Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC

13. 07. 2009

Známou slabinou úsporných procesorů Intel Atom byla neschopnost Intelu dodávat k nim výkonné a úsporné základní desky (čipové sady). To zachránila nVidia s platformou ION – ta je úsporná, přitom disponuje výkonnou integrovanou grafickou kartou. Nicméně nVidia si za to nechávala zaplatit. Deska Pegatron IPX7A-ION už ale cenově docela odpovídá, přitom nabízí vše potřebné.

Vzhledem k poměru výkon/cena je nejlepší stavět HTPC na mikro ATX desce s integrovanou grafickou kartou doplněnou úsporným běžným desktopovým procesorem (například platforma AMD/ATI 780G + nějaký 45W Athlon X2). Jestliže ale chcete stlačit rozměry i spotřebu o nějaký ten kousek více, zbývá tato práce na platformu Intel Atom.

 

Cena je přibližně 2900 korun s daní

Mini ITX deska Pegatron IPX7A-ION obsahuje již integrovaný pasivně chlazený dvoujádrový procesor Atom 330. Ten díky dvěma jádrům zajistí dostatečně pružnou odezvu systému. Grafický výkon potom obstarává GeForce 9400 s vlastními 256 MB paměti. K dispozici jsou dále dva paměťové sloty SO-DIMM, jeden rozšiřující slot PCIe (např. pro TV tuner), Wi-Fi síťová karta, gigabitová síťová karta, zvukový kodek, a nechybí nutný HDMI výstup.

Proč je ION zajímavý? Zvládne Full HD video, zvládne i nějakou tu počítačovou hru, přitom má poloviční až třetinovou spotřebu, oproti HTPC s AMD 780G + 45W Athlon. Potřebujete vědět více?
 

Související články

Vista Media Center: co umí a neumí (video)
22 Wattů do HTPC od AMD
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Společnost Vodafone přichází s revoluční novinkou na trhu televizní zábavy. Nový set-top box Vodafone TV Play kombinuje prvotřídní zvuk Dolby Atmos, audiotechnologii od Bang & Olufsen a chytré funkce Android TV, což z něj dělá jedinečné zařízení pro moderní obývací pokoj. Zároveň Vodafone nabízí televizi i vysokorychlostní internet v jednom výhodném balíčku.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek