Neděle , 12. 01. 2025

Pravoslav

Podle studie stojí bitcoinová transakce tolik vody, jako bazén na zahradě

13. 12. 2023

13. 12. 2023

Podle nové studie Bitcoin spotřebovává nejen obrovské množství elektřiny, ale také hodně vody. Studie publikovaná v časopise Cell Reports Sustainability odhaduje, že těžba bitcoinů celosvětově spotřebuje přes 1 600 gigalitrů (GL) vody ročně, což je dost na naplnění 640 000 olympijských bazénů. Tato voda se používá především k chlazení počítačů, které provádějí složité výpočty pro generování nových bitcoinů.

Autor studie, Alex de Vries, finanční ekonom a doktorand na Vrije Universiteit Amsterdam, říká, že spotřeba vody při těžbě bitcoinů je vážným problémem, zejména v regionech, které již čelí nedostatku vody, jako je Střední Asie a USA.

Těžba kryptoměn a nedostatek sladké vody

Říká, že mnoho částí světa trpí suchem a sladká voda se stává stále vzácnějším zdrojem. Dodává, že je bolestivé vidět tento cenný zdroj plýtvat na zbytečné výpočty. Těžba bitcoinů je proces, kde těžaři soutěží o řešení matematických hádanek na internetu a vítězové jsou odměněni novými bitcoiny. Bitcoinová síť vyžaduje asi 350 kvintilionů odhadů každou sekundu, což spotřebovává mnoho výpočetního výkonu a elektřiny.

Aby nedocházelo k přehřívání, je potřeba počítače chladit vodou, ať už přímo nebo nepřímo, prostřednictvím elektráren, které k chlazení využívají i vodu. De Vries vypočítává, že každá bitcoinová transakce spotřebuje v průměru asi 16 000 litrů vody, což je 6,2 milionkrát více než při přejetí kreditní kartou. Předpokládá, že spotřeba vody při těžbě bitcoinů se v roce 2023 zvýší na 2 300 GL, protože cena a popularita bitcoinu poroste.

Ve Spojených státech spotřebuje těžba bitcoinů asi 93 GL až 120 GL vody ročně, což odpovídá průměrné spotřebě vody 300 000 domácností v USA. USA jsou po Číně, která nedávno zakázala tuto činnost kvůli jejímu dopadu na životní prostředí, druhou největší zemí těžící bitcoiny na světě.

K TÉMATU  Recenze reproduktoru Niceboy RAZE 4 Origin - stereo s dobrým původem

Oblasti s nedostatkem vody

Ve střední Asii, kde je suché klima a nedostatek vody, těžba bitcoinů vážně ohrožuje zásoby vody. Podle de Vriese Kazachstán, hlavní centrum pro těžbu bitcoinů, spotřeboval 997,9 GL vody pro transakce bitcoinů v roce 2021. Země se již potýká s vodní krizí a těžba bitcoinů by mohla situaci zhoršit.

De Vries varuje, že pokud bude těžba bitcoinů nadále fungovat bez jakékoli regulace nebo dohledu, mohla by negativně ovlivnit dostupnost pitné vody, kvalitu, zemědělství a ekosystémy. Navrhuje také, že některá možná řešení, jak snížit spotřebu vody při těžbě bitcoinů, zahrnují úpravu softwaru tak, aby byl méně energeticky náročný, nebo používání obnovitelných zdrojů energie, které nezahrnují vodu, jako je vítr a slunce.

Zpochybňuje však proveditelnost a vhodnost těchto možností, protože mohou odklonit omezenou obnovitelnou energii od jiných využití a ponechat více fosilních paliv pro pohon zbytku ekonomiky. Říká, že nejbolestivější věcí na těžbě kryptoměn je to, že využívá tolik výpočetního výkonu a zdrojů. Přesto tyto zdroje jdou do něčeho jiného, než je vytváření modelu, jako je umělá inteligence, který pak může být použit pro něco jiného. Říká, že to jen dělá zbytečné výpočty.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek