Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Hudba na dotek:MEIZU M3 SENCOR

02. 08. 2007

02. 08. 2007

prehravac Značka MEIZU není v naších končinách příliš známá. Jedná se o asijského výrobce přesněji čínského, který dodává přehrávače třeba pro společnost Emgeton. MEIZU M3 je něco jako menší bratříček M6. V něčem si jsou hodně podobní.

Zábal

M trojka se dodává v úhledné bílé krabičce, která je spíše nenápadná, decentní, nejsou na ní žádné pouťové obrázky. Na přední straně je ve výřezu vidět samotný přehrávač a je možné si hned udělat představu o jeho velikosti. Co mě mile překvapilo byly české popisky na krabici což předznamenává, že dovozce přístroj kompletně počeštil.

V balení není žel žádný originální obal

Po rozbaleni najdeme jako příslušenství samotného MEIZU M3 špuntová sluchátka s dvěma páry molitanů, propojovací USB kabel (standart USB – mini USB), poměrně rozsáhlý český návod, český záruční list s adresy servisů, mini CD s ovladači pro Win 98 a programem na předělávání videa. To je vše. Kdo by hledal nějaký obal nebo poutko na ruku, na krk bude hledat marně. Podle informací od dovozce bude na podzim toto příslušenství možné dokoupit.

Provedeni M3

Samotný přehrávač má velmi příjemné rozměry 81 x 39 x 7 mm (V x Š x H). O něco větší jak zapalovač a menší než průměrná vizitka. Nejzajímavější je hloubka 7mm. Je to taková sympatická placička. Zpracování je na velmi dobré úrovni což se také od tohoto výrobce očekává. Jelikož přehrávač má vestavěnou Li-ion 3,7V 460 mAh baterii nikde nejsou žádné výčnělky, dvířka a jiné mechanicky odnímatelné části. Působí velmi celistvě a pevně. Spodní část a většina plochy po stranách je z matného kovu. Na tuto „kovovou“ část je jakoby přilepena horní část z tvrzeného plastu. Celkový design je inspirován iPodem, kterému je M3 dost podobná.

Inspirace iPodem je zjevná

Na první pohled nic netušících nadšenců zarazí počet a rozmístnění ovládacích prvků. Těch je nezvykle málo. Na spodní straně je jen potisk výrobce kde se dovíme jakou paměť daný přehrávač má. Na horní boční straně je posuvný jezdec který slouží k uzamykání tlačítek. Na spodní boční straně je mini USB konektor k propojení s PC a nabíjeni akumulátoru, hned vedle je štěrbinka pro případné poutko na ruku nebo na krk a jako poslední je standardní 3,5mm sluchátkový konektor. A teď asi to nejzajímavější na celém přehrávači, vrchní strana. Horní jednu třetinu zabírá 1,5 palcový barevny displej. Ve spodní 2 třetinách je svislý šedý proužek a v levém spodním rohu šedý puntík:). K čemu jsou? Jsou to jediné prvky ovládání.

Ovládání

Na toto jsem byl hodně zvědav. Mtrojka se ovládá kombinací doteku, posuvu prstu a mačkání mikrospínačů. Ten svislý šedý proužek je dotyková ploška a na každým jejím konci je ještě mikrospínač. Šedy puntík je taky dotykový a dá se i zmáčknout. Ovládání je podobné jako u Emgetonu M6. Zapíná se kratším stlačením spodní časti dotykové plošky, tento prvek slouží jen k zapnuti / vypnuti a jako play / pauza. Horní část plošky při zmáčknuti slouží k návratu o úroveň zpět. Menu je horizontální, textové, kompletně v češtině i s diakritikou. Na jedné obrazovce je 6 řádků v menu nebo 7 při čtení textu. V menu se pohybuje lehkým posouváním prstem nahoru a dolů, potvrzuje se poklepnutím. Pro návrat o krok zpět slouží horní tlačítko. Na toto ovládáni je potřeba si zvyknout. Ze začátku se budete potýkat s častým nechtěným potvrzováni a kolikrát skončíte tam kde jste nechtěli. Je to jenom o zvyku a cviku po chvilce se stane ovládání příjemné a pohodlné. Reakce jsou okamžité a celý přehrávač je velmi svižný. Celkové menu je poměrně logické a dá se dobře přizpůsobit. Můžeme si vybrat které hlavní funkce se budou zobrazovat v úvodním menu.

Displej

Úhlopříčka 1,5 palce, 176×132 bodů, počet barev 250000 (dle údaje výrobce). Rastr je téměř neviditelný, pozorovací úhly jsou také na dobré úrovni. Použitý font je dobře čitelný a dá se barevně přizpůsobit. Velikost displeje odpovídá velikosti přehrávače a i na video se dá koukat, ale je potřeba si uvědomit že přehrávání videa je jenom možnost a přece jenom je to hlavně MP3 přehrávač. Menu si můžete zpříjemnit vlastním pozadím a to dokonce zvlášť k přehráváni hudby, zvlášť k posloucháni rádia, nahráváni nebo čtení textových souborů. Je k dispozici 8 pěkných nahraných pozadí nebo si nahrajete vlastní. Jas se dá nastavit v rozmezí 0-100 v krocích po jednom. Celkově se mi display libí a není mu co vytknout.

K TÉMATU  AV receiver – k čemu je dobrý a jaký vybrat

Zvuk a přehrávání

Teď asi to nejdůležitější. Jak Menzu M3 hraje ? Můžu na rovinu říct že dobře, moc dobře. Přiložena špuntován sluchátka patří k lepšímu průměru, ale opravdový zvuk si vychutnáte s nějakými lepšími sluchátky. Osobně jsem připojil Koss Porta Pro. Podporovaný jsou tyto hudební formáty: MP3, FLAC, WMA, OGG, WAV takže vše standardní i méně standardní formáty. Hlasitost je v kroku po jednom od 0 do 40 maximální hlasitost je dostačující. Je možno nastavit náhodné přehrávání, opakované ale bohužel zde není možnost opakovat vybraný usek skladby vhodný při výuce jazyka. Nastaveni zvuku EQ je zde opravdu propracovaný a každý si nastaví co mu vyhovuje. Mimo samostatného nastavení basy a výšky je zde 6 přednastavených equalizerů a jeden 10 pásmový uživatelský kde se dá krásně nastavit rozsah od 60Hz až po 20kHz což je úplná paráda a přijde si na své každý audiofil:).

Equalizér

Další možnost je nastavení prostorového zvuku pod názvem Efekt Spatializer. Přehrávač podporuje ID3 tagy a podle nich taky třídí hudbu. Můžeme si vybrat jestli chceme poslouchat vše nebo jen určitá alba nebo jen od určitého interpreta. Samozřejmosti je vytvářet vlastní playlist. Na displeji se zobrazuji při přehrávání všechny potřebné informace. Název skladby, interpret, album, bitrate a když je název delší text se plynule posouvá. Zajímavě je řešeny přeskakování na další / předchozí skladbu. K tomu slouží samostatné jedno dotekové / mačkací tlačítko. Při doteku zjistíme kterým směrem budeme přeskakovat a po stlačení se tak provede. Když chceme na druhou stranu stačí krátce přidržet a směr se změní pak již při dalším zmačknuti budeme přeskakovat v tomto směru. Do hudby muže blikat i grafický equalizér, který ale není úplně doladěný. Podle něj je většina hudby jakoby přebuzená, ale to se snad vyřeší novějším firmwarem. Jednoduše po zvukové stránce se přehrávač opravdu povedl, vše je účelové a jednoduché a zvuk je na velmi vysoké úrovni.

FM tuner

Velmi příjemnou věcí je ze v tomto přehrávači je i FM rádio. Citlivost je lepší průměr. Horší už to je s ovládáním to je podle mě nedotaženy do konce ale použitelný. Po prvním zapnutím FM přijímače se projede cele pásmo a do paměti se uloží stanice se silnějším signálem. Paměť je až na 50 stanic. Bohužel už se seznamem toho nejde moc dělat maximálně přepínat mezi předvolby nebo smazat určitou stanici se seznamu. Bohužel chybí jakákoliv editace nebo tříděni. Naštěstí se dá stanice naladit ručně, ale už ji nijak neuložíme. V menu FM radia je možnost použít externí seznam, který si můžeme upravit pomocí nějakého textového editoru a doplnit si názvy stanic.

Průměrně citlivý FM tuner

Další a poslední funkcí FM tuneru je zapnuti/vypnuti sterea, což se někdy hodí při příjmu slabších stanic. Na displeji se ukazuje STEREO / MONO, frekvence, číslo předvolby a úroveň hlasitosti. V případě že používáte externí seznam tak i název stanice (je potřeba vytvořit v PC). V horní liště vlevo je něco jako ukazatel síly signálu podobně jako u mobilu, který musíme brát s nadhledem. Uprostřed jsou hodiny a vpravo stav baterky. Škoda že ovládání není dotažené, ale i tak je rádio v MP3 přehrávači dobré zpestření.

K TÉMATU  OpenMTK: jak dostat ze svého DivX přehrávače maximum (2. díl)

Video, obrázky a ostatní…

Další co M3 umí je přehráváni videa. Zde toho moc k nastaveni není. K video souborům se dostaneme jen přes Průzkumníka ve složce video. Zde si vybereme jaký soubor chceme, potvrdíme přehrávání a už to hraje:). Při přehráváni se dá jen regulovat hlasitost a to poněkud zabrzděné a můžeme použít pauzu. Přetáčení není bohužel možné. Video vypadá na displeji pěkně a je plynulé bez žádného škubaní. Samozřejmě také záleží na zdroji videa. Podporovány jsou AVI kodek Xvid a Dvix4 až 25 snímků za sekundu ale stačí 20. Na přiloženém CD je jednoduchý program na konverzi videa Video Converter. Tento program je opravdu jednoduchý a ani není potřeba nic nastavovat všechny potřebné hodnoty jsou přednastaveny. Velikost tohoto displeje není vyloženě na sledování filmů, ale na krátké klipy to stačí a celkový dojem je dobrý.

Na video je displej dost malý, ale přesto se dá celkem čitelně prohlížet

Při poslouchání hudby si můžeme prohlížet i obrázky. Podporovány jsou: BMP, JPG, GIF a to do velikosti 1024×1024. Prohlížení obrázku je velmi pohodlné, nejdříve se zobrazí náhled 3 řádky po 4 miniaturách. V menu si můžeme nastavit prezentaci, určit čas zobrazeni, automatické otočení, náhodné zobrazeni a režim přechodu. Prohlíženi je rychlé, ale je lepší obrázky předem přepočítat na rozlišení displeje. Menzu M3 můžeme použít i jako diktafon. Vestavěny mikrofon je poměrně citlivý a pořízena nahrávka je čistá a srozumitelná. Máme na výběr ze 3 kvalit záznamu. Ukládaný formát je MP3. Vedle hodin je v přehrávači i kalendář. Bohužel v něm nemůžeme nic nastavit ani zadat žádnou poznámku, jen se podívat kolikátého je dnes a kolikátého bude třeba zítra nebo za měsíc:) Připojení k PC je bezproblémové. Pod Win. XP se přihlásí se jako výměnný disk a pro starší systémy je na CD ovladač. Po nahrání nových dat do přehrávače, odpojení od USB a zapnutí se nejdříve aktualizuje seznam skladeb a dat. Toto bohužel někdy muže trvat déle ale je to jen jednou, při prvním zapnuti po odpojení od PC. Zřejmě si zjišťuje údaje s ID3 tagu aby se urychlil výběr. Výdrž baterie jsem bohužel nemohl změřit. Podle výrobce je doba přehrávání hudby až 23 hodin a videa až 5 hodin. Doba úplného nabíjeni je kolem 3 hodin.

Závěr

Tento přehrávač mě opravdu oslovil. Co se zvuku týče není co dodat. Ovládáni je nezvyklé, ale v dnešní době se stále více objevují nové nekonvenční způsoby. Jakmile si na toto ovládaní zvyknete budete ho považovat jako vítanou a praktickou změnu. Menu a některé funkce by se daly ještě vylepšit, ale vše funguje jak má a ovládání je intuitivní. Snad nový firmware (jestli nějaký bude) přinese vylepšení hlavně v ovládáni FM radia. Velkou výhodou je FUNKČNÍ video konvertor s kterým byly v minulosti u některých MP4 přehrávačů problém. Škoda že výrobce nedodal žádný obal nebo šňůrku na krk, ale podle společnosti bude možno tyto doplňky dokoupit. Po skončení mé recenze musím uznat že bílá barva přehrávači opravdu sluší. Nejdříve bych si bílou osobně nevybral, ale teď sem názor změnil a má to i výhodu. Na bílé barvě nejsou viditelné otisky, které by na černé dost vynikaly. Testovaný přehrávač MEIZU M3 by SENCOR byl ve verzi 4GB a v bíle barvě. Dodává se i v černém provedení a v kapacitách 2, 4, 8GB. Zapůjčil výhradní dovozce Fast ČR, a.s.

 

Plusy a mínusy
+ precizní provedení – FM tuner není úplně dotažen
+ ovládání – v příslušenství chybí obal a poutko
+ funkce a podporované formáty
+ výborný zvuk  

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?

Nepřehlédněte

Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek