Středa , 25. 12. 2024

Boží hod - 1. svátek vánoční

Recenze Xtreamer TV – Filmová knihovna především

27. 03. 2013

27. 03. 2013

Multimediální centra Xtreamer jsou právem velmi populární. Novinka v podobě XtreamerTV přináší velké změny. Zejména v oblasti ovládání, prostředí a také v použitém hardwaru. Najdeme tu především velký důraz na filmové a hudební knihovny, titulky a automatizaci. Zajímavé může být i volitelné rozhraní pro děti.

xtreamerTV

 

Aktuální cena Umax Xtreamer TV v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

O tom, co by měl nový XtreamerTV umět, jsme informovali již dříve. Ale vize výrobce se mnohdy od aktuální skutečnosti dosti liší. Nejinak je tomu i v tomto případě. Nicméně podobně to bylo u Xtreameru již v minulosti a tato značka dokázala, že se svými produkty umí pracovat a plnit své sliby. Co tedy umí XtreamerTV v tuto chvíli si osvětlíme v této recenzi.

 

Přehrávač se spoustou USB

Korejská společnost Xtreamer má za sebou již řadu multimediálních center. Doposud však spoléhala na hardwarovou platformu Realtek. To se u XtreamerTV mění a pohání jej platforma Sigma Designs postavená kolem čipu SMP867X. Se změnou platformy souvisí i změny v podpoře formátů a ovládacím rozhraní.

Samotný XtreamerTV je drobná elegantní krabička bez rušivých prvků. Na levé straně najdeme hned 3 USB host porty ve standardu 2.0. Slouží k připojení externích disků, nebo jiných periferií, jako třeba bezdrátové Wi-Fi karty. Na zadním panelu pak vidíme ještě jeden USB host a potom USB slave, kterým můžete připojit Xtreamer k počítači a přistupovat k němu jako k externímu disku. Všechny USB porty fungují ve standardu 2.0.

Jednoduché dálkové ovládání? Ano! To je správný směr. Potěší i dostatek USB portů

 

Přístroj je chlazen pasivně a má spotřebu ve stand-by blízkou 2 W, v provozu kolem 4-5 W (bez disku), a to i v případě přehrávání HD videa. Čip je chlazen spodní plechovou částí přístroje. XtreamerTV pojme také 2,5“ pevný disk. Jeho montáž a demontáž není vůbec pohodlná. Pevný disk také v přístroji není téměř vůbec odhlučněn ani nijak aktivně chlazen. Má však prostor pro „dýchání“ a čip s tak nízkou spotřebou negeneruje ani moc tepla, které by jej zahřívalo. Přehřívání by tak hrozit nutně nemuselo.

Je příjemné, že uvnitř osazený pevný disk se vypíná, když se právě nepoužívá. Ale u disku připojeného přes USB se tak neděje. Občas se tak neděje vlastně ani pro disk interní. Tuto funkčnost je potřeba evidentně ještě doladit. Start přehrávače vezme asi 30 sekund bez disku, s diskem asi 45 sekund. Je tu ale i režim spánku, ze kterého se probudí takřka okamžitě.

 

Pevný disk se do Xtreameru nevkládá zrovna pohodlně. Chlazení čipu je řešeno přenosem tepla na spodní kovovou část přístroje

K TÉMATU  Android definitivně míří pod televizory: Evolve Solaris a Google TV Box

 

XtreamerTV běží na ukrytém Androidu. Jak praxe ukázala, je to dobře, protože samotný Android na MMC se příliš neosvědčil. Uživatelské rozhraní je zcela přizpůsobeno účelu MMC. Je zde i teoretická možnost spouštění dalších Android aplikací, avšak výrobce zatím tuto oblast běžné uživatelské základně nezpřístupnil.

Úvodní obrazovka XtreamerTV

 

Dálkové ovládání pro MMC jako dělané

Velkou změnou u Xtreameru je dálkové ovládání. Tuto snahu jednoznačně vítáme, protože u dnešní elektroniky vidíme většinu ovládacích prvků na obrazovce, jen se k nim potřebujeme pohodlně a rychle dostat. Velké dálkové ovladače plné tlačítka dávno nejsou potřeba!

V případě Xtreameru obsahuje dálkové ovládání potřebná tlačítka a ovládání systému s ním je promyšleno docela dobře. Směrovost je velmi dobrá. Jen ta velikost ovladače je až příliš malá a provedení zbytečně hranaté. Ovladač je podobný tomu od Apple TV, i když raději bychom viděli něco, jako je LG Magic Remote Control.

Jaké jsou potom reakce na povely z dálkového ovladače? Občas chvilku trvá, než příkazy Xtreamer zpracuje. I když jej pohání 700MHz procesor a 512 MB RAM, tak ne ve všech sekcích je rozhraní naprosto svižné. Zejména hlavní obrazovka působí mírně pomalejším dojmem. Ale hlouběji v sekcích to již není tak zlé. Celkově nám rychlost rozhraní nijak v užívání nepřekážela.

 

Knihovny, kam se podíváš

XtreamerTV staví do popředí knihovny médií. Skenuje připojená úložiště a doplňuje média o správné názvy, obohacuje je popisy z filmové databáze a přiřazuje jim „obal“. Svými sbírkami tak můžete proplouvat opravdu elegantně.

Aby toto vše fungovalo, je třeba určité snahy. Přístroj se musí mít čeho chytit, aby informace k médiím dohledal. Stěžejní tak je název souboru či složky. Žádný automat nefunguje dokonale a tak se občas stane, že XtreamerTV nerozpozná soubor správně. Pak nezbývá, než jej na úložišti zkusit pojmenovat jinak.

 

Knihovna filmů má sice ještě pár much, ale jinak jde o povedenou záležitost. Informace o filmech jsou většinou česky, občas anglicky

 

Vyzkoušeli jsme různé soubory s různými výsledky. Třeba filmy s anglickými názvy byly rozpoznávány převážně správně (Prometheus). Horší to bylo v případě českého pojmenování zahraničního filmu (Vesnice -> The Village). Přitom ale, pokud jsme předložili český film pojmenovaný česky, byl rozpoznán, ovšem systémem prezentován pod názvem anglickým (Stíny horkého léta -> Shadows of a Hot Summer). Pokud ale pojmenujete složku či soubor nedůsledně, pak se snadno stane, že koncert Rogera Waterse: In The Flesh (správný název je Roger Waters: In the Flesh Live) bude označen za německou kriminálku z gay prostředí (In The Flesh)…

K TÉMATU  DVD z trafiky: Udělejte si přehled v levných DVD

V rozhraní není k dispozici aktuálně povel, jak manuálně vybrat správné označení souboru. Problém tak nastává, když se jmenují třeba dva filmy stejně. Není tu ani možnost přejmenování souboru (v poslední verzi firmwaru sice přibyl jednoduchý správce souborů, ale přejmenování v něm chybí).

Hudební knihovna nedosahuje takové propracovanosti, jako ta filmová. Dochází zde pouze o snahu najít přebal alba na internetu.

 

Xtreamer TV jako internetová brána?

V knihovnách filmů a hudby můžeme snadno spouštět doporučované nové trailery a hudební klipy, které přístroj čerpá z YouTube. A YouTube je i jediná aplikace, která je v přístroji aktuálně dále využitelná. Funguje rychle a spolehlivě. Ale čekali bychom zde širší nabídku.

S internetem se lze propojit přes dva typy účtů – učet Google a přímo účet vytvořený u Xtreameru. Když se přihlásíte Google účtem, uvidíte svou e-mailovou schránku na Gmailu. Jenže jak s ní dále pracovat? To jsme po rozhraní běhali marně, ovšem nástroje jsme k tomu nenašli. A kde jsou další propojené služby? Ani YouTube vás nebere jako přihlášeného uživatele se všemi svými oblíbenými položkami a playlisty… A co třeba internetová rádia Také nic. Zatím…

 

Internerové aplikace – tady si z nás dělají asi v Xtreameru srandu. Nekonfigurovatelné zpravodajství rotující v dolní části, počasí, náhled Gmailu a YouTube. Slabé, zatím velmi slabé!

 

Účet Xtreamer vám umožní přistupovat k přístroji vzdáleně, i přes internet. Ve webovém prohlížeči se tak můžete dostat k úložištím připojeným k Xtreameru (Remote) a také mu můžete zadávat torrenty, které pro vás má stahovat (tzv. Download GUI – Transmission Web Interface).

Postrádáme propracované vzdálené ovládání přehrávání – zejména z mobilního telefonu nebo tabletu by to mohlo přijít vhod. K dispozici je pouze aplikace pro Apple systémy (XTV Plus). Na všech platformách pak lze využít jedině spuštění přehrávání z webové stránky určené pro procházení obsahu disku – Remote.

Ještě, že k XtreamerTV lze alespoň přistupovat jako k NAS úložišti po síti. Čtení z disku po síti probíhá maximální rychlostí 100megabitové LAN, tedy kolem 10 MB/s. Zápis na disk funguje poloviční rychlostí, kolem 5 MB/s. Připojíme-li Xtreamer k počítači přes USB, tedy jako přenosný disk, dosáhneme rychlosti kopírování blížící se 25 MB/s pro čtení a 17 MB/s pro zápis. Škoda, že nejde o rychlejší standard USB 3.0, který by měl smysl alespoň pro čtení z Xtreameru. Pokud byste chtěli využívat bezdrátovou síť, musíte si přikoupit USB síťovou kartu. 

 

Přehráváme multimédia

Knihovny se docela povedly, internetové funkce a aplikace zatím působí velmi chudě s nevyužitým potenciálem. Pojďme tedy k samotnému přehrávání obsahu, což je pro MMC stěžejní.

Obsah můžeme přehrávači předkládat z interního HDD, z připojených síťových složek (ať už DLNA, nebo i jiné klasické protokoly pro sdílení složek) a také z pamětí či zařízení připojených k USB portům. Přímé přehrávání z jiných přístrojů, jako např. AirPlay zdá se zatím ještě funkční není.

Připojení úložišť je jednoduché a procházení obsahu také. Každé připojené úložiště je skenováno a zařazováno do knihoven. Přehrávat pak můžeme z oblíbených, z knihoven, nebo při procházení úložišť a složek.

Podpora různých formátů je velká, i když ne neomezená. Náročné testovací video Oceanic Demo s datovým tokem kolem 40 Mb/s ve formátu h.264 s 16 ref snímky XtreamerTV přehraje bez potíží. Ovšem hlavně z HDD nebo z USB. Při přehrávání přes lokální síť jsme zaznamenali občasné trhání. Xtreamer se nebojí ani různých kontejnerů, například AVI, MKV, MP4, MOV, MTS, M2TS, MPEG a nezastaví se ani před obrazy DVD nebo BD disků.

Většinu běžných formátů včetně vysokého rozlišení tak Xtreamer hravě zvládne. Speciality jej ale dokážou rozhodit až tak, že přestane do dalšího restartu spolehlivě fungovat.

Informace o filmech z knihovny jsou užitečné a pěkné, i když také ještě nedotažené do stavu, kdy by plně využívaly svůj potenciál. A to potvrzují i některá tlačítka v grafickém prostředí, která nezakrývají, že budou využita teprve v budoucnosti. 

Možnosti přehrávání, zejména videa, jsou velmi dobře zvládnuté. Titulky si lze nastavit k dokonalosti, lze je i vybírat z různých umístění atd. I když jejich automatické či manuální stažení z internetu, které bylo slibováno, tu zatím není. Také navigace uvnitř filmu je rychlá (posun po dvou různých časových úsecích), i když postrádáme skoky po kapitolách.

 

Volby dostupné při přehrávání jsou mimořádně bohaté. Taktéž nastavení titulků

 

Informace o filmu můžeme zobrazit i v průběhu přehrávání. Posun po nahrávce je rychlý a pohodlný

 

Přehrávač pro děti

Chcete pouštět dětem pohádky a dopřát jim zároveň určitou volnost? Přesně na to v Xtreameru mysleli. Rozhraní lze přepnout do dětského režimu, kde lze listovat pouze pro děti určenou složkou v dětsky atraktivním prostředí. Děti zde listují filmy a případně si je pouští.

Je to užitečné a funkční, ale vidíme zde jednu chybu. Z dětského rozhraní se vyskakuje tlačítkem Menu na ovladači. Chtělo by to poněkud solidnější jištění, nějaký zámek, aby si děti rozhraní „nerozhodily“ a aby třeba přístroj startoval rovnou do tohoto rozhraní. Také vázanost na jedinou složku na lokálním disku mnohé nepotěší.

 

A tak málo stačilo, aby rozhraní pro děti bylo použitelné. Takhle stačí zmáčknout tlačítko menu a dítě skončí v běžném „dospělém“ prostředí…

 

Velký, ale zatím nevyužitý potenciál

Množství funkcí, které se XtreamerTV snaží přinášet a v budoucnu ještě snažit bude, je velké. A nelze se tak ani divit, že některé ještě dotaženy do konce nejsou. Ale v tuto chvíli jich je ještě docela hodně. S Xtreamerem to vypadá jako permanentní deja-vu. První Xtreamer byl zpočátku také plný chyb a nedodělků, ale dotáhl to ve své době na nejlepší MMC na trhu (vzhledem k ceně). Stane se tak i u XtreamerTV? Nevíme.

 

Video s ovládáním XtreamerTV – pro lepší kvalitu obrazu si nastavte vyšší rozlišení

 

Nyní je XtreamerTV slušný přehrávač médií s vynikajícími možnostmi nastavení titulků a mírně nadprůměrnou podporou formátů. Knihovna filmů s trochou péče funguje také dobře. Ale další internetové funkce toho mají ještě hodně před sebou, protože aktuálně jsou velmi chudé a nevyužívají zdaleka svůj potenciál.

Dětské rozhraní je dobrý nápad, ale má zásadní nedostatky. Přitom k jejich vyřešení by stačilo jen málo práce programátorů. Ti jsou ovšem zaneprázdněni opravami jiných věcí. Pokud se ale budou oni i komunita TVčku věnovat, mohlo by jít o velmi dobré zařízení. 

 

Aktuální cena Umax Xtreamer TV v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

zápory klady
– Nevyladěný a nestabilní systém + Zajímavý přístup k filmovým knihovnám
– Nepohodlná výměna pevného disku + Nízká spotřeba
– Uspávání disků je nespolehlivé + Jednoduché ovládání
– Málo internetových funkcí/aplikací + Široká podpora formátů videa a audia
– Zatím chybí mnohé slibované funkce + Dobrá podpora titulků
  + Dostatek USB portů

Na další straně recenze najdete výsledky testů a technické parametry. Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti UMAX Czech a.s.

 

Výsledky přehrávání HD videa

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps ok
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps ok
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps ok
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps ok
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps ok
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps ok
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps ok
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps ok
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps ok
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps ok
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps ok
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/4 4096×2160 36 Mbps ne

 

 

Výsledky přehrávání SD videa

Formát videa Výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ok
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ok
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ok
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ok
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_ac3_23976fps_640x272 ok
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ok
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ok
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ok
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ok
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ok
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ok
DivX Ultra ne
Nero Digital Standard Profile ne
DVRMS ne
WTV ne
Soubory z DVD-Videa ok
Obraz disku DVD/BD (ISO) ok

Přehrávání bylo zkoušeno ze sítě, z HDD a z USB. Náročné Oceanic Demo ze sítě neběželo zcela plynule, z HDD a USB ano. 

 

Výsledky přehrávání audia
 

formát audia výsledek
FLAC ano
MP3 ano
WAV ano
WMA ano
OGG ano
 

 

XtreamerTV – technické specifikace

Procesor: SMP867X 700MHz by Sigma Designs

Operační paměť: 512MB DDR2 RAM

NAND Flash: 512MB

FW/OS: Založen na Androidu v2.2 Froyo

A/V výstupy:

  • HDMI 1.3 výstup
  • Optický Audio výstup
  • Phone jack pro A/V výstup (Composite/Analog Audio)

 

Konektivita:

  • Ethernet 10/100Mbps
  • USB 2.0 Host Port x 3
  • USB 2.0 Device Port
  • Wi-Fi Dongle (Volitelné příslušenství)
  • SATA konektor pro 2.5″ HDD
  • Wi-Fi displej (Volitelné příslušenství)

Podpora video formátů: .MKV, .mpg, .avi, .wmv, .divx, .vob, .tp, .ts, .trp, .dat, .iso, .ifo, .m2t, .m2ts, .mov, .flv

Podpora video kodeků: MPEG 1/2/4, AVI, XVID, WMV9 (MP@HL), H.264, (MP@HL4.1), VC-1 (AP@L3)

Podpora formátů titulků: smi, sub/idx, srt, ssa, ass

Podpora audio formátů: FLAC, MP3, WMA, AAC, Ogg, Dolby Digital, WAV, etc.
Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS Digital, DTS MA, (Down mixing and pass through)

Obsah balení:

  • XtreamerTV
  • Napájecí adaptér
  • Dálkové ovládání
  • USB Slave kabel
  • Český uživatelský manuál

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek