Úterý , 19. 11. 2024

Alžběta

Výrobci notebooků na moderní Li-Pol baterie kašlou

15. 11. 2011

15. 11. 2011

Moderních baterií typu Li-Pol určených pro notebooky se prodává jen 5 %. Vyplývá to ze statistik tuzemského internetového obchodu BatteryShop.cz za uplynulý rok. Nízkou míru využívání těchto akumulátorů potvrzují rovněž prodejci elektroniky, kteří ve svém sortimentu registrují pouze jednotky procent notebooků s Li-Pol bateriemi. Jedná se především o kvalitnější a dražší modely.

Výrobci notebooků v drtivé většině případů pro své produkty využívají baterie Li-Ion. Tento typ baterií stejně jako Li-Pol akumulátory netrpí paměťovým efektem a nedochází u nich k samovolnému úbytku kapacity. Li-Pol baterie však oproti svým předchůdcům nabízí vyšší počet nabíjecích cyklů a při stejném množství uchovávané elektřiny disponují nižším objemem i hmotností. V důsledku využití modernější technologie jsou Li-Pol baterie dražší, což podle odborníků zabraňuje jejich masívnímu rozšíření.

„Cena Li-Pol baterií je zhruba o 15 % vyšší než v případě Li-Ion baterií. Právě to je důvodem, proč se u notebooků používají jen zřídka. Výrobci totiž tlačí náklady na výrobu na minimum, přitom baterie tvoří až desetinu ceny notebooků a použití dražší Li-Pol baterie by koncovou cenu zvýšilo,“ sdělil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který se specializuje na prodej baterií do notebooků a mobilních telefonů. „V námi prodávaných noteboocích využívá Li-Pol baterii pouze 1 % produktů. Tuto baterii je možné nalézt spíše u dražších a výkonnějších modelů,“ potvrdil Bohuslav Komín, vedoucí marketingového oddělení sítě elektroprodejen Euronics.

Moderní baterie typu Li-Pol jsou v současné době na trhu dostupné pouze u hi-tech elektroniky. Používají se zejména u přístrojů, u kterých je kladen důraz na jejich mobilitu a nízké rozměry. Přední výrobci Li-Pol akumulátory používají pouze u nejkvalitnějších a nákladnějších modelů notebooků. Rovněž jsou využívány v případě PDA, smartphonů či netbooků.

„Využití Li-pol baterií je aktuální u nové kategorie mobilních počítačů, která bude nést označení Ultrabook. Jde o přístroje, jenž mají odpovídající softwarové a hardwarové vybavení, a jsou na špičkové technologické úrovni,“ uvedla Jana Choroušová z maloobchodního řetězce se spotřební elektronikou Datart. „Ultrabook nabídne například rychlý start z režimu spánku, velmi rychlé připojení k internetu nebo extrémně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry,“ doplnila Choroušová.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek