Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Test chladicí podložky Yenkee YSN 120 – modré tornádo

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

11. 09. 2019

11. 09. 2019

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru.

Spolu s tím jsem si řekl, že svému novému repasovanému EliteBooku 2170p dopřeji i aktivní chladicí podložku s naivní touhou, že tak ulehčím jeho vlastnímu ventilátoru a docílím tak většího ticha, resp. nižšího hluku. To se nepovedlo, ale po po řadě…

Krabice jak na notebook

Po několika kliknutích jsem zvolil produkt české značky (opět vyrábějící v Číně, jak jinak) Yenkee z několika důvodů: cena do 300 Kč, dva podsvícené ventilátory a dva USB porty, takže nepřijdu ani o jeden ze dvou – to je velmi důležité (není tu USB hub, ale alespoň takto).

Krabice byla větší než na můj notebook, protože uvnitř se nachází vcelku velká podložka až pro 17palcový notebook. Přesto váží málo (pocitově bychom netipli skoro 3/4 kg).

Vzhledem nezklame

Po stránce designu se nám zamlouvala celkově, protože černá mřížka vypadá hezky rozhodně s podsvícenými ventilátory a neuráží, že vy působila lacině. Jistě vydrží více než třeba plast.

Z funkčního hlediska oceníte, má dvě polohy (vyklápěcích) nožiček na spodní straně pro dva různé úhly zdvihu a navíc je “vespod” tvarovaná tak, že se krásně uloží na klín (je oblá a nebude tlačit). Nahoře naopak nechybí nožičky proti sklouznutí notebooku.

Také dva USB porty a vypínač již padly na přetřes, jistě pozitivum, i když napájecí port by leckdo ocenil možná na zadní straně. Vypínač se však “schovává” až za nimi, takže při připojení zadního portu bude kabel napájení překážet. To bude asi největší ergonomická slabina stroje, byť to lze pochopit – není třeba dlouhé kablíky k vypínači od portu přivádějící do podložky elektřinu.

K TÉMATU  Xtreamer – kde se bere to nadšení?

 

Čím nás ale podložka zklamala, možná pro naivní a nerealistická očekávání, byl relativně vysoký hluk dvou ventilátorů, které při běžné zátěži přehlušily klasický notebookový šum od malého větráčku. Při plné zátěži (hraní Asphalt 9) se doplňovali, takže ke ztišení ventilátoru pro lepší chlazení “zvenku” nedošlo.

Zbytek nás nezajímal, teploty jsme neměřili. Rozhodně zchladl spodek laptopu. Kolik rozvířeného vzduchu však doputovalo až k procesoru? Těžko říci. Ventilátor běží stejně, takže celkový efekt vnímáme jako minimálně diskutabilní… Možná u hliníkového stroje by to bylo o něčem jiném, podobně by podložka mohla ulevit levným pasivním notebookům, např. od Umaxu. Tak jako tak to notebooku na stole na podložce Yenkee YSN 120 slušelo, to modré podsvícení šlo i tak vidět. Zda je to však dostatečný důvod pro utracení 300 Kč, necháme na vás.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek