork). Takový fork si můžeme ukázat právě na bitcoinu a hned několikrát. V letošním roce například vznikly měny bitcoin cash a bitcoin gold. Při forku zůstane zachována transakční historie původní měny a dále se již liší. Při forku též může dojít ke změně vlastností měny, například bitcoin cash slibuje rychlejší transakce. Pravdou však je, že se změnou vlastností zanesených do bitcoinu cash nesouhlasila většina držitelů klasického bitcoinu. Měli k tomu relativně dobré důvody a na zlepšování klasického bitcoinu pracují jinou cestou. Bitcoin cash je tlačený zejména čínskou klikou. Ta není rozhodně slabá, ale na většinu nemá. Nicméně cena bitcoinu cash si díky tomu drží také slušnou hodnotu.

K TÉMATU  Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

Zajímavé též je, že pokud v době forku držíte původní měnu, za určitých okolností získáte i měnu novou (bez placení). To vyplývá z již řečeného, že transakční historie je do času forku totožná (tedy jste u zrodu, pokud to ovšem podporuje vaše burza či peněženka, kde máte měnu uloženu).

Kam uložit bitcoin a jiné kryptoměny

Většina kryptoměn má své peněženky. Což jsou samozřejmě aplikace, na počítač, na mobil, na speciálním vyhrazeném hardwaru (například KeepKey Bitcoin Wallet, nebo TREZOR nebo Ledger, viz obrázky dole). Umře vám počítač, telefon nebo flash disk a nemáte zálohy? Pak jste bez své kryptoměny.

bitcoin hw peněženky

Využít můžete pohodlně také online peněženky, mnohdy kombinované s krptoburzami (nejznámější je americká Coinbase), tedy o uložení se stará někdo jiný a vy máte k peněžence přístup přes web nebo aplikaci na mobilu. Někdo napadne tuto službu třetí strany? Pak jste bez své kryptoměny.

Zní to možná příliš tvrdě, ale prostě bez obezřetnosti to nejde. A nikdy nic není bez rizika.

Nakonec existuje ještě jedna možnost: Papírová peněženka. Ano, mnohé kryptoměny lze pořídit a uložit na papír. A z něj pak v případě potřeby obnovit zpátky do online světa.

Jako zajímavost zmíníme, že v rámci peněženky můžete udržovat blockchain a tím přispívat k decentralizaci sítě. Jde o tzv. plnohodnotnou peněženku, která ale je a bude datově velmi náročná. Odlehčená peněženka je pak zcela nenáročná, protože nezrcadlí kompletní blockchain.

Anonymita, regulace, daně

Že jsou bitcoin a jiné kryptoměny zcela anonymní je častý omyl. Blockchain je anonymní, adresy na které a ze kterých se platí, jsou dlouhá nic neříkající „hausnumera“. Takže? Blockchain uchovává kompletní historii, tedy vše o tom, odkud, kam, kdy a kolik putovalo. Jenže stopy zanecháváte při pořizování měny. A v podstatě všechny online burzy a směnárny vyžadují ověření totožnosti. Jednoduše proto, že spadají ve svých státech do regulovaného odvětví.

Samozřejmě bitcoin a spol. můžete koupit za hotové na ulici, nebo ve speciálním bankomatu. Zde též můžete krpytoměnu směnit zpět za klasickou měnu (tzv. fiat). Anebo můžete kryptoměnou zaplatit za zboží, i to dnes lze a podporuje to například Alza.cz.

Některé kryptoměny se pak na anonymitu zaměřují více, například Monero.

Obecně je poměrně jisté, že státy budou kryptoměny regulovat. A spíše ještě více, než nyní. Nicméně logicky by to neměla být větší regulace, než u komodit. A celkem nikdo nám dnes nebrání nakupovat a prodávat například stříbro. Logika je však něco, co státní zřízení zrovna nemá. Takže? Uvidíme. V civilizovaných zemích však nepředpokládejme nějaké zakazování nebo zabavování bitcoinu a spol.

Pokud jde o daně, tak aktuálně se jim s kryptoměnami do určité míry vyhýbat lze. Ale to je proti zákonu. A v případě krácení daně je to trestný čin. Jako jednotlivec však mějte na paměti jedno: Pokud na spekulacích nebo s krpytoměnami nebo těžbě vytvoříte zisk, jste povinni tento příjem zdanit. Pozor na to, že legislativa se velmi rychle v této oblasti mění a co je psáno dnes, zítra nemusí platit.

Riziko spekulace

Již jsme probírali rizika spojená se „ztrátou peněženky“. Ale co rizika ztráty ceny? Bitcoin a jiné kryptoměny se dnes docela dost vzdálily svému původnímu „měnovému“ účely. Moc se s nimi neplatí. Hlavně se s nimi spekuluje. Mnoho lidí je chce jen proto, že věří v růst ceny.

Existuje dost předpovědí, že cena poroste a to výrazně. Některé zámořské celebrity se dokonce vsází, že když neporoste (jeden bitcoin za milion dolarů), sní své vlastní přirození (ano, tam to dole mezi nohama).

Narovinu si však přiznejme, že spekulace jsou vždy rizikové. Může dojít k hackerským útokům na burzy, objeví se zásadní chyba, může dojít k restrikcím ze strany státu a cena klesne. Může dojít k solární bouři, supererupci a vše virtuální zcela ztratí svou hodnotu (ale to ztratí hodnotu nejspíše i klasické peníze a místo toho poroste cena zlata, vody…). Pamatujte na to a nikdy neutrácejte více, než si můžete dovolit. S vědomím, že o vše můžete přijít.

K TÉMATU  “Lowenďák“: Recenze Doonio X6

Nákup bitcoinu jednoduše

Chcete si pořídit některou z hlavních kryptoměny snadno? Pak tu máme pro vás tip jak to řešit online. Existuje mnoho online směnáren či burz. Vybíráme tu největší a současně nejjednodušší: Coinbase.com. Zde koupíte či prodáte bitcoin, litecoin a ethereum. A samozřejmě jej zde i můžete držet v peněžence. Nechybí hezká mobilní aplikace. Platit můžete kartou nebo převodem na účet.

  1. Přejděte na adresu coinbase.com.
  2. Díky tomuto odkazu získáte při nákupu za 100 a více dolarů 10 dolarů jako bonus.
  3. Vyplňte jméno, příjmení, email, heslo. Zaškrtněte, že nejste robot a stvrďte podmínky užití (Stáří alespoň 18 let). Heslo musí být složité (minimálně 8 znaků, velká, malá písmena, čísla nebo jiné speciální znaky).
  4. Na uvedený email vám přijde aktivační odkaz, ten potvrďte stisknutím Verify Email Address.
  5. Po přesměrování na web Coinbase jste tázání na telefonní číslo, na které vám přijde ověřovací SMS. Tu zadáte na tutéž stránku.
  6. Pro nákup kryptoměny musíte dále potvrdit svou totožnost. Musíte nahrát Photo ID, zkuste nejprve řidičský průkaz, pak případně občanský průkaz. Obě strany.
  7. Dále je třeba přidat platební metodu, například platební kartu. Nebo také spárovat s vaším bankovním účtem. Na uvedený bankovní účet Coinbase musíte provést platbu v určité minimální hodnotě s definovaným variabilním symbolem. Pak se účty ověří a můžete poslat větší částku, kterou pak libovolně proměníte na kryptoměny. Využívá se SEPA platba, tedy platba v EUR v rámci EU. SEPA podporují všechny banky, ale některé za ni chtějí nehorázné poplatky. Například u FIO je to za 20 korun a převod trvá 2-3 dny.
  8. Život na Coinbase samozřejmě není zdarma, jsou zde vždy nějaké poplatky: za nákup, za prodej, za výběr (withdraw) na bankovní účet, za platbu kartou. Ale za pohodlí se platí.

Z dalších známých směnáren lze zmínit například Poloniex, Bitstamp nebo české EasyCoin. Velmi etablovaná (a v češtině) je i Binance, ta toho nabízí více, než základní Coinbase, ale je o něco složitější pro začátečníky.

prostředí coinbase

Prostředí Coinbase je intuitivní a přehledné. Jak na počítači, tak i s jejich aplikací na mobilu. Nákup a prodej kryptoměn je zde otázkou pár desítek sekund. 

Případně vyrazte k nejbližšímu kryptoměnovému bankomatu (třeba zde a zde a celkový přehled zde) případně GECO trafiky (se kterými spolupracuje EasyCoin). Ideálně mějte nachystánu adresu pěněženky (např. formou QR kódu), nebo vám přímo bankomat peněženku vytvoří…

bitcoin automat

Těžba

Nakonec se zmíníme o těžbě. To je cesta k tomu, získat své vlastní „kryptomince“. Pomocí vlastní výpočetní síly, aniž by to někdo nějak kontroloval a tak dále.

Jenže zde již není situace nějaká růžová. Těží mnoho lidí, společností a dokonce státních podniků (Čína a podobně). Obtížnost těžby je obrovská a tím pádem i nároky na výpočetní výkon. S procesorem nevytěžíte skoro nic. S grafickou kartou něco málo. S mnoha grafickými kartami alespoň něco, co stojí za řeč. Bitcoin je již vyhrazen jen speciálnímu hardwaru (minery), Ethereum je schválně navrženo na to, aby se dalo těžit jen s grafickými kartami (tedy běžným hardwarem).

Ale vždy je třeba počítat, zda cena hardwaru a elektřiny není vyšší, než současná, eventuálně budoucí odhadovaná cena kryptoměny. Užitečný kalkulátor pro těžaře je třeba WhatToMine.

Nastavení počítače a jeho stavba pro těžbu není jednoduché. Tedy pokud chcete maximum efektivity. Ale existuje i jednoduchá cesta:

Minergate je aplikace pro Windows, ve které lze těžit několik různých měn, jak s pomocí procesoru, tak grafické karty nebo karet. Dokonce za vás může vybrat i tu nejvýhodnější měnu. Prostě se zaregistrujete, přihlásíte, spustíte staženou aplikaci a těžíte. Výtěžek pak převedete na svou peněženku, přičemž do té doby samozřejmě Minergate zajistí peněženku pro vás u sebe. Stahovat Minergate můžete zde…

minergate rozhraní

Po přihlášení na webu MinerGate máte dokonalý přehled o své těžbě. Web lze přepnout do českého jazyka (viz vlajka), ale překlad je dost sprtánský. 

těžba minergate

Takto vypadá aplikace na počítači, pomocí které těžíte. V sekci Miner můžete sami zvolit měnu a kolik výkonu jí věnujete. Případně využijete Smart Miner, který sám určí, kde získáte nejvíce. Stahovat Minergate můžete zde…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek