Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Recenze Lenovo Yoga 300 – trefa do bílého

24. 02. 2016

24. 02. 2016

Po záplavě tabletů vám naservírujeme 11palcový notebook Lenovo Yoga 300 – ryze mobilního „týpka“ s perfektní výdrží akumulátoru, který se nechce vzdát jistých výhod tabletů jako dotekového displeje, kompletně pasivního chlazení a tichého chodu. Bohužel převzal některé jejich nevýhody, jiné od notebooků. Může se i přes to stát lepší volbou než „2 v 1“?

Konstrukci notebooku nemohu skoro nic vytknout, je kvalitní i líbivá díky matnému bílému platu, u klávesnice dokonce čekejte leštěný černý kov. Šasi je pevné, nekroutí se.

TIP: Recenze Pavilionu x360 – Intel Core M a zvuk zvonu

 

Hudba z Marsu s průměrným displejem?

Víko lze otočit o 360 stupňů a používat Yogu jako tablet. Displej má klasické notebookové rozlišení a (na rozdíl od IPS tabletů) slabší pozorovací úhly (klasické „TNko“). Rámeček kolem něho nepatří k nejtenčím, skoro bych se nebál tipnout, že by se do víka vešlo 13palcové LCD.

Vyzdvihnu USB 3.0, to tablety nemívají. Jinak nečekejme výstřednosti, vládne průměrnost. Jako klasický notebook má Lenovo čtečku SD karet (nikoliv mikro SD), což by nevadilo, kdyby karta nevyčnívala ven polovinou, což velmi limituje možnost použít větší „paměťovku“ jako druhý permanentně zasunutý disk, hrozí její poškození při přenášení.

  Lenovo Yoga 300 11/BY
LCD displej 11,6 palců, 1 366 × 768, dotykový
Procesor Intel Celeron N2840
2 jádra, 2,16 GHz / max. 2,58 GHz
1 MB, 22 nm, SDP 4,5 W
RAM 2 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics
311 MHz až 792 MHz, 64 MB
Pevný disk eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet SD do kapacity 64 GB
Konektivita Wi-Fi 802.11 ac/n, Bluetooth 4.0
Zvuk Stereo s Dolby Home Theater
Porty napájecí port, 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI, RJ 45 audio
Další výbava Čelní kamera 720p, TPM modul, překlopitelné víko
Hmotnost notebooku 1,33 kg
Hmotnost adaptéru 288 g
OS Windows 8.1 (64 bitů)
Doporučená cena (s DPH) N/A
Záruka 2 roky

To vidím jako slabinu, protože při 32GB základním úložišti, kde si 9 GB ukrojí oddíl pro obnovu, na data zkrátka potřebujete další paměťové médium. Jedinou možností zůstává USB disk. Pěkně schovaným mikro SD kartám se to nevyrovná. Na druhou stranu nebudete limitováni 64 GB, notebook „překousne“ jistě vyšší kapacity.

Já jsem vyřešil potřebu druhého úložiště miniaturním 32GB USB diskem, kterému nehrozí takové riziko zlomení jako SD kartě.

Reputaci notebooku zachraňují kvalitní reproduktory s Dolby Digital, které jsou vpředu pod klávesnicí, což mi u levného notebooku nevadí, navíc jsou lepší než u průměrných tabletů.  Znatelně lepší.

 

Žádný silák, poctivý pracant

Celeron řady N (odvozený z Atomu) se dvěma jádry neoslní ohňostrojem výkonu, ale díky vyšším pracovním frekvencím námi testované Atomy překoná o řekněme 10 %. Nic moc pomoc, ale nárůst tam je. Zdůrazňuji, že si vystačí s pasivním chlazením – neocenitelný bonus oproti  výkonnějším notebookům.

Šlo o jedno kritérium, které jsem vyžadoval při koupi nového stroje, ani do budoucna z toho neslevím. Proto jsem ochoten se spokojit s nižším výkonem procesoru a grafické karty.

K TÉMATU  Recenze Lamax X7.1 Naos – Darwinovi k vůli?
Výsledky testů Lenovo Yoga 300 Lenovo Miix 300 Srovnání
3DMark Professinal
Ice Storm 15 883 14 776 107%
Cloud Gate 1 241 1 188 104%
Sky Driver 508 447 114%
GFX Bench DirectX 3.0.7
Manhattan 766 808 95%
T-Rex 1 199 1 062 113%
Cinebench R15
OpenGL 5,76 FPS N/A  
CPU 45
Výdrž akumulátoru
PowerMark (productivity) 8 h 34 min. 9 h 55 min.  
PowerMark (balanced) N/A 5 h 52 min.

SSD úložiště si drží standardní přenosovou rychlost okolo 150 MB/s u čtení a 90 MB/s při zápisu, což běžnou práci urychluje. 2 GB operační paměti znamená naprosté minimum.

Po funkční stránce mi notebook plně vyhovuje, i když jsem samozřejmě musel odinstalovat plejádu programů, které nepotřebuji a nechci mít na svém počítači. Klávesnice je dostatečně velká, stejně jako touchpad (klikpad), pouze je hlučnější, zejména mezerník. Na typicky odlišné rozvržení v porovnání s konkurencí si zvyknete.

Musím ocenit, že funkční klávesy jsou potlačeny a místo F1 atd. fungují přímo pro ovládání konkrétních funkcí notebooku jako hlasitost, jas displeje, vypnutí touchpadu, zapnutí režimu V letadle apod. Klávesa F4 pak funguje jako zkratka Ctrl + F4, což je super. Každodenní používání toto nastavení klávesnice ulehčuje.

 

Kauza s výměnou „woken“

Proč sem Lenovo nainstalovalo 64bitový operační systém (místo 32bitového), nechápu. I kvůli recenzi jsem se rozhodl, že konečně něco zkusím zdarma upgradovat na Windows 10. Prvotní informace nicméně naznačovaly, že to nebude banálně lehké. Dle technické podpory Lenova (konverzaci jsem si bohužel neuložil, což mě mrzí) to prý nejde vůbec – notebook to prý nezvládá. Také různí uživatelé na internetu potvrzují, že se jim upgrade nepovedl.

Tomu lze věřit, protože 32 GB bude zatraceně málo, když Microsoft píše požadavek 20 GB volného místa pro 64bitový systém a oněch dostupných 23 GB již z velké části obsadily Windows 8.1. Nerozumím ale, proč by nefungovala čistá instalace, když „desítky“ běží na slabších strojích.

Zvolil jsem proto postup, který znáte i z našeho webu, kdy si pomocí malého programu sami vytvoříte instalační médium – USB flash disk či ISO soubor. A divte se nebo ne, bylo to velmi rychlé a bezproblémové. Žádné licenční číslo jsem nepotřeboval, program si poradil sám. Po aktualizaci holého systému prostřednictvím Windows update se doinstalovaly potřebné ovladače a vše šlape jak hodiny.

Jediným nedostatkem bylo opravdu málo místa na disku, volné zbývaly asi 4 GB. Proto jsem jednoduše zrušil 9GB oddíl pro obnovu. Nyní využívám celých 32 GB na eMMC úložišti a nemám problém s místem, data ukládám na USB flash disk a opravdu důležitá zálohuji na externí disk. Vše funguje, jak má. Pozor ale. Tímto ztrácíte možnost vrátit se k Window 8.1, protože obnovovací DVD od Lenova nedostanete, musíte jej koupit.

 

Fotogalerie

 

Čím nás neoslovil

Lenovo Yoga 300 11/BY jsem si vybral coby upgrade za oblíbený GoClever nikoliv z nutnosti, nýbrž z rozmaru ve výprodeji. Proto jsem očekával, že jej opravdu plnohodnotně nahradí a že bude lepší. Nejvíce mě zklamala nemožnost zasunout celou SD kartu, byť jsem ji očekával. Důvody, proč se mi to nelíbí, jsem popsal výše.

K TÉMATU  13letý Blue Scuti se zapsal do historie jako první člověk, který porazil Tetris

Druhou věcí, kde je Lenovo horší a která též nepřekvapila, je displej. Slabší pozorovací úhly mě nešokovaly, vždyť i dražší HP x360 s nimi mělo problém. Chtěl jsem větší úhlopříčku (než 10 palců) za nízkou cenu, nemohu se divit. Je to vlastnost, nikoliv vyložený nedostatek.

To bude v kuse vlastně vše. Tedy kromě toho, že mi technická podpora výrobce nepomohla a neporadila, jak na tento stroj dostat Windows 10. Být nezkušený uživatel, nechám to být a smířím se s tím, že to nejde. A ten nadbytek různých (ne)užitečných programů předinstalovaných výrobcem mě opravdu štval, první čištění zabralo dobrou hodinu života. Skoro by se mi chtělo zakřičet: „Už se na to vykašlete!“ Já už to psal do recenzí tolikrát… V Číně je, divme se, pravděpodobně nikdo nečte. :o)

 

Čím naopak oslovil

Ve zkratce: vzhledem, kvalitní konstrukcí šasi, tichým chodem, výdrží akumulátoru a reproduktory. Většinu jsem již zdůvodnil výše, nechci se opakovat a okrádat vás o čas. Proto se zmíním o té „baterce“, výdrž je luxusní a zcela vyhovující. Samozřejmě nečekejte naměřenou hodnotu, to je spíše ideál. Nicméně asi měsíční denní používání hovoří pro „palec nahoru“, 5 až 6 hodin odhadem zvládá. Záleží samozřejmě na vytížení, nastavení jasu displeje apod. Rozhodně nemluvím o non-stop hraní 3D her, ale internet přes Wi-Fi (plus někdy „modrozubou“ myš), kancelářský balík, filmík a jas LCD na 50 až 60 % baterie po tuto dobu zvládne. A to není málo.

Pasuje mi výkonem, ten je oproti GoCleveru odhadem o 25 % vyšší. To už se počítá, stejně jako 2 GB RAM (operační paměť byla hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl k výměně). Některé hry, které na GoCleveru nejely, jedou (konkrétně open source projekt Stunt Rally). Takže posun nastal hmatatelný.

Přemýšlím nyní, zda-li se mi upgrade povedl. Racionálně ano, nabízí víc. Chybí fotoaparát vzadu, ale většinou vlastností jej opravdu překonává. Tvrdím, že dokáže nahradit několik let staré 11palcové notebooky či všechny netbooky s přehledem. Své investice nebudete nejspíš litovat. U mě šlo o rozmar nikoliv nutnost, a proto si teď říkám, zda-li to nebylo zbytečné (ostatně jako většina rozmarných rozhodnutí), protože ten GoClever jsem měl prostě rád. Asi bych se už nebál dát na něj „desítky“.

 

Aktuální cena Lenovo IdeaPad Yoga 80M0005JCK v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– SD karta vyčnívá + Dobré reproduktory
– Špatná rada od technické podpory + Kvalita zpracování i vzhled
– Spousta zbytečných programů od výrobce + USB 3.0
– Pozorovací úhly 11palcového displeje se nemohou rovnat s 10palcovými IPS u „2 v 1“ + Levný dotekový notebook s otočným displejem

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Nepřehlédněte

Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek