Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Recenze Niceboy Vega 5 Fun – zábava i na dálku

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.

24. 04. 2018

24. 04. 2018

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.

TIP: Niceboy Vega 5 Pop – dotkni se hvězdy

Výbava kamery je tradičně určena jak na nalepení třeba na helmu, zde můžete postrádat náhradní nálepky či zaoblenou podložku, tak na přichycení na řidítka nebo na klasický stativ pomocí šroubů. Vše lze různě kombinovat a spojovat. O dálkovém ovladači, který funguje bez párování, již byla řeč – přepíná mezi natáčením a fotografováním plynule jedním zmáčknutím tlačítka. Výbavou není Niceboy Fun nepodobný BML cShot3 4K. Potěší 2palcový displej a kvalitní podvodní obal, který nevrže a dvířka dosedají přesně.

Předurčena pro akci

Z dalších parametrů zmiňme vysoké rozlišení fotografií a široké spektrum nastavení. U videí se budete muset spokojit s maximem 60 snímků za sekundu při FullHD rozlišení (interpolované módy automaticky nepovažujeme za vhodné) či 120 FPS u 720p, které umí i jako zpomalené video – vše funguje bez problémů. Nám to přijde jako dostačující, i když konkurence za podobnou cenu nabízí třeba nativní 2K či 2,7K při 30 FPS.

Pouze jednou se mi stalo, že jsem kameru musel restartovat, když jsem byl při nastavování netrpělivý a klikal rychle různé volby. To Vega 5 Fun přestala spolupracovat. Také mi přišlo, že start je pomalejší (resp. trvá poměrně dlouho). Proto nabízí možnost zapnout spořič displeje s tím, že je rychle připravena k akci (např. pro spuštění přes dálkový ovladač). Můžete jej bohužel nastavit pouze na 10, 20 či 30 sekund, což se ukazuje jako krátké při natáčení, protože se aktivuje vždy – takže vám displej zhasne i při pořizování videa po 30 s. Když jsem natáčel něco zajímavějšího, většinou jsem tento čas překročil. Nějaké 1 až 2 minuty by nevadily – Niceboy Vega nabízi poměrně dlouhých 3, 5 nebo 10 minut. Jinak má příjemné ovládání včetně pohybu v menu. Líbí se nám podpora až 64GB paměťových karet, což už se stalo dobrým standardem.

K TÉMATU  Autoradio s GPS Sencor SCD 9104: rádio mě dovede domů

Různé aplikace pro Wi-Fi

Jako jiné kamery v této cenové relaci nabízí Fun možnosti spojit se s mobilním telefonem, přičemž u Androidu existují aplikace dvě: GoAction či výrobcem doporučovaná XDV. Ta je vhodnější i z našeho pohledu – reaguje rychleji a v telefonu zabírá podstatně méně místa (23 MB oproti 100 MB). Funkčně jsou aplikace plně srovnatelné – nastavíte parametry fotek i videí, výsledky můžete sledovat přímo na displeji telefonu, také si je stáhnout.

Screenshoty z aplikace XDV a GoAction.

Video pro méně náročné

Videa vnímáme jako dostačující. Kamera zvládla natáčení v šeru solného dolu či při procházce nočním městem. Na denním světle mají tendenci být přesvětlená a podání barev není zcela realistické. Stále mějme na mysli, že se pohybujeme v segmentu levnějších modelů pod 2 000 Kč.

720p

1 080p

Pak tu máme módy jako časosběrné video, mód autokamery, videosmyčku nebo zpomalené video ve dvou variantách (720p při 120FPS a 1 080p při 60 FPS). Popis funkcí si můžete pročíst v manuálu.

Fotografie následují video

Kvalita fotografií se shoduje s natáčením, trpí klasickým neduhem akčních kamer – na displeji mobilního telefonu či tabletu vypadají velmi dobře, pokud je ale zobrazíte ve 100% měřítku na větším monitoru, vidíte nedokonalost v přechodech barev i zaostření. Zmenšené na 50 % velkosti vypadají věrohodně a nijak nás neuráží. Ani nenadchnou. Světelnost snímku bude třeba se učit nastavovat manuálně, automatika to ne vždy zvládne dle vašich představ.


Fotografie v plném rozlišení stáhněte tu.

Při fotografování jsme volil rozlišení 8 Mpix, i když máte možnost až 16 Mpix, protože to vnímáme jako dostatečně vysoké a při 100% zvětšení je vidět, že ani toto elektronika plně nezvládá. Více megapixelů by znamenalo pouze více MB na kartě bez přidané hodnoty.

K TÉMATU  Jaký fotoaparát si pořídit na cesty – kompakt nebo zrcadlovku?

Niceboy Vega 5 Fun to jistě ve své cenové kategorii nebude mít snadné, segment cenově dostupných akčních kamer do 2 000 Kč je nabitý. Porovnat se bude muset s modely, které nabízí vyšší nativní rozlišení videa, jinak jsou funkčně podobné, neřkuli stejné. Není ničím výjimečná, v pravém slova smyslu působí průměrně. To řikám bez jakékoliv negativní konotace, prostě zapadá, nevyčnívá z řady. Zažila se mnou několik akcí (jako Open House v Brně či návštěvu Krakova), kdy byla opravdu v permanenci, a musím říci, že z každé se mi podařilo vybrat dobré fotografie i videa, která jsem natáčel právě pro potřeby recenze. Za tu dobu jsem s ní spokojen.

Ještě před rokem by za současnou cenu na tom byla velmi dobře, ale časy se mění a pokrok nezastavíš. Např. dálkové ovládání nabídne dnes již kde kdo. Firmware pak výrobce nenabízí ke stažení na webu, musíte kontaktovat technickou podporu. Konkrétně k tomuto modelu dokonce produkce rozesílala update na paměťové kartě zákazníkům zdarma.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.

Nepřehlédněte

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek