Sobota , 24. 02. 2024

Matěj

Legenda Kwanon – Canon slaví 80. výročí prvního fotoaparátu

02. 09. 2014

02. 09. 2014

Canon slaví 80. výročí od uvedení svého prvního fotoaparátu – modelu s názvem Kwanon. Japonský 35mm fotoaparát se štěrbinovou závěrkou vznikl ve formě prototypu v roce 1934. Ve své době byl splněním snů japonských vývojářů, kteří chtěli dohnat Evropu a pokořit tak tehdejší vedoucí postavení starého kontinentu ve fotografickém průmyslu.

Fotoaparát byl pojmenován po buddhistické bohyni milosrdenství Kwannon. Jeho tvůrci doufali, že božstvo podpoří jejich sen, tedy vyrobit nejlepší fotoaparát na světě. Na základě budhistického učení získal své jméno i objektiv – Kasyapa, který je odkazem na učedníka Buddhy, Mahakasyapa, horní část těla fotoaparátu pak obsahovala rytinu bohyně  Kwannon s jejími zbraněmi.

V roce 1936, tedy dva roky po představení fotoaparátu Kwanon, uvedla značka fotoaparát Hansa Canon1. Přístroj byl prvním komerčním 35mm modelem se štěrbinovou závěrkou a zahájil tak dlouhé působení společnosti Canon v roli výrobce fotoaparátů.

První jednookou zrcadlovku (SLR) představila společnost Canon v roce 1959. Již o dva roky později byl tento model s názvem Canonflex následován nesmírně populárním dálkoměrným fotoaparátem Canonet, který slavil obrovský obchodní úspěch. Týdenní zásobu totiž obchodníci vyprodali během pouhých dvou hodin. V návaznosti na tyto úspěchy upevnila společnost Canon svoji vedoucí pozici ve fotografickém průmyslu řadou populárních modelů. Mezi tyto fotoaparáty patřila například špičková jednooká 35 zrcadlovka F-1 z roku 1971 nebo model AE-1 (1976), který byl vůbec první jednookou zrcadlovkou s vestavěným mikropočítačem.

V roce 1987, po mnoha technologických inovacích, uvedla společnost Canon první jednookou zrcadlovku řady EOS. Tento model s automatickým zaostřováním umožňoval jako první na světě plně elektronický přenos dat mezi tělem fotoaparátu a objektivem. Roku 1995 vstoupil Canon s modely EOS do digitální éry a od té doby produktovou linii digitálních fotoaparátů neustále zdokonaluje. Rok 2012 byl ve znamení uvedení řady Cinema EOS System, tedy profesionálních digitálních filmových kamer a objektivů, které jednoznačně rozšířily obzory vizuálního vyjádření.

„Během více než 80 let od zrození prototypu fotoaparátu Kwanon své produkty značka Canon neustále inovovala a naplňovala tak přirozenou snahu nabízet nejlepší fotoaparáty na trhu,“ říká Ladislav Paleček, generální ředitel Canon CZ & SK. „I nadále tedy chceme podporovat technologický vývoj v oblasti fotografování a natáčení a maximálně přitom využívat znalostí, které jsme během naší dlouhé historie získali. Příznivcům špičkové foto a video techniky tak chceme i v budoucnu nabízet technologie a produkty, které zcela naplní jejich očekávání.“

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek