Pondělí , 06. 01. 2025

Tři králové

Canon CN-E20mm T1.5 L F – nový filmový 4K objektiv

31. 03. 2018

31. 03. 2018

Canon představil CN-E20mm T1.5 L F, nejnovější přírůstek do řady filmových objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností. Nový širokoúhlý objektiv se může pochlubit optickými vlastnostmi, které výrazně zjednodušují natáčení snímků ve 4K rozlišení.

Hlavní přednosti objektivu Canon CN-E20mm T1.5 LF:

  • Podpora 4K rozlišení a pevná ohnisková vzdálenost 20 mm
  • Skvělá reálná světelnost – T1.5
  • Hmotnost pouhých 1,2 kg při délce 118,4 mm
  • Špičková obrazová kvalita
  • Perfektní opticko-mechanické provedení a odolnost

Součástí konstrukce CN-E20mm T1.5 L F je asférický prvek s velkým průměrem i optický člen zajišťující nízký rozptyl. Nejnovější objektiv tak eliminuje sférickou aberaci i další typy nežádoucího zkreslení. Plusem je i vysoká reálná světelnost T 1,5, díky které lze záběry ve 4K rozlišení pořizovat i při špatných světelných podmínkách. Kreativní uživatelé určitě ocení clonu s 11 lamelami, která umožňuje vytvářet trojrozměrný bokeh s větší hloubkou ostrosti. Canon CN-E20mm T1.5 L F navíc eliminuje i tzv. focus breathing, tedy změny efektivní ohniskové vzdálenosti objektivu, ke kterým dochází během zaostřování.

Objektiv CN-E20mm T1.5 L F dokáže pokrýt obrazové pole odpovídající full-frame 35mm snímači a je kompatibilní jak s nejnovější filmovou kamerou EOS C700 FF, tak i s multimediální zrcadlovkou EOS‑1D C a dalšími full-frame fotoaparáty. Novinka se může pochlubit i speciálním pryžovým kroužkem okolo mechanismu uchycení objektivu. Kroužek díky své struktuře zajišťuje odolnost vůči dešťovým kapkám a umožňuje tak natáčení i ve velmi náročných povětrnostních podmínkách.

Ovládání nového CN-E20mm T1.5 L F je stejné jako v případě ostatních objektivů rodiny EF Cinema. Novinkou jsou fosforeskující indikátory na předním tubusu objektivu, které zlepšují orientaci při špatném okolním osvětlení. Užitečnou vychytávku nabízí i zaostřovací kroužek – číselné hodnoty totiž zobrazuje na obou stranách a kameraman tak může rychle a pohodlně kontrolovat zaostřenou vzdálenost. Pozornost si zaslouží také přirozený odpor mechanismu zaostřování i rozsah úhlu otáčení zaostřovacího kroužku, který je celých 300 stupňů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek