Sobota , 25. 01. 2025

Milena

Recenze kamery YI Home – jednoduchá (skoro) a levná bezpečnostní kamera

Bezpečnostní kameru YI připojíte k Wi-Fi, spárujete s aplikací v mobilu, nastavíte si notifikace a pokaždé, když někdo projde kolem, uvidíte to na svém telefonu. Co víc si přát?

25. 07. 2017

Kamera YI Home by měla být jednoduchá a přitom výkonná. Rozlišení 720p je dostatečné a nechybí ani IR diody pro noční režim. Spojení s telefonem je dnes takřka nutnost. V Česku YI Home pořídíte za 1500 korun, v zahraničí i za polovinu.

Někteří prodejci spojují kamery YI s Xiaomi. Tento velký čínský moloch se kolem potuloval, ale aktuálně má YI své vlastní stránky. Ať je to jak chce, YI dělá slušné produkty, ať již s Xiaomi nebo bez.

Jakmile kameru vybalíte, budete ujištěni jejím dobrým zpracováním. Tedy zatím alespoň tím hardwarovým. Máme zde solidní stojan s naklápěním dopředu a dozadu, kameru s čočkou lze pak v držáku otáčet, nebo ji ze stojánku vyndat. Napájení je řešeno přes microUSB konektor. Je tu také slot na microSD kartu a čelní modrá dioda (tu lze vypnout v ovládacím rozhraní). Prostě kamera vypadá hezky.

 

Mobil je nutný

Od bezpečnostní kamery tak nějak čekáme, že nás bude informovat rychle a přesně, tedy na mobil. To YI Home splňuje. Alespoň webové rozhraní mít ale mohla (protože jak dlouho bude YI aktualizovat ovládací aplikaci?). Na druhou stranu, k dispozici je dále takřka plnohodnotná aplikace pro Windows a Mac.

Takže kameru zapojíme k napájení a na mobil si musíme nainstalovat aplikaci YI Home – je dostupná na oficiálních tržištích (Obchod Play, AppStore) a zaregistrovat se. Následně musíme oba přístroje propojit. V aplikaci na telefonu zvolíme typ kamery a nastavení Wi-Fi. Aplikace zobrazí na displeji QR kód a ten ukážeme na kameru, která si konfiguraci opticky načte. Pak se připojí k Wi-Fi síti a my se k ní dostaneme přes mobil (odkudkoli, nejen z lokální sítě) nebo přes počítačovou aplikaci. Citlivost Wi-Fi je velmi dobrá.

K TÉMATU  Philips "kazeťák" s USB

Při párování jsme bohužel ztratili hodinu života, protože český obchod poslal kameru pro US trh, takže vybírat Evropu v nastavení aplikace bylo dost marné. Spárování prošlo až při reinstalaci aplikace a výběru US regionu. Soudě dle diskusí na internetu se s potížemi při párování potýká mnoho uživatelů. 

Co umí a neumí

Aplikace je intuitivní, můžete kameru nastavovat, sledovat dění jejím okem, prohlížet si zaznamenané události. V aplikaci můžete mít přidáno více kamer různých typů téhož výrobce.

Co tedy prakticky s tím? V aplikaci si nastavíme region, kde bude sledován pohyb. Pokud tedy nechceme detekovat po celé ploše. Záznamy dění pak najdeme jak v aplikaci v mobilu, tak na počítači. Detekce pohybu a zvuku jsou zvýrazněny.

Jakmile kamera detekuje pohyb, může vám poslat notifikaci na mobil s krátkým videem (pokud si to nastavíte jako žádoucí a lze si nastavit i časová okna). A to dokonce i tehdy, když nemáte v kameře vloženu paměťovou kartu (pokud máte, můžete si prohlédnout delší záznam). Celkem spokojenost, co si přát více?

Obraz je zcela v pořádku a to až do šera. Pak přijdou na řadu IR přisvětlovací diody. Ty však považujeme na hraně užitečnosti, protože jejich dosah je malý. Tedy zloděj s brýlemi nočního vidění bude mít navrch. Pokud si ale posvítí, budete o něm vědět.

Detekce pohybu jako taková funguje výborně. Dosti hloupé je, že při přechodu na/z nočního režimu dojde k falešnému poplachu (detekci pohybu, přičemž žádný nenastal). Opravdu dost otravné! I to ale lze řešit nastavením citlivosti a míry notifikací. 

TIP: Pokud uvažujete o koupi v zahraničí, dívejte se po International případně EU/US verzi této kamery. K mání je třeba na AliExpress nebo GearBest. Na trhu také již najdeme verzi YI Home 2 s rozlišením 1080p. 

Ano i ne

Kamera plní svůj bezpečnostní účel dobře. Mobilní aplikace je dobrá, ta pro počítač taky (ale neumí kameru nastavit). Absence webového rozhraní zamrzí. Slabé IR přisvícení je vzhledem k ceně akceptovatelné. Falešná detekce změny režimu den/noc pochopitelná není, ale je to věcí nastavení citlivosti. Taktéž přílišná vázanost na mobil a aplikaci výrobce může být v budoucnu k tíži (byť se to vyplnit nemusí).

K TÉMATU  Microsoft viní Evropskou komisi z globální katastrofy CrowdStrike

Takže: Za 1500 korun z českých obchodů? Spíše ne. Za 30 dolarů z Číny? Ano, to by šlo.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek