Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Sága pokračuje: recenze Ferguson D-880

20. 04. 2008

A tak k nám z hlubokého vesmíru doputoval další povedený model DVD přehrávače značky Ferguson. Výrobce je znám snad nejširšími možnostmi nastavení prakticky čehokoliv, zvláště DivX titulků, ale nejen jich. D-880 opět pokročil, i když také něco málo ztratil. Dozvíte se, kam postoupila inovace, jak si poradí s externím HDD a mnoho dalšího. Čtěte dále.

Neměníme, co se ujalo

Na první pohled si model D-880 lze lehce splést s minulou řadou D-780, protože povedeně umírněný design zůstal totožný, stejně jako jednoduchý bílý VFD displej (jeho jas lze nyní měnit ve více krocích od zcela vypnutého stavu po jas až oslňující) a zřejmě také optická mechanika. Ta vydává při hledání dat občas malinko znervózňující zvuky, ale při přehrávání je její chod hladký a kultivovaný.Nelíbil se nám jen opravdu velmi malý prolis pro disk a tak přesnost jeho zakládání (pouze za střed) je třeba natrénovat. Krycí lišta v pravém rohu schovává nyní již rozhraní USB 2.0 namísto verze 1.1 u starších modelů a dále zjistíme, jestli se to také odrazí na lepší práci s externím pevným diskem.


„Krabici“ zcela přebral po svém předchůdci D-780

Dálkový ovladač s bateriemi a trojitým cinchem jsou jediným příslušenstvím, které je k přístroji přibaleno. Ovladač je shodný s minulými modely a není divu. Mezi levnými přístroji je stále jeden z nejcitlivějších a nejhodnotnějších, i když barevné odlišení některých kláves by mu jen prospělo. Největší změnu však najdeme na zadním panelu a zde se o změně k lepšímu žel hovořit nedá.


Také dálkový ovladač je totožný, což není na škodu vzhledem k jeho kvalitám

Již tak chudší výčet výstupních konektorů utrpěl další citelnou ztrátu v podobě absence 5.1 analogového výstupu zvuku. Krok řekněme iracionální, neboť Fergusony byly vždy také oblíbené díky dekódování prostorového zvuku Dolby Digital a DTS rovnou do šesti analogových kanálů, ale nový model se žel “opičí“ po značkových přístrojích a omezuje oba zmíněné dekodéry pouze na stereo výstup. Velkého zlepšení na oplátku doznal od minulé série HDMI výstup. Nejen, že nyní zvládá přepočet do rozlišení 1080 také progresivně, nedělá žádné chyby přes HDMI-DVI redukci, ale hlavně má znatelně lepší kvalitu obrazu, která již snese srovnání s levnějšími značkovými přístroji.


Velice skromná paleta konektorů, nyní již bez 5.1

Obsáhlá nastavení

Hned první zapojení do sítě přes náš měřák ukázalo, že přístroj nijak neplýtvá čím dál dražší energii a i když nemá síťový vypínač, nebere ve Stand-by ze sítě měřitelný proud. Za plného provozu spotřebuje úsporných 7W. Jako všechny Fergusony, obsahuje i D-880 čip Mediatek. Tentokrát již poněkud nezvykle osazený pasivním chladičem. Od čipu se opět vše odvíjí a většina vlastností je totožná s předchozími modely. Zvláště možnost nastavení prakticky všeho je ještě rozšířena o několik dalších položek.


MTK čip se jen tak nepřehřeje, kryje ho pasivní kovový chladič

Většinou se přehrávání normálních DVD moc nevěnujeme, ale nelze nezmínit užitečnou funkci DVD Q-Play, která přeskočí nekonečná menu a reklamy na začátku disku rovnou na film. Zajímavá je také možnost úpravy zpoždění zvukové stopy až o 200ms nebo volba kapitoly disku přímo z náhledu kapitol vytvořených přehrávačem a podobně.

V rámci již zmíněných “stereo“ možností přístroje si lze pohrát s nastavením zvuku včetně různých zvukových DSP efektů, ekvalizérů, virtual surround a dalších efektních przničů zvuku pro hračičky. Hodit se může také noční režim regulující množství výbuchů a výkřiků (z televize samozřejmě:)) prostupující o půlnoci k uším vašich sousedů. Stejně bohaté jsou volby korekcí obrazu, jehož podání lze prakticky libovolně korigovat.

K TÉMATU  Společnost Huawei upřednostnila AI před výrobou nejprodávanějšího telefonu

Nejsilnější disciplína – DivX titulky

Nad až neuvěřitelnou škálou možností nastavení parametrů titulků DivX jsme se rozplývali již u minulých modelů, takže jen v krátkosti připomeneme, že nastavit lze vše od velikosti, přes barvy všech částí titulků, po jejich pozici na obrazovce a časovou synchronizaci. Nejlépe vše ilustruje následující video, které vydá za tučný odstavec textu. Těžko také zveřejnit referenční fotografii titulků, protože mohou vypadat prakticky jakkoliv.

Titulky SUB, SRT, SMI, SSA a TXT mohou, ale nemusí mít stejný název, nastavit lze v kolika znacích se název má shodovat s videem, prostě krása. Přehrávač nezaskočí ani exotičtější znakové sady, všechny běžné české jsou samozřejmostí. Všechna kouzla s titulky poskytují pouze přístroje od českého dovozce, pokud koupíte Ferguson v zahraničí, zřejmě tam tyto možnosti nenajdete, tak pozor.

S podporou nových formátů mimo stávající DivX Ultra a Nero Digital si Ferguson polepšil s WMV (zdaleka ne všechny testované ale přehrál) a VC-1 (SD). K žádnému posunu žel nedošlo u zvukových formátů a tak si musíme vystačit s WMA a MP3. Velmi svižné a kvalitní bylo zobrazení JPEG obrázků vyšších rozlišení přes HDMI výstup, jen lupa má, jak je u Mediateku zvykem, trochu větší skoky. K dispozici je spousta přechodových efektů mezi obrázky a nastavit lze i prodlevu mezi jejich střídáním.

Práce s USB

Výrobce operuje na krabici s označením USB 2.0 a logem USB Hi-Speed, náležícím rozhraní 2.0, na samotném přístroji je ale nic neříkající logo USB Direct! Práce s disky je zhruba stejně rychlá jako u předchozích verzí s USB 1.1. Výrobci většinou zneužívají označení USB 2.0 jen pro marketingové účely. Ve skutečnosti má totiž USB 2.0 tři rychlostní režimy, přitom ten střední “Full Speed“ odpovídá maximální rychlosti USB 1.1, tedy 12Mbps. Aby bylo nové rozhraní rychlejší, muselo by pracovat v režimu “High Speed“ s reklamě výborně prodanou přenosovou rychlostí 480Mbps a výrobce by musel použít mnohem kvalitnější elektroniku, což by celý výrobek neúměrně prodražilo. Jednodušší je tedy pouze použít označení USB 2.0 bez jakékoliv změny rychlosti. Jak prosté. Otázkou je, jestli výrobci používají alespoň střední rychlost, protože reakce mnoha zařízení s USB by odpovídala spíše nejnižšímu “Low Speed“ s 1,5Mbps (což by se již projevilo na cukání DivX s velkým Bitrate). Změřit reálnou rychlost USB stolního přehrávače je přitom poněkud obtížné. To nebyla ale výtka vůči Fergusonu, ale spíše obecné vysvětlení, jak to mezi “nejen“ levnými výrobci funguje.

K TÉMATU  5 zajímavých věcí, na které můžete použít svůj starý stolní počítač

Ferguson vykazoval obstojnou kompatibilitu s různými flash USB pamětmi, ať už flash disky, fotoaparáty, nebo čtečkou karet. Horší situace je ( bohužel u všech běžných stolních přehrávačů současnosti) u externích pevných disků. Jednak je stále striktně vyžadován obstarožní formát FAT32, takže pokud máte disk v NTFS, konverzi se nevyhnete. Navíc Windows XP odmítají jakýmkoliv způsobem připustit formátování partition větší 32GB na FAT32, takže jedinou možností je použít nějaký samostatný program typu Partition Magic apod. Ani potom ale není vyhráno, protože kompatibilita USB rozhraní není jako vždy stoprocentní a uspěli jsme až u druhého externího “noname“ rámečku, který již Ferguson detekoval. Neexistuje žádny list kompatibility , takže nezbývá než procházet fóra, nebo zkusit se svým externím diskem prostě štěstí.

Bardzo dobry

Nový Polák narozený v Číně neudělal svým “předkům“ rozhodně ostudu. Ferguson dotáhl některé vyčítané nedostatky hlavně v kvalitě HDMI výstupu, přidal několik dalších nastavení a kompatibilnější USB 2.0 rozhraní. Nepochopitelné odstoupení od integrace 5.1 zvuku ho však těsně připravilo o aspiraci na stále volný post nejlepšího DVD přehrávače do dvou tisíc. Kdo si vystačí se stereem nebo má externí dekodér prostorového zvuku, a DivX video je jeho nezvladatelnou vášní, bude s třemi generacemi odladěným strojem nadmíru spokojen.

 

Plusy a mínusy
+ konečně solidní obraz před HDMI – mělká slim mechanika
+ DVD Q-Play – nemá analogový 5.1 výstup
+ ještě více nastavení nejen DivX titulků – USB HDD tradičně jen ve FAT32
+ dobrý dálkový ovladač
+ nízká spotřeba
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano*
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ano
Nero Digital Standard Profile ano
* nahlásí, že GMC není podporováno, video ale přehraje s drobnými výpadky

Související články:
Recenze DVD Ferguson D-770
Recenze DVD Ferguson D-780

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Nepřehlédněte

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek