Pondělí , 24. 02. 2025

Matěj

NSA varuje, abyste restartovali telefon každý týden: Zde je důvod

24. 02. 2025

24. 02. 2025

Mimo občasné aktualizace softwaru pravděpodobně telefon příliš často nerestartujete, pokud vám pravidelně nedochází baterie. Zde je důvod, proč Národní bezpečnostní agentura (NSA, která je zodpovědná za ochranu komunikace a kybernetické bezpečnosti USA) říká, že byste si z toho měli vytvořit zvyk.

Co řekl NSA a měli byste se obávat?

Stručně řečeno, NSA vás žádá, abyste jednou týdně restartovali svá mobilní zařízení. Telefony iPhone a Android (a iPady/tablety) by se měly pravidelně restartovat, aby se vymazal veškerý škodlivý kód, který se mohl dostat do systému. Toto oznámení by nemělo být důvodem k obavám: nebyla identifikována žádná nová konkrétní hrozba, ale úplné restartování zařízení jejich vypnutím a opětovným zapnutím je součástí správné digitální hygieny a jedním z 13 osvědčených postupů pro mobilní zařízení, které společnost propaguje. NSA, která vám pomůže chránit vás před phishingem, škodlivými aplikacemi a dalšími útoky.

Mezi další osvědčené postupy mobilního zabezpečení, které NSA doporučuje dodržovat, patří:

  • Udržujte své aplikace a software aktuální, abyste byli chráněni před známými zneužitím.
  • Instalujte pouze aplikace z oficiálních obchodů s aplikacemi pro ochranu před škodlivými aplikacemi.
  • Vyhněte se připojení k veřejným sítím Wi-Fi (jako v hotelech), které by mohly zachytit vaše data.
  • Neklikejte na odkazy nebo neotevírejte přílohy v e-mailech, abyste zabránili virům.
  • Udržujte svá zařízení uzamčená pomocí biometrických údajů, kódů PIN a hesel, abyste zabránili zneužití ztraceného zařízení k získání přístupu k vašim účtům.

Jak pravidelné restartování zařízení Android a iOS zlepšuje zabezpečení

Moderní mobilní operační systémy obsahují opatření, která chrání jádro systému před modifikací škodlivým kódem. To však nebrání tomu, aby byl škodlivý kód skutečně spuštěn, ať už akcí uživatele (například otevřením virem infikované přílohy e-mailu), nebo bez něj (v případě útoků zero-click). Restartování zařízení znamená, že je zastaven veškerý potenciálně spuštěný škodlivý kód, a protože (doufejme) nebyl schopen upravit operační systém na vašem zařízení, po spuštění zařízení se znovu nespustí.

K TÉMATU  Vyhledávač ChatGPT se rozšiřuje pro více lidí

Malware, který zaznamenává nebo narušuje vaši aktivitu, může být také uložen v dočasných souborech, které jsou obvykle vymazány během restartu. Výkon vašeho zařízení lze zlepšit také jeho pravidelným vypínáním a opětovným zapínáním, protože chybné aplikace, které mohou využívat stále větší množství paměti, budou nuceny uvolnit tyto prostředky a restartovat se.

Zůstaňte v bezpečí ve stále hrozivějším mobilním světě

Všichni se v každodenním životě spoléháme na svá mobilní zařízení, takže vzdát se jich nepřipadá v úvahu. Jak se tedy přestat bát a naučit se milovat naši propojenou přítomnost a budoucnost? Nejlepší, co můžete udělat, je dodržovat osvědčené postupy a zůstat ostražití doma, v práci a dokonce i na dovolené. K většině útoků a podvodů dochází kvůli nedbalosti uživatelů, nikoli kvůli sofistikovaným technickým útokům, jako jsou ty ve špionážních filmech (pokud náhodou nejste špión).

Pokud se stanete obětí kybernetického bezpečnostního útoku (a realisticky se to většina z nás v určité fázi stane vlastní vinou nebo ne), můžete se alespoň utěšovat tím, že jste udělali maximum, abyste se mu vyhnuli, a možná dokonce zmírnili způsobenou škodu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek