Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
TIP: Niceboy Vega + pes a rybník = akce
Realita bez pozlátka
Za pořizovací cenu nečekejte přehršel držáků, ovladačů a jiných vymožeností, které použijete třeba jednou do roka nebo nikdy, a to se nám líbí. Kupujeme-li kameru, chceme hlavně ji. Za drobnosti, které můžeme třeba někdy za rok potřebovat, nechceme připlácet již dnes. Přesně to Vega splňuje, jak se můžete přesvědčit níže, o důležité věci nepřijdete – tedy hl. o vodotěsný obal a základní držáky.
Distributor nás však nechce připravit o další možnosti a nabízí možnost přikoupit široké příslušenství – např. držák na zápěstí (i když ten lze improvizovaně vytvořit i z pásků a držáku přibalených), čelenku, dále držák s přísavkami na sklo, stativ či běžné náhradní díly. Škoda jen, že jsou tak drahé – jenom příslušenství, koupené samostatně, by bylo dražší než kompletní balení s kamerou. To nám přijde bizarní. Fantazii se meze nekladou, jen není levná. Podobně jako u konkurence, dlužno říci.
Nečekejme Wi-Fi a různé aplikace, dálkové ovladače, OLED displej apod. Kamera prostě natáčí a fotí, žádné libůstky, žádné pozlátko. Návrat ke kořenům? I tak to lze vnímat. Hlavně jde o cenu, která zrcadlí i hardwarovou výbavu uvnitř. 5 Mpix a 720p HD video při 30 snímcích za sekundu nezní bůh ví jak lákavě. Ale nesuďme kamerku před natáčením.
Čím si mě Niceboy získal? Ovládacím menu, pohybem v něm, jednoduchostí nastavení. Přes nízkou cenu má kamera dvě tlačítka pro pohyb (nahoru i dolů), což třeba u Rollei 430, Lamaxu X7 Mira (a nejen tam) nebylo. Stejně tak samotné menu působí přehledně (bez záložek pro fotky / videa / jiná nastavení). Nechybí indikační diody nabíjení na zadní straně. S majitelem komunikuje Vega ukázkově. Navíc na 2palcovém displeji, který je rozhodně příjemnější než 1,5palcový.
5 Mpixelů pro nenáročné
Obecně narážíme na to, že akční kamery nejsou zrovna nejsilnější v pořizování statických snímků – nejlépe si asi vedly kamery Rollei, ani ty se však nemohou rovnat komtaktům za podobné peníze. Proto jsme byli velmi dychtiví, co vyprodukuje Niceboy Vega.
Než se ale koukneme na fotografie, je třeba se trošku rozepsat o rozlišení. Na krabici, webu a v manuálu čteme jako první informace o 5Mpix rozlišení. Jenže ji lze nastavit až na 8 Mpix, 10 Mpix i 12 Mpix. Jak tomu máme rozumět? Teoretizování nechme bokem uvidíme v praxi. A praxe je taková, že v rozlišeních má Vega eufemisticky řečeno zmatek. Vyšší než 5 Mpix fotografie pořídí, ale nemá to cenu, kvalita ve 100% měřítku rapidně klesá – jakoby byla fotka „dopočítaná” nebo softwarově zvětšená jako při digitálním zoomu. Posuďte sami. Proto jsem se držel 5 Mpix.
Porovnání kvality fotografie 12 Mpix, 5 Mpix, 1 080p, VGA.
K lepší představě o výsledcích fotek jsem fotil v různých podmínkách. Výsledné obrazy mému oku při vší snaze nelahodí, připomínají mi fotky z prvního tabletu. Jakoby kreslené vodovými barvami. O nějaké ostrosti se nemusíme vůbec bavit. Na slunci jsou „přepálené” – zkuste si pohrát s nastaveními, automatika to nezvládá.
Pro porovnání přikládám ještě fotografii pořízenou mobilním telefonem Pixi First, tedy 2MPixelovým low-endem.
HD rozlišení 720p jako základ
Kamera nabízí rozlišení 720p, tedy HD, při 30 snímcích za sekundu, což vnímáme jako naprostý základ. Resp. umí i 1080p (tedy Full HD při 30 FPS, ale pouze interpolovaně). Nic proti ničemu, leckomu může bohatě stačit, i když takzvané Full HD zní jistě většině z nás lépe.
Co nás při sledování natočených videí překvapilo, je zkreslení obrazu po stranách. Má ho každá akční kamera (hlavně u fotografií), u videí bývá potlačeno. Zde dogmaticky připomíná klasické „rybí oko”. Hlavně při pohybu kamerou vás „ťukne do oka”. Tento efekt se někomu líbit bude, jinému nikoliv. Čip zde zaznamenává jednoduše to, co na něj pošle čočka. Kvalitou video klasicky předčí fotografie, ale na velkých monitorech s vysoký rozlišením asi neoslní. Na mém notebooku jej mohu označit jako akceptovatelné, kamerám za 2 000 Kč a více se nevyrovná.
Zkusili jsme VGA video, abych zjistil, jaké zkreslení má kamera zde. Vypadá méně drasticky, ale nezbavíte se ho.
Jenom hračka pro kluky?
Ovládání nás oslovilo, je intuitivní, snadné a vyrovná se dražším kamerám. Firmware by si zasloužil revizi, aby nenabízel u fotografií rozlišení, která Vega neumí. Kvitujeme 2palcový displej, kterým Vega deklasuje jiné, dražší typy. Základní výbava nás neuráží, naopak oceňujeme nízkou cenu pod 1 000 Kč. Tu mějte při hodnocení výrobku na paměti. Ano, 2 000 Kč za jistě lepší produkty také není mnoho (zvláště před Vanoci), ale řečí procent jde o 100% nárůst ceny. Horší schopnosti pak pochopí každý.
Může tedy Niceboy Vega zastat úlohu akčního náčiní pro profesionály, nebo jde spíše o základní nástroj pro amatéry tak říkajíc na hraní? Vzhledem k absenci jakéhokoliv dálkového ovládání by většinu adrenalinových „závisláků” asi obtěžovala nutnost vždy zapínat kameru přímo, kvalitou i rychlostí by asi také nestačila. Na druhou stranu jako kamera pod stromeček pro vaše díte, bytostně toužící po akční kameře, by vadit nemusela. Pod vodu s ní může, fotit a natáčet umí a nebude složitá pro ovládání. Volbu necháme na vás.
Zazářila tedy testovaná kamera se jménem hvězdy v naší recenzi? Přiznávám, že mi přes svoji nedokonalost, možná právě pro ni, přijde sympatická. Pro nedokonalé věci mám jistou slabost a Niceboy Vega si na nic nehraje. Základní cenou může konkurovat jiným „no-name” kamerám z aukčních portálů a kvality zpracování či případné reklamace ani značky se bát, na rozdíl od nich, nemusíte. Přímé srovnání nabídnout nedokážeme, ale po zkušenostech s kvalitou podobných věcí, bych rozhodně volil Niceboye než sázku na nejistotu. Je levný, laciný nikoliv.