Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Výrobky z 3D tisku pomohou proti koronaviru

02. 04. 2020

02. 04. 2020

Technologie 3D tisku se stává důležitým pomocníkem v boji proti nákaze novým typem koronaviru. Společnost HP Inc se svými globálními partnery pracuje na zjednodušení výroby potřebných pomůcek. Patří mezi ně i experti z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT, kteří na tiskárně z portfolia HP vyvinuli speciální typ respirátoru, jenž budou využívat zdravotníci při péči o nakažené pacienty.

Zájem o ochranné masky, které poskytují ochranu na úrovni třídy FFP3, již projevilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Do projektu se zapojuje i společnost HP Inc, která podniká kroky, aby mohla být zahájena výroba i v dalších státech.

Nedostatek lékařského materiálu je během nákazy novým typem koronaviru celosvětovým problémem. Výzkumníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky nyní pomocí 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200 vyvinuli řešení, které by tuto situaci mohlo zlepšit.

Tým odborníků z CIIRC ČVUT za pouhý týden vytvořil prototyp modelu s označením CIIRC RP95-3D, který prošel náročným testováním a získal certifikaci EN 140:1999 pro ochranné polomasky se stupněm bezpečnosti FFP3.

Na základě memoranda s Ministerstvem zdravotnictví ČR dodá CIIRC ČVUT ve spolupráci s dalšími partnery do konce tohoto týdne první várky respirátorů, přičemž výrobní kapacita bude postupně navyšována. Dalším krokem je vývoj formy pro vstřikování materiálu, díky čemuž by se produkce jedné 3D tiskárny řádově zvýšila.

„Zjednodušený respirátor, který vyvinuli v CIIRC ČVUT díky technologii Multi Jet Fusion a 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200, potvrzuje rostoucí trend a důležitost 3D tisku v prototypech nebo rychlé aditivní výrobě v případě nečekaných situací,“ říká Erika Lindauerová, ředitelka HP Inc pro Českou republiku a Slovensko.

3D tisk však umožní zjednodušenou výrobu i dalších pomůcek, samozřejmě nejen pro zdravotníky. Příkladem může být otvírač dveří, který umožňuje jejich otevření bez použití dlaní. Společnost HP Inc nyní vynakládá velké úsilí, aby se v co nejkratší době zahájila výroba součástek pro další typy obličejových krytů a jiných pomůcek.

Zpřístupnění návrhů Společnost HP a její partneři zpřístupní na této webové stránce volně ke stažení ověřené návrhové soubory pro mnoho součástek, které nevyžadují komplexní sestavení.

Majitelé 3D tiskáren HP Jet Fusion 4200, kteří se chtějí zapojit do výroby respirátorů CIIRC RP95-3D, získají více informací na webu CIIRC ČVUT.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Jak dosáhnout vyšší organické návštěvnosti? Chcete, aby se váš web stal hvězdou vyhledávačů? Nebo vám už lezou na nervy neustálé změny algoritmů Googlu? SEO – optimalizace pro vyhledávače je jako skládačka, a když najdete všechny správné dílky, výsledkem bude web, který si návštěvníci i vyhledávače zamilují. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se stát mistrem v SEO. A nezapomeňte, že dobrá optimalizace není sprint, ale maraton.  
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek