Neděle , 12. 01. 2025

Pravoslav

MSI E350IA-E45 v grandiózním HTPC: Bravo Brazos! Bravo Grandia!

09. 02. 2011

09. 02. 2011

Novou úspornou platformu od AMD jsme otestovali se základní deskou MSI E350IA-E45. Z názvu je patrno, že jde o nejvýkonnější dvoujádrový model E350 „Zacate“. Ten zajišťuje výbornou odezvu celého systému, zatímco jeho grafická část si poradí i s akcelerací HD videa. To vše při nízké spotřebě a velmi malém tepelném vyzařování.

Detaily o platformě Brazos jsme již publikovali. Nyní tedy jen stručně. Jde o symbiózu centrálního a grafického procesoru v jednom čipu. Platforma byla vytvořena pravděpodobně hlavně pro mobilní zařízení, jakými jsou netbooky a notebooky. Ale na trhu je i dostatek variant pro malé a úsporné stolní počítače. A ty nás zajímají s ohledem na využití v multimediálních HTPC sestavách. V těch je důležitá nízká spotřeba, nízké zahřívání a dostatek výkonu pro pohodlnou práci se systémem, pro přehrávání videa a pro jeho záznam.

 

Základ v podobě MSI E350IA-E45

Nejprve se podívejme na to hlavní, základní desku MSI E350IA-E45. Ta nám slučuje hned několik komponent, které bychom v jiných případech pořizovali zvlášť – obsahuje 2jádrový procesor AMD E350 „Zacate“ na frekvenci 1,6 GHz a grafickou část označenou jako Radeon HD 6310 (80 stream procesorů, 500 MHz). Nechybí samozřejmě integrovaný zvukový čip 7.1, který disponuje analogovým výstupem, koaxiálním i optickým digitálním výstupem a 7.1 audio je dostupné i na HDMI. Deska podporuje nejmodernější technologie, kterými jsou v současné době hlavně USB 3 a SATA 6 Gb/s. MSI E350IA-E45 má formát miniITX, a k jejímu rozvržení nemáme zásadní výtky. Najdeme na ní také 2 řízené konektory pro ventilátory a kvalitní součástky typu pevných kondenzátorů a zapouzdřených cívek. Špatná není ani cena této desky a pokud nepotřebujete USB 3.0, měla by být k dostání i o několik stokorun levnější verze pouze s USB 2.0. 

deska
Aktuální cena MSI E350IA-E45 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Chladná, nepříznivým podmínkám navzdory

Náš testovací kus MSI E350-E45 nebyl z běžné prodejní sítě, takže neobsahoval finální chladič. Použity byly pouze dva malé pasivy a jeden malý ventilátor. Ten bylo možné odpojit a zjistit, jak je vlastně nutné Brazos chladit. Ukázalo se, že platforma vůbec nehřeje a velmi snadno ji uchladíme pasivně. Samozřejmě náhrada chladiče, který získáte při koupi, je vaše riziko a hrozí ztráta záruky. My jsme pouze ověřili, že systém běžel stabilně i bez ventilátoru na chladiči, pouze s průvanem ve skříni. A byly použity opravdu malé chladiče. S čímkoli alespoň trochu masivnějším to může být procházka višňovým sadem v bezvětří… Škoda, že to za nás neřeší přímo výrobce (v prodejní verzi je též ventilátor). 

 

chladice

Na desce jsme neměli prodejní verzi chladiče, nýbrž velmi drobné pasivy. A ani s nimi nebyl problém platformu uchladit

 

Trochu potíže byly s měřením teplot. SpeedFan a AMD OverDrive nebylo schopno zjistit jakékoli hodnoty (OverDrive se ani nespustil, SpeedFan shodil Windows), zřejmě kvůli přílišné „novosti“ produktu. Furmark a CoreTemp ale dokázali teploty zobrazit.

I na osahání bylo patrné, že čipset v podstatě netopí (jeho spotřeba je taky jenom cca 5 W). Procesor s udanou max. spotřebou 18 W již určité zahřívání zaznamenával, ale musíme pamatovat, že jsme na něm měli miniaturní chladič, zhruba srovnatelný s něčím, co najdete v modemu. CoreTemp ukazoval 42 stupňů bez zátěže, v BURN zátěži to rostlo na 55. Ale déle jsme jej netrápili, protože použitý chladič nebyl finální produkt. Už to, že s ním vůbec bylo možné bez potíží pracovat, je pochvalou pro tuto novou platformu AMD.

 

Paměti a disk

Jelikož nám základní deska zastane většinu práce, co ještě potřebujeme? Paměti RAM typu DDR3. Vzhledem k dnešním nízkým cenám se vyplatí koupě jednoho 4GB modulu o postačující frekvenci 1333 MHz (cena od 850 korun s daní). Kromě pamětí už nám chybí jen úložiště dat. My jsme použili levný SSD disk, ale 2,5“ harddisk na tom se spotřebou, výkonem a hlukem nebude o mnoho hůře. V každém případě, i levný SSD disk se projevil na odezvě systému více, než kladně. Pro systémová data je to ideální volba. 

3,5“ disk pro použití v obývacím pokoji příliš nedoporučujeme. Ale při vhodném zatlumení, nebo při použití méněotáčkového disku může i ten být pro někoho vhodnou volbou. Námi použitá základní deska umožňuje též osazení jedné rozšiřující pozice, PCIe x16. My jej osadili ve druhé fázi testování TV tunerem AVerTV Hybrid Speedy.

K TÉMATU  Srovnání domácích tiskáren Canon, Epson a HP: Která vyjde nejlevněji?

 

Zdroj… potíží nebo hluku?

Velmi specifickou kapitolou je napájecí zdroj. I tuto oblast jsme tu již hodně řešili. Lehké zopakování tedy: Pro sestavy s nízkou spotřebou je vhodné použít zdroj, který není zbytečně výkonný a který má velkou účinnost. Tzn. 500 W rozhodně není dobrou volbou. U zdroje s nižším výkonem je vyšší šance, že bude mít na spodních hodnotách svého výkonu stále ještě slušnou účinnost.

picopsu

Ideálním zdrojem pro Brazos i další nízkoodběrová (HT)PC je PicoPSU. Ověřili jsme to v jedné z předchozích staveb HTPC

Pro Brazos doporučujeme speciální externí adaptér a příslušný zdroj, řekněme v rozmezí 60 – 90 W. Tam bude účinnost největší a spotřeba nejnižší. A hlavně, nebude tam ventilátor. Pokud ale chcete solidnější základ pro další rozšiřování, např. o více pevných disků, ani běžný ATX zdroj není šlápnutím vedle. Chce to ovšem šťastnou ruku při jeho výběru. Může se vám stát, že nevhodně vybraný zdroj zvýši spotřebu klidně o 10 W. My jsme použili již dříve testovaný Seasonic SS-350 ET F3 o výkonu 350 W, což je běžný, levný, ale kvalitní zdroj.

 

To pěkné plechové kolem

A nakonec musíme naše dítko umístit do nějaké pěkné krabičky. Můžete sáhnout mezi levnější skříně, například i s externím napájecím adaptérem a zdrojem. Tam ale ve většině případů budou drobné potíže s ventilací, protože jde o titěrné boxy. Dbáte-li ve svém obývacím pokoji na design, je na trhu dostatek HTPC skříní, které ctí luxusní vzhled i provedení. My jsme měli možnost zasadit naši sestavu do skříně SilverStone Grandia  GD05.

grandia

Aktuální cena Silverstone GD05 Grandia v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Grandia je prostorný, precizně provedený desktop. Pojme až mikroATX desku, takže použití miniITX v ní ponechává ještě mnohem více prostoru. Přední panel je z hliníku, střídmý a ladný design bude korespondovat s dalšími komponenty případné hi-fi sestavy. Vnitřek skříně je velmi dobře promyšlen a zpracován. Skříň má rozměry podobné například AV receiveru, není ani nijak hluboká, takže s umístěním nebudou potíže. 

 skrin

SilverStone Grandia GD05 je skvěle provedená skříň, která poskytuje dostatek prostoru a chladícího potenciálu nejen pro úsporný Brazos

 

Nikde nejsou ostré hrany, myšleno je na tlumení vibrací pevného disku (jen pro 3,5“, u 2,5“ pozic se počítá spíše s SSD, který není nutné tlumit), přibaleny jsou i tlumící „nožičky“ pro zdroj, spravovat lze i kabely pomocí běžných svazovacích pásků, pro které tu ale jsou připraveny úchyty. GD05 je nadstandardně osazená třemi tichými ventilátory s protiprachovými filtry. Takto naddimenzované chlazení ale v našem případě určitě nevyužijeme. Pomalý chod jednoho ventilátoru a správně nasměrování proudu vzduchu nám poslouží více, než dobře. Grandia je výborná skříň, která zdaleka není určena jen pro úsporný a titěrný Brazos…

 

 hotovo

Pokud chcete více rozšiřujících slotů, tak Grandia zvládne i mikroATX desku. I v této velikosti se již Brazos prodává. Zdroj nasává vzduch zespod skříně a vyfukuje ven, takže neovlivňuje teplotu uvnitř skříně. Dodávány jsou antivibrační prvky, ale 2,5″ disk je třeba v základu přišroubovat napevno. Ale i s tím si kutil poradí, případně u SSD to není žádný problém

 

Článek pokračuje na další straně…

 

{C}

Stresujeme a měříme

Nyní, když máme sestavu kompletní, můžeme se pustit do pozorování a měření. Za operační systém jsme zvolili Windows 7 Ultimate 32bit.

Použitá sestava  
Základní deska MSI E350IA-E45
Paměti 2 x 2GB DDR3, 1333 MHz, CL9
Disk SSD Patriot PS-100, 32 GB
Zdroj Seasonic SS-350 ET F3, 350 W
Skříň SilverStone Grandia GD05
 

 

Po připojení zdroje jsme zjistili, že stand-by odběr je 4-5 W. Většinu zde ale tvoří odběr samotného zdroje, takže tato hodnota ve velké míře závisí právě na použitém zdroji (u externího adaptéru by to byly odhadem tak 2-3 W). Po nastartování a ustálení systému jsme na „ploše Windows“ v IDLE naměřili 21 W. Je to sice o něco více, než u jednojádrových provedení, nebo u konkurenčního Atomu, ale je to vynahrazeno výborným výkonem. Odezva systému a práce ve Windows je velmi příjemná, E350 si vede opravdu dobře.

K TÉMATU  Recenze Pipo W4 – atomový stroj s Windows „za pár“
Spotřeba W
Stand-by 4,5
IDLE 21
IDLE s TV kartou 25
CPU 100 % 33
GPU 100 % 34
 

 

Při běžném provozu se spotřeba pohybuje mezi 21 a 30 W. Špičky blížící se 40 W jsme naměřili jen velmi, velmi sporadicky a samozřejmě jen při velké zátěži. Při plném zatížení jader procesoru jsme se dostali na 33 W a při zatížení grafického jádra na 34 W.

Aplikační a herní výkon bodů
3D Mark 2006 2245
PC Mark Vantage 2590
Windows Index 3,7
Windows Index – CPU 3,7
Windows Index – RAM 5,2
Windows Index – Aero GPU 4,4
Windows Index – Herní GPU 5,8
Windows Index – Disk 6,6
 

 

Akcelerace videa aneb pořád stejně tvrdohlavé DXVA

Velmi zajímavá je situace okolo přehrávání HD videa. Před lety jsme změřili poměrně významné rozdíly v tom, když je využito akcelerace přehrávání videa přes grafickou kartu, či nikoli. Samozřejmě to bylo ve prospěch grafické karty. To ale nyní v podstatě neplatí. Ať už přehráváte přes procesor, nebo grafiku, spotřeba je v podstatě stejná. Ale jistě i nadále platí to, že grafická karta přehraje video snáze, než procesor. Tzn. pokud jde o video podporované grafickým čipem, může být přehráno mnohem kvalitnější a náročnější video, než přes procesor.

oceanic

CPU na ta nejnáročnější a nestandardní HD videa nestačí

dxva

DXVA akcelerace přes GPU je o něčem jiném. Ale na spotřebu příliš vliv nemá

Bohužel, ani s nejnovějším akcelerátorem UVD 3 se v této oblasti mnoho nezměnilo – záleží na typu videa, jeho dílčích parametrech a záleží nejspíše i na přehrávači, systému, ovladači, kodeku… Prostě, i když by video mělo být bez potíží grafickým čipem přehráno, někdo to tomu čipu musí říct. A to funguje jen občas, nebo je třeba si s tím trochu hrát…

Přehrávání videa versus spotřeba a zátěž

Video DXVA Spotřeba [W] CPU load Výsledek
WMV-WMV-3-VC1-WMA3-720p ne 29 50% ok
WMV-WMV3-VC1-WMA3_1080p ne 31 55% ok
MKV-MPEG-4-AVC5_1-16ref-AC3-40mpps-1080p-SamsungOceanicLife ne 30 60% 13 fps
MKV-MPEG-4-AVC5_1-8ref-DTS-1080p ne 31 70% 13 fps
MPEG-MPEG-2-AC3-1080p ano 30 30% ok
MOV-MPEG-4-AVC4_0-2ref-AAC-1080p ano 23 25% ok
M2TS-BDAV-AVC4_1-3ref-AC3-1080p ano 33 30% ok
DivX651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3-576p ne 25 20% ok
Avatar youtube 1080p ne 34 85% v okně cca 23 fps, full cca 20 fps
Avatar youtube 720p ne 30 60% v okně cca 25 fps, full cca 24 fps
DVD-Video x 28 22% ok
TV vysílání v MCE x 32 25% ok
Záznam TV vysílání v MCE x 32 25% ok
Záznam TV + 1080p ano 35 28% ok
Záznam TV + 1080p (WMV) ne 36 55% ok
         
Průměrná spotřeba v zátěži   30,6    

Měřeno bez TV karty, kromě případů s TV vysíláním.

 

Chvályhodný videopracant

Naše sestava tedy zvládá jakékoli video ve standardním rozlišení a většinu HD videa, které seženete. Právě v HD videu se ale najdou výjimky, ať už náročné Oceanic demo, nebo 1080p video na YouTube. To je vesměs přehráváno plynule v okně, ale ve fullscreenu jsou patrná občasná trhnutí (akceleraci přes GPU jsme zde nezprovoznili). 720p video z Internetu je interpretováno vesměs bez problémů. Budete-li chtít na tomto HTPC provozovat více činností naráz, nezdá se to jako problém. Nahrávali jsme DVB-t vysílání v Media Center a přitom sledovali 1080p video akcelerované grafikou. A do toho by nebyl problém číst maily nebo brouzdat po Internetu.

Ať už základní desku MSI E350IA-E45 s dobrým poměrem provedení-výbava-výkon/cena osadíte kamkoli a skombinujete s jakýmikoli doplňky, chybu podle nás neuděláte. V našem případě se výborně osvědčila skříň Grandia, která vydrží jistě po několik dalších upgradů. Platforma Brazos se AMD povedla a my si díky tomu můžeme postavit malé, úsporné a výkonné kancelářské počítače, multimediální centra, HTPC či třeba domácí servery. 

 

Za zapůjčení základní desky MSI E350IA-E45 děkujeme společnosti 

msi

 

Za zapůjčení skříně SilverStone Grandia GD05 a SSD disku Patriot děkujeme společnosti 

abacus

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek