Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Multimediální stanice k bedně: Ziova CS-505

04. 07. 2007


Spotřební elektroniky, kterou byste si mohli sesíťovat se svým domácím PC mazlíčkem zatím moc není. Sdílení stovek gigabajtů videí a muziky a potažmo přímé přehrávání z Internetu je však velmi lákavé. Zvláště pokud si takový přístroj poradí i s videem ve vysokém rozlišení.

Převlečený Kiss?

Mediálních přehrávačů, které jsou skutečně k dostání a zvládají kromě klasických formátů přehrát i HD videa, potažmo dokáží stahovat multimédia po síti je k dostání zatím skutečně pramálo. Tak málo, že by je na prstech jedné ruky spočítal i domácí kutil po nehodě s cirkulárkou. Záměrně pomíjím nové Blu-Ray přehrávače a herní konzole, které nelze zatím za mediální stanice zcela stoprocentně považovat. Výrobci se do podpory HD formátů z nějakého důvodu příliš nehrnou a buď svůj HD přehrávač odpískají ještě před uvedením, jako tomu bylo u H&B DNX-8620 (za jeho neuvedením stály spíš finanční problémy a následný krach firmy H&B) a jiné byly ukončeny pár měsíců po jejich uvedení na trh. Kupříkladu Xoro HSD 8500. Takže víceméně jediná stálice, stále se prodírající trhem je už hodně dlouhou dobu Kiss DP-600. Koneckonců recenzi najdete i na našich stránkách.


Pohledné čelo z leštěného hliníku

Po dlouhé době “vzduchoprázdna“ mu přibyla konkurence v podobě nového přehrávače CS-505 od australské Ziovy (dříve Zensonic). Jak se však přesvědčíme dále, na první pohled Ziova vypadá jen jako Kiss DP-600, který odhodil svůj smuteční černý kabát a oblékl se do módnější stříbrné, aby byl IN. Do jisté míry je to pravda, základ hardware je troufnu si říci totožný. Stejný řídící čip Sigma Design EM8620L a také konektorová výbava je až na detaily shodná.


Absence SCARTu možná někoho zaskočí

Jedním takovým detailem je například absence v našich končinách obvyklého konektoru SCART. Pro kvalitní analogové propojení zbývá tedy trojsložkový YUV výstup. Tím však nebývají zpravidla analogové CRT televize osazeny. S-Video a kompozitní výstup jsou jen pro nouzové koukání, pořádný obraz z nich nevyrazíme a tak je více než jasné, že tento mediální přehrávač je určen především pro nové LCD a plazmové televize, popřípadě k projektoru. Je to logické. K čemu HD přehrávač k televizi, která si o HD rozlišení může už jen nechat zdát na hromadě harampádí někde v ekodvoře?

Přirozeně tedy nechybí HDMI výstup s rozlišením až 1080i (progresivně bohužel pouze 720p), pro zapojení do domácí sítě je připraven standardní konektor RJ-45 integrované síťové karty 10/100mbps. Odpůrci drátu mohou na SMA konektor přišroubovat dodávanou anténku a sesíťovat přes WiFi 802.11b/g. Zvuk lze zapojit všemi možnými způsoby. Přítomen je jak analogový výstup 5.1 (DolbyDigital i DTS), tak digitální a koaxiální výstupy pro připojení AV receiveru.

Od Kissu Ziovu nejvíc asi odlišuje vzhled a vůbec přístup k designu. Kdo má už konzervativních černých krabic z dílny Kissu dost, bude jistě potěšen. Ziova ušila pro CS-505 slušivý (a o dost užší) plášť. Přední panel je z hodnotně působícího leštěného hliníku a i s velkým oválným displejem vypadá spíše jako HTPC. Pro někoho je panel se soustavou několika kulatých lesklých tlačítek a nekrytým portem USB 2.0 poněkud chladně industriální, mě však přišel velmi pohledný a bude dobře zapadat do každé “vydesignované“ domácnosti. Změnou k lepšímu je určitě i o poznání kultivovanější chod mechaniky, které se naštěstí vyhnula zeštíhlující slim móda.


Dálkový ovladač nemá ideální uspořádání

Dálkový ovladač vyhlíží na naše poměry dost exoticky. Extrémně velká čtvercová tlačítka číselníku mi trochu evokují vzpomínky na kalkulačku z poloviny osmdesátých let, ale umožňují pohodlné a rychlé vkládání znaků stejně jako u mobilního telefonu. Jeho citlivost a směrovost je dobrá, ale kvality ovladače Kissu zdaleka nedosahuje. Drobnou výtku mám i k rozložení kláves, kdy základní ovládací prvky nejsou v dosahu palce kolem středového prstence, ale až úplně naspod z pohodlného dosahu.

Výrobce přidal do krabice i nějaké to příslušenství, především síťový a pozlacený kabel YUV. Pozlacení lze však vskutku považovat jen vyloženě za “pozlátko“, cinch konektory Ziovy totiž stejnou úpravu nemají a takový kabel tím pádem ztrácí poněkud smysl. Většina uživatelů by asi uvítala spíše HDMI kabel, ale zřejmě je pro výrobce stále ještě příliš drahý, aby ho začali přidávat standardně. Nechybí ani CD s utilitami pro sdílení multimédií přímo z Internetu.

K TÉMATU  Půjčování filmů online v MCE i v ČR? Pořád utopie...

Šikula pro trpělivé

Hned první věc, která člověka po zapnutí Ziovy nepříjemně překvapí, je celková doma jeho startu. Přehrávač je totiž připraven k provozu až po dosti neuvěřitelné jedné minutě! Chápu, že stejně jako u počítače je třeba inicializovat síťovou a WiFi kartu, ale takové prodlení jsem nečekal. O to žalostněji se tato skutečnost jeví, když zjistíte, že stejně dlouho trvá i probrání ze Stand-by.


Prostředí je skoro totožné s Kissem

Grafické prostředí je víceméně totožné s Kissem, vcelku přehledné, plně lokalizované a jednoduché na obsluhu. Více se o něm nemá smysl rozepisovat, a to hned ze dvou důvodů. Jednak si můžete přečíst recenzi na Kiss DP-600 a budete mít jasno. A hlavně co se týče prostředí, bude zřejmě brzy vše jinak. Chystá se nový firmware, kde má být interface (doufejme k lepšímu) překopán. Oproti Kissu jsou tam zatím drobné odlišnosti. Kiss nabízel více funkcí využívajících Internetové informační kanály (burza, programové EPG, online hry atd.) Ziova se v tomto omezuje pouze na aktuální předpověď počasí. To asi bude vadit málokomu, neb jako internetový prohlížeč si ho sotva kdo koupí. I tyto omezené vlastnosti však může nový firmware zvrátit. Ocenil bych hlavně to, co jsem čekal už u Kissu, a to neomezovat se pouze na příjem Internetového rádia (které zvládá bez problémů a lze si nastavit příjem libovolné oblíbené stanice), ale konečně umožnit i příjem IPTV.


Stačí nastavit IP adresu, skupinu a můžete sdílet ve Windows

Stejně tak nastavení metalické i bezdrátové sítě je jednoduché jako u Kissu (pozor, musíte si vybrat, neumí skloubit oba druhy spojení najednou). Zde se dostáváme k hlavnímu trumfu Ziovy nad Kissem. Má totiž implementovanou podporu klasického sdílení složek a disků z Windows. To znamená, že už nepotřebujete žádnou další utilitu, jakou byl PClink, do které byste pracně museli “naházet“ vše, co chcete s přehrávačem sdílet. Prostě nastavíte ke sdílení určitý adresář nebo rovnou celou diskovou jednotku a je hotovo. Ziova okamžitě (pokud u ní lze hovořit o okamžitých reakcích, reaguje často s malými prodlevami) reaguje a snadno lze “prohopsat“ síťovou strukturou až ke kýženému obsahu, naprosto stejně jako na počítači. Sdílení funguje absolutně spolehlivě.

Co všechno pleje Žóva?

Formátů, které “přežvýká“ je opravdu nepočítaně. Ty nejobvyklejší najdete opět v naší tabulce. Tradiční testovací disk s DivX/Xvid ukázal slabinu pouze v přehrávání Xvid s GMC, které nezvládne, stejně jako drtivá většina ostatních přehrávačů. Škoda. Zatím nedotažené jsou také titulky v DivX. Jsou poměrně malé a české znaky dost odskakují od ostatních, takže celkový dojem je dost neučesaný. Snad to bude lepší v příštím firmware. S tím současným má Ziova co dělat, aby ukočírovala základní operace, jako rychlý posun nebo změnu audio stopy v DivXu. Dosti unikátní je integrovaná lupa s postupným zvětšováním o 0,05x až do trojnásobného zvětšení (samozřejmě pracuje nejen u DivX).

Zde je komplexní výpis podporovaných videoformátů:
MPEG-1
MPEG-2 MP@HL (720p & 1080i)
MPEG-4 ASP@L5 (720p & 1080i), jako XviD, 3ivx, HDX4 etc.
WMV9 MP@ML (720p & 1080i)
Nero Digital™ Standard, Cinema Profile
QuickTime™ .MP4 (MPEG-4 SP video s AAC zvukem)
DVB/ATSC Transport Stream
DVD ISO/IFO soubory

K tomuto výčtu mám několik poznámek. Pochvalu zaslouží Nero Digital. Přehraje vše od nejmenších profilů až po HD profil v rozlišení 1920×1080 (ten třeba Kiss už nezvládl). Zato jsem naprosto neuspěl s Transport Stream vytvořeným na mé DVB-T kartě. Zřejmě její kodek Ziově nesedl.


Takhle (zatím) vypadá prostředí přehrávače

Stejně jako u Kiss byste marně hledali podporu H.263 kodeků. U HD videa si budete muset vystačit s MPEG-2/4, HD DivX a HD WMV. Ani tam však není přehrávání zatím úplně bez problémů. Testovaný kus měl nahraný firmware verze 1.1.1vA1 (1.05.2007) a přístroj s ním vykazoval dosti nevyvážené výsledky v přehrávání HD WMV. Zatím co HD DivX hrál plynule bez zaškobrtnutí, na WMV byl velmi vybíravý a bez sekání přehrával jen videa s nižším datovým tokem pod 6,38Mbps u videa. Se zvukem to bylo podobné. Čím nižší datový tok (do 384 kbps, 48 kHz ve 2.0 záznamu), tím větší šance čistého poslechu bez výpadků zvuku. Video WMV opatřené 5.1 zvukem s ním mělo problém vždy, předpokládám, že největší bug je právě v dekódování 5.1 stopy z WMV. S plynulostí jsem se žel nesetkal ani u HD MPEG2. Nový firmware by mohl problém vyřešit, ale zatím si za HD WMV Ziova pěkné známky neodnese.


Pustit DVD z obrazu disku ISO je snadné a rychlé

Velkým esem v rukávu je schopnost číst ISO formát, tedy obraz CD, respektive DVD. Inicializace souboru je blesková a dál už se přehrávač chová, jako by bylo DVD s filmem v mechanice přehrávače. Dostupná jsou všechna menu disku, titulky, audiostopy atd. Otevírá se tak cesta, jak mít svá oblíbená DVD vždy po ruce na HDD v počítači bez nutnosti ničit přímo originální disk. Ziova přečte po síti i klasické VOB soubory, ale u nich nelze simulovat funkce DVD disku.

K TÉMATU  Pioneer A-30: Doporučeníhodný integrovaný zesilovač

V říši hudby nás nemůže skoro nic překvapit. Zde je opět výpis audioformátů:
MP2 (MPEG 1 Layer 2)
MP3 (MPEG 1 Layer 3)
WAV
CD Audio
OGG Vorbis
FLAC Lossless Audio
AIFF
LPCM
WMA
AAC-LC (Low Complexity)
AC3
DTS

Pozitivně hodnotím přítomnost kodeku nového perspektivního formátu FLAC. Jistě se najde také někdo kdo ocení starý, dobrý (ale zdaleka ne tak samozřejmý) WAV. MP3 maniakům rozjasní tvář možnost spuštění (nejen) playlistů M3U. Jako u jednoho z mála lze k navigaci mezi hudebními soubory použít stavový displej a není tedy třeba mít zapnutou TV. Ten zobrazuje i ID3 Tagy.

Univerzální je i prohlížeč obrázků. JPEG, GIF, BMP a PNG bude stačit snad každému. Z nějakého důvodu mi však při prohlížení obrázků nefungovala lupa a nebyl jsem ani sto převrátit obrázek na bok. Také jsem očekával, že takto výkonný procesor by je mohl načítat rychleji.

Poslední soud

Tentokrát se mi píše závěrečný ortel poněkud obtížně, neboť Ziova CS-505 ve mně vyvolala pocity v pravdě ambivalentní. Na jednu stranu je to výborný kus železa s kvalitním obrazovým i zvukovým výstupem. Je i velice pohledný, zvládne přehrát asi nejvíce formátů multimédií ze všech stolních přehrávačů a jednoduché sdílení dat po síti značně zvyšuje jeho užitnou hodnotu.

Na druhé straně tu je spousta nedotažených funkcí. Je to prokletí skoro každého slibného produktu, že se dostane do spárů nemilosrdných recenzentů ještě před tím, než stačí řádně dozrát po softwarové stránce. Nedoladěný firmware pak už navěky “vypálí“ takovému přístroji nelichotivý cejch, se kterým se potýká, dokud neskončí v Křemíkovém nebi. Nová verze firmware s mnoha opravami je údajně na spadnutí, digilidi nemohou ale dále čekat. Prosím však majitele těchto strojů, aby neváhali a po jeho vydání referovali v naší diskusi. Zatím nemůžu Zivoě řadu bugů jako špatné přehrávání HD WMV, malé titulky v DivX a spoustu dalších nedodělků vzhledem k nemalé pořizovací ceně odpustit.

Dodatek: Dodává se i o něco levnější verze CS-510 bez DVD mechaniky. Je tedy živena vyloženě jen po síti, ale jako mediální síťová centrála může zabodovat.

Testovaný přehrávač MEIZU M3 by SENCOR byl ve verzi 4GB a v bíle barvě. Dodává se i v černém provedení a v kapacitách 2, 4, 8GB.

 

Plusy a mínusy
+ design a zpracování – nedoladěná podpora kodeků HD WMV a HD MPEG2
+ stavový displej – nemá SCART
+ síťové sdílení ve Windows – neumí GMC v Xvidu
+ podpora ISO
+ hodně zvukových formátů včetně FLAC
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek