Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Tento autonomní robot se umí valit po souši i létat přes překážky

30. 07. 2023

30. 07. 2023

Startup založený studenty, Revolute Robotics, z Arizony, postavil plně autonomního robota, který se dokáže kutálet do cíle a dokonce i létat přes překážky v cestě. Jeho název je Hybrid Mobility Robot (HMR) a pozorovat ho v pohybu je skutečný zážitek. Autonomní roboti přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Někdo umí létat, někdo používá kola a někdo dokonce chodí na dvou nohách. Obvykle jsou navrženy s ohledem na konkrétní aplikaci a jsou vybaveny nástroji, které to umožňují. Míchání režimů pohybu je však složitá hra a zdá se, že startup rozlouskl hádanku docela dobře.

Létající robot

Myšlenkou vývoje robota je automatizace inspekcí ve stísněných prostorách. Na ropných plošinách nebo v hlubinných důlních šachtách je prostor omezený a přimět lidi, aby je kontrolovali, s sebou nese vysoká bezpečnostní rizika. Operace jsou zastaveny a kontroly mohou trvat týdny, což zvyšuje náklady podniku.

Řešením společnosti Revolute Robotics je autonomní bot, který se může pomocí dvojice gyroskopických kardanových prstenců kutálet libovolným směrem. Dokáže zapnout své čtyři vrtule, když potřebuje přeletět překážky nebo se při kontrole jednoduše dostat do nepřístupné zóny.

Nastavení se skládá z kamery nebo senzoru, které lze přepínat v závislosti na aplikaci, a celá sestava je umístěna uvnitř lehkého exoskeletu, který je dostatečně pevný, aby absorboval otřesy při pádech nebo odskocích na nerovném terénu. Navíc také zakrývá vrtule, takže robot může pracovat i v blízkosti jiných lidí.

Aplikace robota

Primárním způsobem pohybu pro robota je kotoul. Šetří také energii během provozu, protože létání vybíjí baterii pětkrát rychleji. Nicméně schopnost létání dává robotovi příležitost uniknout z neočekávaných situací, jako je pád z vysoké římsy.

Robot může být také nasazen v pátracích a záchranných misích, kde je čas rozhodující a efektivita operace je umocněna použitím roje místo jednoho robota. Dalo by se také vidět, jak jsou tyto roboty používány pro bezpečnostní účely, jako je kontrola podezřelé položky nebo hlídkování velkého perimetru a udržování lidí mimo nebezpečí. Stejně jako u většiny technologií botů by ji mohla také použít armáda v napadených prostředích pro průzkumné mise.

Revolute se obrátil na crowdfunding, aby získal peníze na výrobu svého robota a připravil jej na komerční nasazení. Ačkoli jsou roboti v současnosti poměrně velké, lze je rozhodně zmenšit pro civilní aplikace, jako je kontrola potrubí. Nemělo by tedy být žádným překvapením, pokud se s jedním takovým v budoucnu objeví v budově poblíž vás energetická společnost.

Díky plně autonomnímu provozu lze robota jednoduše vysvobodit a on se bude kutálet dokola pomocí kardanových prstenců, dokud není cíl mise dokončen.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...
Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek