Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Dell distribuuje zboží v obalech z plastového odpadu z oceánu

09. 06. 2017

09. 06. 2017

Společnost Dell oznamuje, že díky inovativnímu pilotnímu programu v komerčním měřítku poprvé v oboru moderních technologií expeduje obaly z plastů zachycených v oceánu. Dell recykluje plasty sesbírané z vodních cest a pláží a používá je v nové přepravní podložce pro notebook Dell XPS 13 2-in-1. Rozvíjí tak širší firemní strategii usilující o trvalou udržitelnost zásobovacího řetězce. V roce 2017 zabrání pilotní program Dellu, aby se do oceánských vod dostalo 8 tun plastu.

Postup zpracování plastů z oceánu v zásobovacím řetězci má několik fází: Partneři společnosti Dell zachycují plast u zdroje – v plavebních cestách, na pobřeží a na plážích – dříve, než se dostane do oceánu. Použitý plast se poté zpracovává a čistí. Plasty z oceánu (25 %) se při tom mísí s dalšími recyklovanými plasty z materiálu HDPE (zbývajících 75 %) ze zdrojů, jako jsou lahve nebo obaly od potravin. Výsledné vločky z recyklovaného plastu se poté tvarují do nových přepravních podložek, jež se odešlou k finálnímu balení a expedici zboží zákazníkům.

  • V pilotním programu vznikají první přepravní obaly IT technologií obsahující 25 % recyklovaných plastů pocházejících z oceánu. Cílem je zabránit šíření plastů do oceánu.
  • Program je součástí iniciativy Dell Legacy of Good, která mimo jiné usiluje o to, aby do roku 2020 bylo 100 % používaných obalů trvale udržitelných.
  • Společnost Dell navíc publikovala výzkum o plastech v oceánu, aby v oboru podpořila jejich využití v globálním zásobovacím řetězci.

Pilotní program společnosti Dell, který představuje další ekologické prvenství v oboru, navazuje na úspěšnou studii proveditelnosti zahájenou v březnu 2016 na Haiti. Společnost má v začleňování trvale udržitelných a recyklovaných materiálů do svých produktů a obalů dlouhou tradici. Recyklované plasty používá ve svých stolních počítačích od roku 2008 a v lednu 2017 dosáhla svého cíle uplatnit do roku 2020 ve svých produktech 25 milionů tun recyklovaných materiálů. Dell se stále více soustředí na cyklickou recyklaci, při níž se materiály z odpadu jiných výrobců využívají jako vstupy pro výrobu obalů či samotných produktů. Společnost Dell byla prvním – a zatím zůstává jediným – výrobcem nabízejícím počítače a monitory obsahující plast z elektronického odpadu a recyklovaná uhlíková vlákna.

V partnerské spolupráci s Adrianem Grenierem a nadací Lonely Whale Foundation pomáhá Dell zvyšovat povědomí o problémech se stavem oceánů. Využívá při tom technologie pro virtuální realitu, jež lidem zblízka ukáže, jakým hrozbám oceán čelí. Nedávná studie1 uvádí, že jen v roce 2010 se do oceánu dostalo mezi 4,8 a 12,7 miliony tun plastového odpadu, jehož zpracování nebylo zvládnuto. Společnost Dell publikovala dokument white paper: Zdroje plastu v oceánu o strategiích získávání zdrojů a plánech na sestavení mezioborové pracovní skupiny, která se bude plastům v oceánu věnovat v globálním měřítku.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek