Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Recenze TrekStor SurfTab twin 11.6 – hvězdný tablet

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

14. 07. 2017

14. 07. 2017

Ano, nejde o novinku, reklamní kampaň spojená z Hvěznými válkami, hovořící o hvězdném tabletu proběhla dávno. Existovaly dvě varianty: námi testovaná za koncovou cenu 6 000 Kč a lepší se 4 GB RAM a 64 GB eMMC za 8 000 Kč. Nyní se pohybujeme znatelně níž, což jej činí v našich očích zajímavou alternativou. Druhý model byl na našem trhu vyprodán.

TIP: Umax 11Wi Pro – velký mezi malými

 

„Střeva“ nejsou slepá

Hardwarová konfigurace tabletu se nevymyká standardu, jak vidíte v tabulce, takových tabletů či cloudbooků jsme u nás již několik viděli a nikdy jsem na výkon nežehral. Nečekejme zázraky, obyčejnému uživateli a konzumentovi internetu stačí – zvládne i filmy v plném HD rozlišení (ostatně jako konkurence), staré hry a samozřejmě obslouží i Firefox a kancelářské balíky v rozumném množství oken. Pokud přemýšlíte, můžete se pustit do náročnějších akcí jako úprava obrázků, ale počítejte s jistou latencí přímo úměrnou jejich velikosti. Limitem jsou u těchto strojů hlavně 2 GB RAM, o čemž jsme se již přesvědčili opakovaně. Ano, Atom x5 nesrovnávejte s Pentii či Core i3 procesory, nebuďme bláhoví.

TrekStor SurfTab twin 11.6
LCD displej 11,6 palců, 1 920 × 1 080 IPS
Procesor Intel Atom Processor x5-Z8350
4 jádra, 1,44 GHz / 1,92 GHz
Cache 2 MB, 14 nm, SDP 2 W
RAM 2 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 400
200 MHz až 500 MHz
12 Execution Units
Pevný disk eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (do 128 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Porty 1× micro USB pro nabíjení, 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, micro HDMI, audio
Akumulátor Li-Ion, 8 500 mAh
Další výbava Čelní 2Mpix kamera, stereo repro
Hmotnost s klávesnicí 1,5 kg
Hmotnost bez klávesnice 770 g
Hmotnost adaptéru 100 g
OS Windows 10 Home (32 bit)
Doporučená cena (s DPH) 4 990 Kč
Záruka 2 roky

 

Jak můžeme vidět v tabulce níže, výkonem se SurfTab nijak nevzdaluje od konkurence se stejným procesorem. To platí i o jiných námi testovaných strojích.

Výsledky testů SurfTab Umax 14Wi Plus Srovnání
3DMark Professional
Ice Storm Extreme 11 969 11 062 108%
Cloud Gate 1 598 1 557 103%
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 355 Frames 354 Frames 100%
T-Rex 1 293 Frames 1 306 Frames 99%
Low Level testy
ALU 2 534 Frames 532 Frames 100%
PCMark 10 Professional
Express 1 110  
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 9 h 43 min. 9 h 35 min.  
GFXBench 4 (T-Rex) 249 min.

 

Dobře si vede úložiště eMMC od SanDisku, cifry kolem 150 MB/s jsme zvyklí vídat u podobných zařízení. Zařadili bychom jej k lepšímu průměru. Zejména rychlost zápisu shledáváme jako výbornou. Opět, nesrovnávejme to s klasickými SSD disky, to bychom míchali melouny s třešněmi.

 

Šasi dělá notebook

Mnohem zajímavějším je pro nás nyní zevnějšek zařízení, ten jej totiž o konkurence odlišuje nejen rozměry, které jsou determinovány úhlopříčkou displeje. Proti u nás domestikovanějším 10,1palcovým tabletům je širší a „placatější“.

Základna mi na první potěškání přišla subjektivně těžká a asi to tak i bude, celý laptop váží 1,5 kg. To z něj činí takového hrošíka mezi hubenější faunou v rezervaci. Na druhou stranu má těžká základna i své výhody, nemusíte se bát, že se vám otevřený tablet snadno převáží. Vzpomínám na svůj první GoClever, který tímto neduhem trpěl. Klávesnice byla jednoduše příliš lehká.

K TÉMATU  Sdílení karet – levnější satelitní příjem v domácnosti

Vůbec ve mně SurfTab evokoval hodně asociací právě s Insignií 1010 Win. Povrch má stejný, onen až sametově působící matný plast mám rád, příjemně se drží a nepůsobí tak „studeně“ jako jiné typy úprav. Bohužel to není zadarmo, po čertech snadno na něm uplpívají otisky prstů i celých dlaní – v létě, kdy se více potíme, to rozhodně nepomáhá. U klávesnice je to lepší, nikoliv zcela bez otisků. Tento neduh jsem již pomalu odsunul kamsi do hypotalamu, dlouho jsem se s ním nesetkal.

Druhou, řekněme, historickou vlastností je nemožnost tablet do doku umístit obráceně než obrazovkou ke klávesnici. To chápu již jako samozřejmost, zde to prostě nejde, magnety to nedovolí a stejně by to nefungovalo. Nevýhody nemusíme dlouze rozebírat, pokud chcete držet jen tablet, klávesnici musíte někam odložit. Zase ulevíte svým bicepsům při držení, není přece nejlehčí.

Samotná klávesnice se nám nicméně hodně líbila, je příjemná co do velikosti kláves, to do zdvihu i zvuku. Zkrátka se na ní dobře píše. Stejně jsou dobře řešeny funkční tlačítka, kdy např. pro ladění hlasitosti či ovládání přehrávače, vyvolání internetového prohlížeče apod. nemusíte držet Fn. Jako to má např. HP. Vcelku nelogicky je nicméně umístěno ladění jasu, které tu alespoň je na rozdíl od cloudbooků Umaxu, již u šipek s nutností použít i Fn. Výrobce se zkrátka snažil nacpat na klávesnici příliš mnoho funkcí, méně by bylo více. Potěší klávesa pro vypínání touchpadu.

 

Porty a jiné „drobnosti“

Hodně kritiky jsem četl právě na adresu 11,6palcového displeje od zákazníků na e-shopech. My na něm neshledáváme nic zásadně vadného. Podsvícení nepatří k nejvýkonnějším, takže jej budete mít asi většinu času spíše u maxima – řekněme na 70 % – 80 % během dne, pokud nezatáhnete žaluzie a necháte sluneční paprsky volně svítit do pokoje, asi byste ocenili i 110 %, ale na obrazovku uvidíte. Oproti mému laptopu, řekněme, jsem jas nastavoval o 10 % výše, abych subjektivně cítil komfortní podsvícení. V noci, to půjde níže. Podobně si ale u nás vedly i jiné konvertibilní tablety, i když třeba HP x2 má maximum jistě jasnější, protože mezi 90 a 100 % se obrazovka projasní znatelněji, jakoby skokově, zde roste stále lineárně. Opět, nejde o vadu, je to vlastnost. Nekupujete notebook za 15 000 Kč či iPad.

Již jsme naznačili, že SurfTab disponuje solidním počtem USB portů, což bývá tradiční slabinou těchto věcí. Zde máme celkem 3, vlastně až čtyři, všechny pohodlně dostupné, nijak si nepřekážejí ani při plné obsazenosti. Mikro USB port určený pro nabíjení se nachází přirozeně na tabletu, stejně tak jeden USB A port 3.0. Poslední dva USB 2.0 porty trůní v doku po obou stranách. Navíc všechny tři zvládnou i mechanický externí disk, s čímž jsme mívali hlavně u těch na klávesnici problémy. Excelentní.

Vraťme se ještě k nabíjení, to je asi hlavním terčem kritiky uživatelů. A musím s ním souhlasit, USB nabíječka se zahřívá hodně a opravdu při používání tabletu jej nezvládá ani dobíjet a při plném zatížení jí musí sekundovat i akumulátor, při tom se vybíjí. To proto, že je to nabíječka, ne plnohodnotný USB zdroj. Nabijte (třeba přes noc, ideálně vypnuté) a odpojte, iPad taky nemáte stále v elektrice. Tak jsou tyto zařízení i myšlena, když o tom tak uvažuji, ne jako plnohodnotná náhrada notebooků, které hodně z nás užívá jako plnohodnotnou náhradu stolního PC a tedy i stále v elektřině. Nabízí se též otázka, co by s touto skutečností udělala silnější věc, řekněme s proudem 3 A?

K TÉMATU  Sigmatek PDX-3100: trošku drahý plast

Výhodou je možnost dobíjet jej prostřednictvím jakéhokoliv USB zdroje, byť bychom doporučovali ty 2 A minimálně (jako od výrobce), třeba i v autě na dlouhých cestách. Když nabíječku ztratíte, koupíte poměrně levně novou, když ji zapomenete, lze si ji půjčit od kamarádů. Navíc je skladná a univerzální, nemusíte s sebou „tahat“ tolik kabelů na cestách třeba. Teoreticky můžete výdrž protáhnout i pomocí powerbanky. Osobně bych ještě mikro USB port umístili do spodního rohu, když je tablet v doku a nabíjí se, aby kabel netrčel z horního rohu, může trošku překážet a nevypadá moc elegantně. Ano, nabíjení prostřednictvím mikro USB portu se nám líbí. U GoCleveru, mi chybělo velmi kdysi. Použitelný je, s nějakými limity, ale je. Výdrž akumulátoru je navíc standardně příjemná.

Reproduktory? Dostatečně hlasité, bezbarvé. Co víc dodat? Nemíří dozadu, jsou na bocích. Zapomenout nesmíme také na zapínání, které je opět podobné GoCleveru, tlačítko musíte držet prostě déle, nestačí jej jen zmáčknout. To je ale opět vlastnost hojně rozšířená v těchto vodách, byť zde je doba opravdu celkem dlouhá (10 s?).

V úvodu jsme zmínili, že značka TrekStor je německá, i když asi nikdo nepochybuje o tom, že samotné zařízení se vyrábí v Číně. Pověstná německá preciznost se přes to projevuje na webu, kde najdete ke stažení manuál v českém jazyce a ovladače v jednom souboru. To je přesně ona, mělo by to být standardem u všech výrobců, není. Hlavně ovladače mohou být problémem, pokud třeba uděláte kompletně čistou instalaci a Windows 10 nenajdou vše. Většinou se to neděje, někdy může něco chybět, pak oceníte ovladače přímo od výrobce. Navíc stačí stáhnout jeden soubor, nemusíte tápat a složitě klikat na každou věc sólo.

 

Fotografie

 

Jen pár slov závěrem

Od TrekStoru SurfTab twin 11.6 jsem neměl očekávání, příjemně překvapil. Je konstrukčně promyšlený po praktické stránce opravdu dobře. Uživatelsky je vhodný hlavně na práci, byť zvládne i přehrát HD filmy bez mrknutí oka, kdy hodně píšete emaily či dokumenty (například recenze) a hodně cestujete. 1,5 kg „živé váhy“ nevnímejme jako fatální omezení mobility, není to až tak moc. Mysleme na to, že máte k dispozici 11,6palcovou obrazovku a pohodlnou klávesnici. Je dobrým kompromisem mezi ryze mobilními laptopy a klasickými notebooky. S jistými rezervami zvládne plnohodnotně nahradit notebook, výkonem i výdrží akumulátoru přesně pasuje do segmentu tabletů typu „2 v 1“. Full HD obrazovka je příjemným bonusem, nic víc, nic méně.

Na formu nabíjení USB portem se můžeme koukat jako na klad i nedostatek. Nám v konečném důsledku přijde jako dobré řešení právě pro podobné stroje. Vadou na kráse, a to doslova, může být náchylnost povrchu na otisky prstů. Pokud můžete s tímto žít, uvažujete o nějakém podobném zařízení, nemáte od něj přehnaná očekávání a nechcete moc utrácet, SurfTab twin 11.6 rozhodně nezatracujte. Může se stát ukázkovou výhodnou koupí výběhového modelu, pohřbeného psíka jsme během testu nenašli.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek