Pondělí , 20. 01. 2025

Ilona

Raspberry Pi: Postavíte si vlastní MMC za pár stovek?

01. 03. 2012

01. 03. 2012

Znáte všechny ty multimediální síťové přehrávače typu Xtreamer, IAMM, eGreat a mnohé další? Nejsou nejlevnější. Raspberry Pi je přitom hardware velmi podobný těmto produktům a stojí pár stokorun. Co vlastně má umět a bude to dobrá platforma pro případné vlastní MMC?

Raspberry Pi jsme otestovali jako HTPC – přečtěte si recenzi

 

Raspberry Pi je kompletní miniaturní počítač velikosti blízký kreditní kartě. Je postavený kolem Broadcom BCM2835 – integrovaného systému na jednom čipu (SoC), který tvoří procesor ARM1176JZF-S na frekvenci 700 MHz, grafické jádro VideoCore IV GPU s podporou přehrávání FullHD videa (1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder) a celkových 256 MB RAM.

Počítač velikosti kreditky, co přehraje FullHD video a spotřebuje maximálně 3,5 W se již začal prodávat za 35 dolarů (700 korun). Bohužel byl okamžitě vyprodán…

Mimořádně zajímavá je cena. 25 nebo 35 dolarů, podle modelu, který si zvolíte. To je v případě lépe vybaveného modelu necelých 700 korun! Pokročilejší model B má na rozdíl od modelu A navíc jeden USB konektor (celkově 2) a disponuje integrovanou LAN. Oba pak mají HDMI grafický a zvukový výstup a slot pro SD karty. Maximální spotřeba má činit 3,5 Wattu.

Pokud si tuto platformu zavřeme do pěkné krabičky, připojíme dálkový ovladač, mohlo by jít díky schopnosti přehrávat širokou škálu multimédií o zajímavé řešení pro geeky. Samozřejmě za předpokladu, že pro něj vznikne nějaký zajímavý software. Sice již nyní můžeme zvolit Linux, ale bude na komfort plnotučného systému Raspberry Pi stačit? Asi ne, proto přijdou vhod upravené distribuce zaměřené právě na MMC činnost. Pokud budou, máme se na co těšit. Jakože XBMC již bylo portováno, takže je napůl vyhráno…

 

Ukázka přehrávání videa na Raspberry Pi

Start systému XBMC a práce s médii

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek