Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Recenze Umax VisionBook 10Wi-S – zapouzdřený cestovatel

Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

15. 05. 2018

15. 05. 2018

Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné (nouzové?) klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Co si za svých 4 500 Kč donesete domů? V prvé řadě to bude opravdu hezká krabice s 3D obrázky, kterou je snad škoda vyhodit.

Co najdete uvnitř, ukazuje video – kromě tabletu samotného a samozřejmě obalu s klávesnicí, možná překvapí vedle el. zdroje také dlouhý USB kabel, primárně určený nejspíše taktéž k nabíjení.

Semišový Atom – jak dobře je na tom?

Nám se líbí semišový obal, který poslouží coby opěrný podstavec – musíte si tak vystačit s jedinou polohou displeje, pokud chcete využívat i klávesnici. Bez pevné a rovné podložky se neobejdete – na klín to není, na cestách prostě poslouží hlavně jako tablet, protože s klávesnicí není tablet pevně spojen.

TIP: VISIONBOOK 13WA PRO – HLINÍKOVÝ PROFÍK

To ale nevadí, s tím jste si přece 10Wi-S koupili. My bychom byli spíše zvědavi, jak bude vypadat obal a místa ohýbání za rok, dva nebo tři. Nezačnou se hrany trhat? Snad ne. Odírat a špinit? To jistě ano.

Umax VisioBook 10 Wi-S
LCD displej 10,1 palců, 1 280 × 800 IPS
Procesor Intel Atom Processor x5-Z8350
4 jádra, 1,44 GHz / 1,67 GHz
Cache 2 MB, 14 nm, SDP 2 W
RAM 2 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 400
200 MHz až 500 MHz
12 Execution Units
Pevný disk eMMC NCard 32 GB
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (až 128 GB)
Konektivita Wi-Fi Realtek 802.11n, Bluetooth 4.0
Porty 1× micro USB (i pro nabíjení), nabíjecí port, 1× USB 3.0, mini HDMI, audio
Akumulátor Li-Ion, 5 800 mAh
Další výbava Čelní i zadní 2Mpix kamera, mikrofon, stereo repro, zdroj 5 V / 2 A
Hmotnost s klávesnicí 947 g
Hmotnost bez klávesnice 603 g
Hmotnost adaptéru 78 g
OS Windows 10 Home (32 bit)
Doporučená cena (s DPH) 4 490 Kč
Záruka 2 roky

 

Vypadá to, že procesor běží maximálně na 1,67 GHz.

Zdůraznit si zaslouží přítomnost USB 3.0 portu, který je tu ale bohužel pouze jeden. To pravda není mnoho. Zachránit se to Umax snaží druhým mikro USB portem – ten ale pro většinu použití vyžaduje redukci na USB typ A a ta v balení chybí. 

K TÉMATU  Multimediální tabletová revoluce

Některé modely konvertibilních tabletů od Umaxu měly dříve problémy s externími disky, resp. s jejich napájením (neměly dostatek proudu), to se u testovaného modelu neprojevilo. 2,5palcový mechanický disk USB 3.0 fungoval bez problémů, což konec konců nepřekvapí, protože USB 3.0 umí vyšší napájecí proudy, než tomu bylo u USB 2.0. Tento broblém se zde tedy vyřešil k dobru zákazníka. 

Uvnitř čekejme průměrný hardware, známý již několik let. Nebude to tak, že by museli v Číně vymetat sklady plné Atomů, ale popularitou této platformy i jejími kvalitami. Dle dodavatele naopak letos dokonce Atom zdražil o 5 USD. Pokud vás to neuráží stejně jako nás, nemáte problém. Do 10palcového tabletu patří jako litrový motůrek do městského auta typu VW Up!. Větší VisionBook 11Wa nabídne novější, výkonnější a méně úsporný Celeron N3350 z rodiny „Apollo Lake“. Nám známý z cloudbooku Umax 14Wa. Naopak oceníte tichý chod, nízkou hmotnost, solidní výdrž baterie a také pár vylepšení.

Výsledky testů Umax 10Wi-S SurfTab Srovnání
3DMark Professional
Ice Storm Extreme 10 543 11 969 88%
Cloud Gate 1 454 1 598 91%
Sky Diver 735  
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 648 Frames 355 Frames 183%
T-Rex 1 652 Frames 1 293 Frames 128%
Low Level testy
ALU 2 862 Frames 534 Frames 161%
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 7 h 22 min. 9 h 43 min.  
GFXBench 4 (T-Rex) 233 min. 249 min.

 

Úložiště nepatří k nejrychlejším.

Nyní se vraťme ke klávesnici, která již z principu není určena pro dlouhé psaní. Má malá písmena, což u 10palcového rozměru očekáváme tak nějak samo sebou. Co mi na ní vyloženě vadí, je chybějící pravý Shift, protože jsem na něj prostě zvyklý (levý bych naopak nepostrádal vůbec) při psaní háčků nad souhláskami či velkých písmen. To snižuje moji rychlost psaní (této recenze) výrazně, minimálně než si trochu zvyknu. Píše se na ní jinak v rámci možností dobře, je nízká a obal funguje i jako příjemná podložka pod zápěstí.

Menší Enter se přežít dá, opět mi vadí méně, než Delete umístěné vpravo dole u šipek. Ty jsou pravda nezvykle velké na takto malé prcka, zde se místem nešetřilo. Absenci regulace jasu na klávesnici vnímám u Umaxu asi jako 1tlačítkovou myš u iMacu, prostě to tak mají. Zde u, primárně tabletu, to neřešme. Více nás zlobilo, když klávesnice během testování párkrát přestala reagovat a musel jsem tablet odpojit a připojit, aby vše fungovalo opět na 100 %.

K TÉMATU  Univerzální dálkový ovladač z Lidlu? Proč ne!

Sympatické drobnosti

První takovou drobností, kde je vidět, že se myslelo na uživatele, je krytka slotu pro micro SD kartu, takže se nemusíte bát, že byste ji mohli omylem ztratit nešetrným zacházením a nechtěným vysunutím – mají ve zvyku „vystřelovat se“ při vysouvání. Ne, že by se mi to stalo, ale zde se tím prostě nemusím zaobírat. To se mi velmi líbí.

Druhou nikoliv nejméně podstatnou, tj. last but not least (krásně anglicky řečeno), schopností je nabíjení dvěma způsoby. Vlastní nabíječkou, jak jsme u Umaxu zvyklí, i prostřednictvím micro USB portu. Konečně! Tímto v mých očích výrobce míru praktičnosti na cesty minimálně zdvojnásobil!

Poslední drobností, které zdaleka nemívají všechny zařízení typu 2 v 1, je zadní kamera. Jak fotí a natáčí 2Mpixelová kamera, posuďte sami. Hodně z vás bude mít pravděpodobně lepší kameru v mobilním telefonu.

Ani hračka ani psací stroj

Když budeme hodnotit tento tablet, musíme zohlednit cenu. Ta vysvětluje zastaralejší platformu Intel Atom x5, který je ale stále běžným procesorem pro podobná i dražší zařízení. Cenou mu může konkurovat pouze námi testovaný TrekStor, který se průběžně objevuje v různých výprodejových akcích za ceny kolem 4 000 Kč.

Testovaný VisionBook je novinkou a lze jej pořídit také levněji o pár stovek, než za doporučenou koncovou cenu, takže cenový rozdíl se stírá. Rozhodovat budou preference zákazníka. Měl jsem v rukou oba kousky a shrnul bych to otázkou: Chcete více mobility a stylu, nebo více z notebooku i prostoru na klávesnici a displeji?

My bychom u testovaného kusu ocenili určitě více USB portů, třeba na klávesnici, což ale výrobce vyvážil dvojím způsobem nabíjení. Jinak se Umax může jevit jako optimální doplněk k běžnému stolnímu PC na cesty či do školy. Jen bychom se opět zamysleli, zda budete více psát a pracovat, nebo více si hrát a využívat dotekových funkcí tabletu. Na dlouhodobé psaní, kdekoliv jinde než na stole (uvědomte si, že vzhledem ke konstrukci základny a opěrky zabírá víc místa, než konvertibilní tablety tradiční konstrukce), Umax 10Wi-S skutečně není konstruován. Pokud byste jej zamýšleli jako primární pracovní notebook, budete nejspíš zklamáni. Sedne mu hlavně pozice sekundárního zařízení pro přistup k internetu, dokumentům, elektronickým knihám či hraní her během delších cest vlakem nebo autobusem i doma.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek