Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Recenze reproduktoru Ikea Eneby – severská jednoduchost i krása

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.

06. 10. 2019

06. 10. 2019

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.Reproduktor byl, v duchu filozofie Ikea, zabalen minimalisticky, aby krabička zabírala, co nejméně místa v přepravních kartonech. Velmi sympatické, proč ne. A kdyby zcela vymizel plast, budeme tleskat. Neutrácí se za zbytečnou grafiku a 3D fólie a jiné “kraviny”, k čemu taky?

Papírově spíše slabší

Eneby zaujal hlavně vzhledem, proti tradiční “konfekci” vyčnívá, je hranatý s dírou a korkovým stojánkem, který leckomu jistě evokuje ledasco. Co by napadlo pana Freuda, že napadne skoro každého, jistě každého druhého napadlo. :o) To ale nevadí, reproduktor působí decentně a do usedlejší domácnosti se jistě hodí více než blikající či červený válec.

Výrobce mluví o poměrně malém výkonu 3 W, navíc reproduktor nedisponuje vlastním akumulátorem. Můžete vložit tři AAA akumulátory – klidně ty z vedlejšího “regálu”, na výběr máte více kapacit typu Ladda – 500 mAh či 900 mAh. Počítejte však s navýšením ceny minimálně o 79 Kč nebo 149 Kč. Jeden článek vám zůstane vždy ladem, což je nedomyšlené.

Hmotnost korkového stojanu, reproduktoru bez a s bateriemi uvnitř.

Reproduktor napájí klasické micro USB prostřednictvím estetického, látkou potaženého, kabelu. Bohužel dosti krátkého, málo ohebného, takže pokud s něčím při jeho použití k nabíjení hýbete, zaručeně vypadne, konektor dobře nedrží.

Kromě tradičního Bluetooth 4.2 lze Eneby připojit ke zdroji zvuku i prostřednictvím 3,5palcového audio konektoru. Propojovací kabel si budete muset koupit, pokud žádný nevlastníte.

Zkušenost ničím nenahradíš

To je známý fakt a hlavně o té by recenze měla být. Stručně k baterkám. Výhodu můžete vidět v tom, že je reproduktor levnější (i když většina to, logicky, přerámuje, že musí připlatit za baterie). Kupovat je nemusíte, stačí volný USB port na notebooku třeba a vše se tím vyřeší. Navíc se reproduktor vypne s notebookem i při připojení přes audio kabel. To se nám líbilo, protože takový Media Player Classic – Home Cinema disponuje funkcí vypnutí po dohrání filmu a nemusíte nic řešit. Bohužel při připojení k mému notebooku reproduktor šuměl. Ve spolupráci s USB nabíječkou či powerbankou to nedělal.

K TÉMATU  LCD Samsung T260HD: Pohledný prostor pro práci i zábavu

Pokud se tedy rozhodnete akumulátory zakoupit, můžete volit libovolnou kapacitu dostupnou pro AAA akumulátory – řekněme od 500 mAh do 1200 mAh? To bohatě stačí. S časem výdrže problém nemáme, ale s typem baterií. Ni-Mh mají totiž paměťový efekt, takže pro přenosný reproduktor do budoucna katastrofa z hlediska praktičnosti a životnosti. Hlavně je prvně “naformátujte”.

Funkčně nehledejte nic navíc kromě schopnosti býti (bez)drátovým reproduktorem včetně mikrofonu, spíše však interiérovým. Žádné FM rádio, žádnou čtečku karet. Vypínač jej zapne nebo vypne – Bluetooth je stále aktivní, takže se připojí i pokud zařízení k počítači připojíte pomocí audio kabelu. Pokud funguje bezdrátově, má funkci automatického vypnutí, při zapojení audiokabelu se samozřejmě nevypne s počítačem (pokud má vloženy akumulátory).

Klidný hlas nezná bass

Po zvukové stránce není Eneby katastrofa. Hlasitosti nabídne kupodivu dost. Ale nelze si nevšimnout, že jde pouze o mono reproduktor bez basové membrány. Tím je vše dáno. Je dobrý pro mluvené slovo, poslech rádia či filmů. Pokud zkusíte něco basového, pak velmi rychle pošlete Eneby k či spíše za jeho limity!

TIP: TEST „KAPESNÍCH” REPRODUKTORŮ – ČTYŘI DO MARIÁŠE

A vyplatí se jej koupit? My tak učinili a nelitujeme, zůstává na stole a slouží, ve 14denní lhůtě jsme jej nevrátili. Když nečekáte zázraky, nezklame vás. Ale upřímně nevidíme moc racionálních důvodů, proč kupovat Eneby. Připočitáme-li levné akumulátory, cena atakuje 600 Kč (přesně 578 Kč). Třeba Niceboy Raze Mini pořídíte za stejnou cenu jako Eneby bez akumulátoru apod.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.
Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.
Přinášíme unboxing video sluchátek Niceboy HIVE Pins, která již mají noevé logo a také nabízí Bluetooth 5.0 pro zaručený kvalitní přenos zvuku. Krytí IPx4 sluchátkům zaručuje bezpečné používání v dešti a díky třem velikostem nástavců padnou do každého ucha. A hlavní má být nárůst výdrže oproti pědchůdcům při dobrém poměru cena/výkon.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek