Pondělí , 07. 04. 2025

Heřman a Hermína

Synaptické tranzistorové modely myšlení vyšší úrovně napodobují lidskou inteligenci

23. 01. 2024

23. 01. 2024

S nedávným pokrokem v umělé inteligenci vědci a výzkumníci pracují na tom, aby počítače fungovaly více jako náš mozek. Běžné počítače spotřebují mnoho energie na úkoly, zejména se všemi daty z chytrých zařízení, a snaží se najít způsoby, jak tento proces zefektivnit. Vědci z Massachusetts Institute of Technology, Northwestern University a Boston College vytvořili speciální tranzistor, který dokáže myslet a pamatovat si věci, jako je náš mozek.

Napodobování lidské inteligence

Toto funguje dobře při pokojové teplotě, na rozdíl od jiných zařízení podobných mozku, která fungují pouze při velmi nízkých teplotách. Je také rychlý, energeticky účinný a dokáže si zapamatovat věci, i když není napájen, takže je ideální pro každodenní použití, vysvětlili výzkumníci v tiskové zprávě.

„Mozek má zásadně odlišnou architekturu než digitální počítač,“ řekl Mark C. Hersam, který výzkum spoluvedl. „V digitálním počítači se data pohybují tam a zpět mezi mikroprocesorem a pamětí, což spotřebovává spoustu energie a vytváří překážku při pokusu o provádění více úkolů současně.“

„Po několik desetiletí bylo paradigmatem v elektronice stavět vše z tranzistorů a používat stejnou křemíkovou architekturu,“ řekl Hersam. „Významného pokroku bylo dosaženo tím, že se do integrovaných obvodů vkládalo stále více tranzistorů.“

„Nemůžete popřít úspěch této strategie, ale přichází za cenu vysoké spotřeby energie, zejména v současné době velkých dat, kdy digitální výpočetní technika zahltí síť.“ Musíme přehodnotit výpočetní hardware, zejména pro úlohy umělé inteligence a strojového učení,“ dodal Hersam.

Nové pokroky ve fyzice moaré vzorů

Vědci použili speciální vzory zvané moaré vzory. Naskládají na sebe supertenké materiály a zkroutí je, aby vytvořili moaré vzor, což jim dává speciální elektronické vlastnosti. Úpravou kroucení mohou vytvářet různé elektronické vlastnosti. Se správným otočením vytvořili speciální zařízení, které při pokojové teplotě funguje jako mozek.

K TÉMATU  Recenze TP-Link M5350 – mobilní internet na doma i na cesty

„S twistem jako novým designovým parametrem je počet permutací obrovský,“ řekl Hersam. „Grafen a hexagonální nitrid boru jsou strukturálně velmi podobné, ale jsou natolik odlišné, že získáte výjimečně silné moaré efekty.“

Hersam a jeho tým vycvičili toto zařízení, nazývané synaptický tranzistor, aby rozpoznávalo vzory. Začali vzorem jako 000 a pak ho požádali, aby identifikoval podobné vzory jako 111 nebo 101. Zařízení tyto vzorce úspěšně rozpoznalo a ukázalo formu učení zvanou asociativní učení. I když tomu dali neúplné vzory, stále to fungovalo dobře.

„Pokud má umělá inteligence napodobovat lidské myšlení, jedním z úkolů nejnižší úrovně by bylo klasifikovat data, což je prostě třídění do přihrádek,“ řekl Hersam. „Naším cílem je posunout technologii AI směrem k myšlení na vyšší úrovni.“

Výzkumníci uvedli, že tato technologie by mohla pomoci učinit AI chytřejší a adaptabilnější, zejména ve složitých situacích, jako je jízda v měnících se povětrnostních podmínkách. Studie bude publikována v časopise Nature.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Nepřehlédněte

DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.
Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek