Středa , 24. 04. 2024

Jiří

Recenze Verbatim ToughMAX – kus stíhačky v kapse

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

01. 07. 2018

01. 07. 2018

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

KyronMAX je termoplastický materiál nahrazující kov, který odolává opravdu náročným podmínkám a používá se v nejnáročnějších aplikacích od stíhacích letounů až po horská kola. Kompozitní materiály KyronMAX jsou extrémně lehké a odolné, a proto jsou skvělým materiálem pro pouzdro USB disku, který odolá prakticky všemu a ochrání vaše data před jakýmkoli fyzickým poškozením. Tyto skvělé materiály se používají v řadě průmyslových odvětví, včetně aerokosmonautiky, zdravotnictví, průmyslu nebo automobilového průmyslu, a vyznačují se poměrem pevnosti v tahu k hmotnosti vyšším než ocel.“ Tolik citace z webu výrobce. Jeden kousek jsme si proto zapůjčili k testování a rozhodně ho nešetřili.

Pomalý drsňák

Vzhled není třeba komentovat. Na první pohled vypadá opravdu jakoby patřil do nějaké stíhačky, což byl asi záměr designérů. Matná šedá barva a futuristické tvary se nám líbí.

Praktická je možnost víčko pevně nacvaknout zezadu, abyste ho nemuseli stále hledat. Podobně se může hodit očko na nějaké „ouško“, kterým ho třeba přichytíte na klíče apod.

Pokud jde o samotný paměťový čip, tak se nám nepodařilo identifikovat, nicméně asi nejdůležitější informací je, že podporuje pouze rozhraní USB 2.0 (ano, v roce 2018). Bude tedy pomalý, což potvrzují i srovnávací měření s diskem AData UV320 USB 3.1, prováděné na počítači se sběrnicí USB 3.0. Připomeňme, že USB 2.0 slibuje teoretickou propustnost maximálně 480 Mbit/s, USB 3.0 až 5 Gbit/s.

Výsledky měření pro Verbatim ToughMAX 32 GB.

Výsledky měření pro AData UV320 16 GB.

TIP: JAKÁ JE SKUTEČNÁ RYCHLOST USB 3.1?

K TÉMATU  Kabelový ovladač JJC pro kamery a fotoaparáty Sony

O rychlosti Verbatim ToughMAX rozhodně není, má býti spíše trezorem, na což se podíváme níže.

Trezor v kapse

Flash disk je lehoučký (8 g není nic) podobně jako klasický flash disk, což je milé vzhledem k jeho avizované odolnosti. I přes absenci různých armádních standardů MIL či klasických IPxx výrobce slibuje pozoruhodnou odolnost:

  • síle nárazu až 2250 kg,
  • ponoření do vody v hloubce 30 m,
  • extrémním teplotám od −25 do 150 °C.

Těmto extrémům jsme se nepřiblížili, zkusili jsme vymyslet zátěžové zkoušky více podobné běžnému životu. A již nyní mohu prozradit, že ToughMAX je přežil všechny. Prvním testem bylo klasické ponoření do vody, kde však nebyl ponechán 30 minut, ale déle než 2,5 hodiny.

Druhý pokus spočíval v tom, že byl disk zamrazen při teplotě kolem -17 °C asi 1,5 dne. Pak jsem jej v kusu ledu vypreparoval (z PET lahve), chvíli nechal tát a nakonec vyprostil z ledu pomocí horké vody. Takže soudím, že solidní tepelný šok zažil. Vyschnout jsem jej nechal na přímém slunci během horkých červnových dní, kdy teploměr ukazoval kolem 33 °C ve stínu.

Další na řadě bylo praní při plném cyklu asi 2 hodiny na 40 °C (zrovna jsme doma prali prádlo, které nesnese vyšší teploty) při odstřeďování 1 200 ot./minutu.

Další byl pád z rozhledny z výšky asi tří pater běžného panelového domu, tedy kolem 13 metrů.

A nemůže chybět přejetí osobním autem (tentokrát šlo o Ford Focus), které jsem provedl rovnou dvakrát. Opět nic. Nákladní auto bohužel k dispozici nemám, ani dodávku.

Poslední, asi nejextrémnější, akcí bylo povaření na indukčním vařiči (vytváří teplo na základě magnetismu) po dobu dvou minut, kdy jsem ToughMAX hodil do vroucí vody. I po této akci, kdy sice pod víčkem byla nějaká kapka vody, se datům nic nestalo.

K TÉMATU  S HPmarketem na Rock for People 2014 - reportáž

Vydržel…

Na konci těchto pokusů utrpěl flash disk pouze opravdu nepatrné šrámy na rozích tak, že na fotkách to není skoro vidět. Jinak nic není patrno, data tečou stále stejně pomalu a jistě. Takže nezbývá než konstatovat, že výrobce si nevymýšlí, disk je opravdu odolný a pro potřeby běžného člověka prakticky nezničitelný, rozhodně vhodný pro náročná nasazení v terénu (napadají nás stavaři či různí cestovatelé, novináři apod.). Víčko nicméně není vodotěsné, takže vlhkost i trošku vody se pod něj dostane, ale, co je hlavní, k čipu určitě nikoliv. Vodotěsnost je důležitá hlavně u zapuštění USB konektoru do těla flash disku.

Cenově je prakticky srovnatelný s běžnými (neodolnými) flash disky standardu USB 3.1, rozhodnutí záleží pouze na vás. Toužíte spíše po rychlosti či  bezprecedentní odolnosti?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek