Sobota , 25. 01. 2025

Milena

Recenze Panasonic DMP-BDT220EG: Blu-ray přehrávač pro fanoušky značky

25. 04. 2012

Řada blu-ray přehrávačů pro rok 2012 od Panasonicu patří k tomu dražšímu v segmentu běžné spotřební elektroniky. Je k tomu nějaký reálný důvod? Výrobce se chlubí kvalitou a zajímavými funkcemi, ale není skutek tak trochu dalek slibů? Vyzdvihovaná chytrá síť je nakonec spíše hloupá, ale jinak jde o standardní kousek elektroniky, který ocení zejména majitelé televizorů stejné značky.

Aktuální cena Panasonic DMP-BDT120 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Aktuální cena Panasonic DMP-BDT220EG v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Blu-ray přehrávače od Panasonicu jsou mezi uživateli velmi populární. Je zde celkem evidentní, že jeden z hlavních výrobců televizorů láká své zákazníky i ke koupi vlastních navazujících produktů. Loňské modely blu-ray přehrávačů jsou i cenově srovnatelné s konkurencí. O tom, co má navíc umět letošní, dražší modelová řada, již informovala tisková zpráva. Ta hovoří o kvalitě, výkonu, zajímavých funkcích. Ale jak je to ve skutečnosti?

 

Přední USB port plní svou funkci dobře a poradil si i s 2,5″ NTFS diskem bez dalšího zdroje napájení

 

DMP-BDT220 a DMP-BDT120 – až na Wi-Fi zcela totožné

Panasonic DMP-BDT220 je blu-ray přehrávačem klasické hi-fi šířky 43 cm, přičemž jeho minimální hloubka je ukázkou toho, že blu-ray mechanika je nejrozměrnější součástkou přístroje, které se musí přizpůsobovat. Vzhledově jde o povedené decentní dílo. Snad jen těch log mohlo být přímo na přehrávači méně. Pod odklopnými dvířky na předním panelu najdeme samotnou blu-ray mechaniku, slot na SD(XC) paměťové karty, USB 2.0 vstup a segmentový displej, jehož jas lze regulovat. Žádné přehnaně svítící diody zde jinak neruší. DMP-BDT220 také disponuje integrovanou Wi-Fi konektivitou, kdežto nižší a velmi mírně levnější model DMP-BDT120 je totožný, ovšem bez integrovaného Wi-Fi.

Na zadní straně najdeme jen nejnutnější konektorovou výbavu. Zadní USB konektor nelze použít pro připojení paměťových zařízení, nýbrž pouze pro kameru (ta má využití pro Skype videotelefonování)

 

Přehrávač je chlazen pasivně, jediný hluk zde vytváří blu-ray mechanika. Při načítání disku patrný, při přehrávání datově méně náročného obsahu kultivovaný. Avšak pokud je třeba číst z disku větší množství dat, pak se disk roztočí na vyšší otáčky a je hlučnější – zaregistrovali jsme to při přehrávání 10GB 1080p MKV souboru vypáleného na BD-R nebo při přehrávání klasického blu-ray filmu. Hluk nepatří k těm nepříjemným, ale slyšitelný je.

 

Internet, Skype, chytrá síť – ach ouvej!

Panasonic se chlubí tím, jak je jeho přehrávač nabitý funkcemi, zejména těmi spojenými s internetem a sítí. To je ale docela daleko toho, co bychom zde opravdu chtěli najít. Ano, je tu spousta internetových „kanálů“ a aplikací, avšak jen málo zajímavého pro výhradně českého diváka – aktuálně pouze VOYO s archivem pořadů TV Nova a jejich videopůjčovnou a informační kanál TN.cz. Je zajímavé, že archiv pořadů ve službě VOYO fungoval zdarma, byť na internetu je již zpoplatněn.

 

 

Internetového obsahu zde najdete hodně, ale českého pomálu. Zato si můžete zahrát třeba pokr….

 

Facebook, Youtube a mnohé další služby jsou pak dnes již standardem. Webový prohlížeč, který známe z konkurenčních produktů, zde není. Rozhraní pro „internet“ je dále docela pomalé. Přitom zbytek přehrávače s výkonem problém nemá. Skype pro telefonování přes internet je pak docela zajímavou možností, jak využít tento způsob komunikace pohodlně. Samozřejmě zapomeňte, že pro hovory použijete jakoukoli webkameru, je třeba si koupit originální příslušenství.

Chytrá síť – tak označuje funkce spojené se síťováním Panasonic. Domnívám se, že v tomto případě spadla marketingovému pracovníkovi plazma na hlavičku. Blu-ray přehrávače Panasonic podporují pouze DLNA standard, což není vůbec žádná výhra. Zatímco např. u nedávno testovaného rekordéru LG se v sekci o síti dočtete, že se snadno připojí na sdílené složky (CIFS) a vše z nich přehraje, zde si budete hrát s DLNA serverem, což nikdo dobrovolně nedělá, pokud nemusí. Kupříkladu přehrávat video s titulky přes DLNA z počítače neumí každý DLNA server, o podpoře dalších věcí nemluvě. Panasonic sice disponuje i zajímavou funkcí Wi-Fi direct, která by mohla umožnit přehrávání videa například přímo z tabletu, ale v reálu se to ověřit nepodařilo. Jde o zatím funkci málo rozšířenou a málo podporovanou (např. až od Android 4.0).

K TÉMATU  Blu-ray/DVD přehrávač SONY BDP-S350: ostrý jako břitva

 

Prostě přehrávat videa…

Chceme-li prostě jen dobrý přehrávač základních médií, proč nezvolit Panasonic? Ten to zvládá se ctí. Kvalita obrazu i zvuku je výborná, dokonce se i dobře v základu ovládá. Přidaná hodnota pro majitele televizorů téhož výrobce je značná. Stačí jeden ovladač, díky Viera Linku to krásně spolupracuje. Ale není to málo? Nějaké ty funkce navíc zde také najdeme i pro ty mírně náročnější. Řekli bychom tedy proč ne. Klidně si kupte k Panasonic televizi i jejich blu-ray přehrávač. Ale za tu cenu? LG nebo Samsung udělají stejnou službu za méně prostředků.

Každopádně chválíme v základu velmi rychlý start (se zapnutým zrychlením startu je to potom dokonce bleskový start). Pěkné je i grafické rozhraní, není většinou ani nijak pomalé a ovládá se dobře. Dálkové ovládání má skvělou směrovost, ergonomie je pak jen průměrná – hranatý kryt baterií není příjemný a pro využití směrového kříže je třeba přehmatávat. Raději jsme řídili přehrávač pomocí ovladače z plazmy Panasonic, který je výrazně lepší (sic i výrazně méně směrový).

Dálkové ovládání se tentokrát moc nepovedlo. Sice má výbornou směrovost, ale ergonomie pokulhává díky ostrým hranám na spodku ovladače, nutnosti častého přehmátávání a posunování v dlani a tři půlkruhová tlačítka nad ovládacím křížem budete mačkat často omylem místo šipek

 

Zajímavostí je možnost použití chytrého mobilu namísto dálkového ovládání. Tuto funkci vítáme, i když využití má spíše pro ovládání složitějších přístrojů. Respektive pro ovládání základních funkcí je to zbytečné, uplatnění se objevuje až u práce s YouTube a podobně (zadávat texty přes klasický ovladač je totiž utrpení, jedno na jakém přehrávači). Testovaná android aplikace navíc není zrovna dvakrát intuitivní.  

Fanoušky moderního 3D přehrávač také nezklame. Standardní 3D blu-ray disky jsou základ, ale zvládne i konverzi 2D videa na 3D. Nicméně tuto oblast jsme neprověřovali. Z dalších funkcí zmiňme ještě režim více uživatelů – každý uživatel si může lehce uzpůsobit přehrávač svým potřebám a při zapnutí si vybrat svůj profil. 

Na kvalitu náročnější uživatelé by mohli slyšet na některé použité prvky, kterými se Panasonic chlubí. Například audio převodník o rozlišení 192kHz/32bit působí impozantně. Na druhou stranu chybí podpora DVD-Audio nebo SACD, nebo třeba analogový multikanálový výstup.

 

 

Grafické rozhraní je rychlé a pracuje se s ním dobře – první obrazovka je úvodní, další ukazuje procházení adresářů a přehrávání hudby, třetí výběr zdroje obsahu a poslední je z nastavení přístroje

 

Když chcete více

Blu-ray přehrávače modelového roku 2012 od Panasonicu nejsou dobrými multimediálními centry. Jak bylo uvedeno výše, přehrávání ze sítě vyřešíte pouze s pitomým DLNA. Multimédia dále můžete konzumovat z optických disků, nebo přes USB. Nic proti tomu, to funguje docela dobře. Ovšem podpora formátů náročné neuspokojí. Výkon stačí na širokou škálu SD formátů, stačí i na běžné HD filmy. Ale podpora konkrétních typů souborů (kontejnerů) je mizerná. Ale pokud si vystačíte s AVI a MKV, tak prosím… Ostatní zapláčou například nad absencí podpory MPEG, MPG, MOV, MP4 a jiných kontejnerů. Na DVD médium uložené na pevném disku taktéž zapomeňte.

A ještě jedna nepříjemné zjištění. DMP-BDT220 a ostatní přístroje letošní řady sice umí FLAC, což je skvělé, ale neumí je z BD-R médií. Neumí z nich totiž hudbu vůbec. Byť s videosoubory z BD-R problém nemají. Ale tento nedostatek není až tak velký (z DVD, USB nebo sítě totiž přehrát jdou). Mnohem horší je to s titulky…

Panasonic DMP-BDT220 umí titulky u obsahu staženého z internetu nebo u vlastních vytvořených videí. Ano, prostě ty klasické textové externí titulky typu SRT. Jejich způsob zobrazení je ovšem tragický. Na metrové plazmě je sice přečtete, ale je to bída. Přístroj dále umí i titulky obsažené uvnitř některých kontejnerů, jako je MKV nebo DivX. Ty jsou naopak zobrazovány výborně.

K TÉMATU  Clo na balíčky z Číny přinese zdražení zboží

    

Titulky obsažené v kontejneru MKV a DivX jsou zobrazovány slušně…

Titulky SRT a SUB už o poznání hůře. Jsou drobné a posunuté velmi nahoru v obraze. Navíc je nutné je zapínat manuálně přes menu Options při přehrávání

 

Převahu nedokázal

Na Panasonic DMP-BDT220 potažmo DMP-BDT120 jsme byli přísní. To je ale vůči přední značce na trhu nutné a důvodem je i vyšší cena produktů (zejména proti konkurenčnímu Samsungu a LG). Až na občas hlučnější mechaniku jde o přehrávače doporučeníhodné základním uživatelům toužícím po značkovém zboží a alespoň nějaké záruce kvalitního produktu. Několik bodů navíc si mohou připsat zejména majitelé televizoru stejné značky, protože oba přístroje spolu takříkajíc „ladí“.

Méně náročně, ale na moderní prvky vysazené uživatele, potěší několik funkcí. Ovládání mobilem, možnost využít Skype (po dokoupení speciální kamery), nějaké ty internetové aplikace (byť převážně nelokálního charakteru), hry nebo třeba vlastní tapeta a nasatevní pro každého uživatele přístroje. Pochvalu zaslouží také rychlý start přehrávače.

Přes USB nebo DVD a blu-ray disky nakonec lze i dobře přehrávat některá multimédia. Až na horší zobrazení SRT titulků jde o relativní průměr mezi blu-ray přehrávači. Kvalit MMC v tomto směru zdaleka nedosahuje. Náročnější budou též zklamaní slabou podporou multimediálních videoformátů a nemožností připojit se na sdílené složky přímo, protože je nutné využívat DLNA.

 

Aktuální cena Panasonic DMP-BDT120 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Aktuální cena Panasonic DMP-BDT220EG v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– občas hlučnější mechanika + rychlý start
– chytrá síť = pouze hloupé DLNA + přehledné ovládací rozhraní
– slabší podpora multimédií + USB a SD čtečka na předním panelu
– nečitelné SRT titulky + kvalitní provedení
– zadní USB port pouze pro VoIP kameru + výborný obraz
– málo lokalizovaných internetových služeb + archiv Novy na VOYO zdarma

Výsledky testů přehrávání multimédií najdete na další straně recenze…

 

{C}{C}{C}{C}{C}{C}

 

Výsledky přehrávání HD videa

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps Ano
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps Ano
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps Ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps Ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps Ne
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps Ne

 

Výsledky přehrávání SD videa

Formát videa Výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ano*
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano*
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ano
Nero Digital Standard Profile ne
DVRMS ne
WTV ne
Soubory z DVD-Videa ne
 

* video bylo bez potíží sledovatelné, jen se sporadicky objevil artefakt v obraze

 

 

Výsledky přehrávání audia

 

formát audia výsledek
FLAC ano
MP3 ano
WAV ano
WMA ne
OGG ne

FLAC – přehrává z CD, DVD, USB, DLNA

MP3 a WAV – přehrává ze všech podporovaných médií včetně BD-R

 

Produktová stránka u výrobce:

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Elektronické obchodování umožnilo kupujícím nakupovat z pohodlí domova, ale když nevíte, od koho kupujete, může být online nakupování riskantní. Často však můžete zaznamenat znaky, které odlišují podvodného prodejce od autentického. Pojďme prozkoumat některé z těchto znamení.
Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek