Úterý , 25. 02. 2025

Liliana

Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC

13. 07. 2009

Známou slabinou úsporných procesorů Intel Atom byla neschopnost Intelu dodávat k nim výkonné a úsporné základní desky (čipové sady). To zachránila nVidia s platformou ION – ta je úsporná, přitom disponuje výkonnou integrovanou grafickou kartou. Nicméně nVidia si za to nechávala zaplatit. Deska Pegatron IPX7A-ION už ale cenově docela odpovídá, přitom nabízí vše potřebné.

Vzhledem k poměru výkon/cena je nejlepší stavět HTPC na mikro ATX desce s integrovanou grafickou kartou doplněnou úsporným běžným desktopovým procesorem (například platforma AMD/ATI 780G + nějaký 45W Athlon X2). Jestliže ale chcete stlačit rozměry i spotřebu o nějaký ten kousek více, zbývá tato práce na platformu Intel Atom.

 

Cena je přibližně 2900 korun s daní

Mini ITX deska Pegatron IPX7A-ION obsahuje již integrovaný pasivně chlazený dvoujádrový procesor Atom 330. Ten díky dvěma jádrům zajistí dostatečně pružnou odezvu systému. Grafický výkon potom obstarává GeForce 9400 s vlastními 256 MB paměti. K dispozici jsou dále dva paměťové sloty SO-DIMM, jeden rozšiřující slot PCIe (např. pro TV tuner), Wi-Fi síťová karta, gigabitová síťová karta, zvukový kodek, a nechybí nutný HDMI výstup.

Proč je ION zajímavý? Zvládne Full HD video, zvládne i nějakou tu počítačovou hru, přitom má poloviční až třetinovou spotřebu, oproti HTPC s AMD 780G + 45W Athlon. Potřebujete vědět více?
 

Související články

Vista Media Center: co umí a neumí (video)
22 Wattů do HTPC od AMD
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Nepřehlédněte

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…