Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Seagate uvádí nejrychlejší 6TB disk

08. 04. 2014

08. 04. 2014

Nedávno jsme psali o 5TB discích Toshiba. Nyní Seagate oznámil 6TB disk, který má být údajně nejrychlejší na světě.

Vstupuje do exkluzivního klubu, jehož členem byl do nedávna Western Digital se svým HGST Ultrastar He6, plněným heliem. Helium má totiž nižší hustotu než vzduch a sedm ploten tak může být blíže u sebe a méně se zahřívají díky menšímu odporu.

TIP:  Pevné disky – jak dlouho žijí?

Seagate ST6000NM004 helium nevyužívá a my předpokládáme, že obsahuje pouze 6 ploten. Tento 3,5palcový disk při tom dosahuje stejných 7 200 otáček za minutu jako WD. Určen je pro nasazení v serverech a pracovních stanicích s provozem 24 × 7 (tedy non-stop) a přenosem až 550 TB za rok. Zvládá i hardwarové šifrování dat AES 256 bitů. A sám výrobce tvrdí, že s teoretickou přenosovou rychlostí 216 MB jde o nejlepší disk ve své třídě. WD u svého produktu udává 177 B/s. To asi díky 128MB vyrovnávací paměti, WD jí má „pouhých“ 64 MB.

Zdroje: Seagate, WD, ExtremeTech

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek