Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.
Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.
© 2017 - 2025 digilidi.cz
26 Responses
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Naprosto souhlasím se vším co je zde psáno.O doslova stupidním
a idiotském napevno trčícím USB kabelu jsem nevěděl a v takovém
případě má taková kamera pro mě význam tak leda do šrotu.
Ale ani ostatní výtky nejsou nijak zanedbatelné a věřte nebo ne
ale značka Sony začíná mít pro mne synonymum nekvalitních
a předražených šuntů.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Jsem také vlastníkem této kamery. a kvalitu záznamu si nemohu stěžovat, ale naprosto souhlasím s tou stupiditou USB kaben na pevno. Byla to první věc,která mne bochla do očí. Naprostý nesmysl. Protože kameru nasím na krku, tak jsem musel i řemínek na krk připevnit na druhou stranu směrem k oběktivu, aby i při této poloza na krku nedocházelo k lámání kabelu. Navíc nechápu proč ani v balení nebyl řemen na krk přiložen. pomohl jsem sitedy řemenem ze staré kamery SONY.
Nemohu nic než souhlasit, že se šetří na nepravých místech. Vývojáři by měli vyléz z temných kanceláří mezi lidi a podívat se realitě do očí.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Mám v úmyslu koupit kameru HDR-CX730E. Po přečtení Vašeho článku jsem ale trochu znejistěl. Rozhoduji se mezi touto kamerou a Canon Legria HF G10. Canon na rozdíl od SONY neumí 50p, ale Canon ma profi čip, a tedy asi lepší obraz. Nemám se raděj rozhodnout pro Canon. Prosím o Váš názor. Moc děkuji.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Vážený. 🙂 Ten Canon G 10 jsem neměl bohužel dispozici. Testoval jsem ale XA10 a to je velmi podobná kamera, natáčející vlastně úplně shodně. Z kvality obrazu jsem byl unesený, ale i tak mě zklamal ve srovnání s moderní CX 730 od Sony. má totiž, pro mne podstatnou nevýhodu. Točí „jen“ ve 25p, ale ukládá to i tak jen do 50i a to je pro mne v dnešní době zastaralý systém. CX730 má menší čip, ale obraz z ní je podle mého soudu excelentní. Navíc 50p má velkou výhodu v tom, že dynamické scény zaznamená plynuleji a to se projeví výrazně na obrazovce HDTV.
Konečné rozhodnutí je jen a jen na Vás. I, když jsem v článku výše Sony kamery kritizoval, šel bych do CX730 znovu. Obraz je na vysoké úrovni i kvůli vestavěnému plujícímu stabilizátoru, který umí divy. Canon je na trhu už nějaký ten pátek, a i když se výrobce tváří, jako že je to proto, že je to tak nadčasový výrobek, ve skutečnosti zaspali ve vývoji. Dali asi přednost divizi s fotoaparáty. Můj verdikt tedy zní Sony HDR-CX730.
Jak říkám, rozhodnutí je jen na Vás. doporučuji je-li to možné obě vyzkoušet a potom se rozhodnout. Nekupujte naslepo. Vaše potřeby jsou osobní.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Díky moc za názor. Váš názor je pro mne velmi důležitý.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Hmm,tato kamerka toci lip nez zrcadlovka s vymenym objektivem?Mel sem za to,ze takova zrcadlovka se vyrovna kamere tak za 130tis minimalne,a nebo to jsou vsechno zase famy?Treba takovy )panasonic GH3 pro srovnani,prosim?
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Kdo chce točit zrcadlovkou a je spokojen nejen s kvalitou obrazu, ale hlavně se stylem obsluhy, tak ať ji ke své práci klidně využívá. Pro mne zůstane vždy kamera kamerou a foťák foťákem. Módu natáčení videa zrcadlovkou osobně vůbec nechápu. Pro mě je to jen móda nebo výstřelek pro bohaté. Když chce někdo točit celovečerní film zrcadlovkou ať to dělá. Pro převážnou většinu lidí bude kamera pro natáčení domácího videa zcela určitě vhodnější. Zrcadlovka uspokojí stále jen hrstku lidí. Každému konečně podle jeho chutě.
Ten, co se tu ptal na názor, kterou kameru zvolit měl namysli Canon HF G10. Ne foťák G10. 🙂
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Hledaje kritiku, resp. recenzi na mikrofonek Sony ke kamerkám, narazil jsem zde na tuto recenzi
http://www.digilidi.cz/aktualne/sony-dsc-hx200-s-30nasobnym-zoomem-full-hd-50p-videem-video
pana Romana Nohejla alias Romula66, jako obvykle velmi věcně, špičkově zpracovanou. Na přiložené videoukázce je dobře patrné, že foťáčkem by se mělo fotit a nikoliv točit video, neboť je k tomu primárně určen, a k natáčení videa je lépe použít videokameru, kterou lze v nouzi použít k pořízení fota. Na ukázce jsou jasně patrné vady plynule snímaného obrazu, ačkoliv sám tento foťáček může být ve své třídě, za ty peníze docela príma.
Boris Jaroš
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Dobrý den všem a díky panu Romanu Nohejlovi za naprosto perfektní, vyčerpávající a kvalitně obrázky doplněnou kritiku.
Kameru Sony CX730 jsem zakoupil v červnu letošního roku a … v zápětí jsem ji prodal. Naštěstí jsem ji měl za výrazně nižší cenu, takže ztráta byla menší, než kdybych ji koupil v obchodě. To ale není důležité, důležité asi je, proč jsem tak učinil.
Zkráceně: Obraz NAPROSTO PERFEKTNÍ, živé, syté, ale věrné barvy, „starorůžový“ tón, typický pro kamči Sony, už nové Sonky nemají. Transfokátor ostří i na dlouhém skle, některé kamči CX730 (měl jsem v ruce dvě) mají chromatickou vadu patrnou na dlouhé ohnisku v podobě protivně ostře fialové duhy kolem obrysů, zvl. v kontrastních záběrech jako větve stromu proti nebi, hrany budov, atd. Prosím, pozor na toto při nákupu. Ta moje to neměla (asi rozdílná kvalita montovaných, sériově vyráběných objektivů sekaných jak Baťa cvičky, jak se říká). Při zapnutém plném stabilizátoru (fce. Act) je optický rozsah transfokátoru rozšířen digitálně na 17x (optický rozsah ohniska vestav. objektivu je 10x). Nelze sice vypnout, tedy onen digitální přesah, ale i při natáčení nejdelším ohniskem jsem nezaznamenal chyby jako neostrost, zrnitost, etc.
Naprosto PERFEKTNÍ STABILIZÁTOR realizovaný „plovoucím“ objektivem v obrubě. Objektiv tam opravdu „kloktá“, je to trochu nezvyklý pocit při manipulaci s kamerkou, ale výsledek je tak špičkový, že jsem si dovolil z ruky natočit trik, o který jsme se kdysi dávno v 70tých letech min. stol. pokoušeli s kamarádem s kamčou Canon 814electric (kamera na kazety s filmem formátu Super 8mm), to jest o odchod od objektu (couvání) nebo příchod (chůze) k němu za současného opačného transfokování, zoomování tak, aby výřez obrazu, např. polocelek, zůstával stále stejný při současné změně ohniska. Je na tom velmi dobře vidět, jak změna ohniskové vzdál. měnáí perspektivu obrazu. Tento fór lze s kamčo Sony CX730 realizovat z ruky, bez vozíku – z toho vidíte, jak perfektně účinný nový stabilizátor je!
Naprosto perfektní, prosvětlený obraz bez šumu v úplném přítmí, skoro tmě, kdy já nejsem schopen přečíst text psaný malým písmem. Špičkový obraz v podmínkách nejen sníženého, ale prakticky neexistujícího osvětlení. Např. Místnost bez rozsv. jakéhokoliv světla těsně před úplným setměním.
Infra-kamera – velmi dobrá! Osvětlení pomocí vestav. infradiody, ostření automat – dobré. Lze ještě dokoupit malé infrasvětélko, našel jsem ho na netu za 200,-Kč, což je cena nevídaná. Ale i bez něho špičkové. Na to ani Canoni, ani Paňáci prostě nemají!
Funkce zvýšeného světel. zisku dává též jasný a nezrnitý obraz za minimálního, ale opravdu minimálního osvětleníé. Takového natáčení je dle YouTubu schopna až kamča Paňák CV160 a podobné typy, což je ovšem cenová relace 60 – 100 000,-Kč.
Ale to je z výhod asi tak všechno, to ostatní plně odpovídá kritice pana Nohejla, kterou bych jen doplnil o pár drobnůstek, kvůli kterým jsem kamču fakt musel s bolavým srdcem prodat.
Naprosto děsivý hledánek (promiňte mi to slovo, rád slovíčkařím). Kromě výše popsaného má NEUVĚŘITELNĚ MALOU VSTUPNÍ PUPILU, to jest čočku okuláru, do kterého noříte oko. A tak jak pan Nohejl popisuje, sledáte tu malou dírku okem, na kterém vám v této činnosti překážejí vlastní řasy! Zkuste to v létě, kdy je pořádné teplo… za chvilku máte zbroceno oko a tvář vlastním potem. Okulár už beztak zvoraného a rozhodně nedostačujícího hledánku je snad určen dětem do deseti let!!! U kamery hledánek platíte nemalými penězi navíc, bo (aneb pže) stejné typy kamer bez hledánku stojí o pět, spíše šest a více tisíc méně a za cenu takto výrazně vyšší dostanete něco, co je hledánku jen vzdáleně, řekl bych na hony vzdáleně podobné.
Opravdu s hledánkem u této kamči nepočítejte.
Mne to dostalo tak, že jsem se díky mé přítelkyni, která má na rozdíl ode mne pevné zaměstnání, zadlužil u Cetelemu a koupil kamču Sony NX70, která nemá hledánek, ale Hledák s velkým H (prakticky „velkoplošná obrazovka“ s rozlišením přes milion bodů pro přímé čučení okem), ovšem za cenu neuvěřitelnou: kolem 80 000,-CZK. A věřte-nevěřte, má za tuto cenu neskutečné „mouchy“, ba jednu „masařku“, kterou je ona zmiňovaná chromatická vada objektivu!!! To je na zabití. Reklamovat nelze, bo byste museli zadat odborný posudek od st. znalce (býv. VÚZORT aneb VÚ Zobraz. Techniky už od devadesátých lete neexistuje). Což je pozn. hodící se všem uživatelům foto a videotechniky.
Hledánek Sonky CX730 (a rádobyprofesionální CX740, která je totéž, jen s nástavcem na směrové konsdenz. mikrofony s fanotmem 48V, u tak malé kamči nesmyslným) při srovnání s Paňákem řady 900 (Panasonicy řady 900 mají už mnohem, mnohem lepší stabilizátory, než měla řada 700) naprosto neobstojí. Paňák 900 má parádní, prosvětlený hledánek, který zobrazuje plynule i při prudším švenku. Měl jsem v ruce a zkoušel přímo na prodejně.
Co mně dalšího přímo zarazilo byl otočný knoflík pod objektivem k ovládání manuálních fcí jako ostření, ruční clonění, atd. Je to stejný systém, jaký užívá Canon u kamer střední třídy jako zde popisovaná HF-M41, HF-S21 a S30, HF-G10. Ale u Canonu je tento čudl více méně bezproblémový, za to u CX730ky jsem se ho jen letmo dotkl při zapnuté automatice a na LCD nebo v hledánku se objevila cedule přes celý obraz hlásající,že mám zapnutou automatiku, tedy manuální fce nejsou dostupné! Tato zbytečná cedule vydržela na obraze displaye, totéž v hledánku, nějaké 3vteřiny!!! Představte si, že točíte nějakou dynamickou scénu, pečlivě sledujete pohyb ve snímané scéně a ťuknete, resp. zavadíte omylem o ovladač manuálu pod objektivem. A to mi věřte, že zavadíte, a desetkrát, stokrát za natáčení! A máte po scéně, protože místo vašeho dítěte, které si hraje u okraje bazénu, cáká a plácá do vody, vidíte jakousi pitomou ceduli, nesmyslně vám znovu a znovu oznamující, že jedete na automat. Mezi tím vám díte šplouchne, myslím hupsne do bazénu… Samosebou, že budete velmi pozorní, když v bazénu bude hloubka větší jak půl metru, to je mi jasné.
Kromě zhýralostí výše popisovaných panem Nohejlem je u kamči slušně mizerný zvuk. Mám pocit, že nastavení předzesil. elektretových vložek zabudovaných mikrofonků je použito právě z typů SR11e a (teď nevím ta věčná písmena, omluvte mne) řady 500VE, které byly osazeny hard diskem, tedy stažené basy, aby nepřekážel nízký tón hluku frčícího HDD.
Mikrofonky zoomují slušně, to je pravda, ale mně u kamči vypadávala pravá str. V editoru (soft. střižně) jsem pak zjistil, že je nahraná o nejméně 3dB slaběji a to i při 5.1 režimu zvuku, i při stereo-režimu. Uvažuji, že jde o zmršený „Dolby 5.1 Sound Creator“, který obstarává prostorový zvuk ze 3 (čtete dobře! Ne pěti, ale TŘECH) vestavěných elektretových mikrofonních vložek. Mimochodem: cena jedné elektr. vložky je cca 20,-Kč, tedy cca 1 USD při zakoupení v obchodě jako koncový spotřebitel – při velkonákupu pro výrobu bude nejméně o třetinu lacinější). Fakt – děsivost.
Zvuk výrazně vylepšuje malý, nástavný stereo-majk, který lze zakoupit za 2 400,- až 3 500,-Kč podle typu a zasunout do „inteligentní“ patice. Je to ale zase investice navíc.
Prakt. pozn. Redukce intel. minipatice Sony i Canon na normální lze zakoupit u Škody za cca 300,- (pozor na jeden prapodivný server s podle mého pjekně prohnaným „šopíkem“, kde mají redukci za 555,- resp. Sony za 666,-Kč!)
Mimochodem, stejný fór jsem zjistil u mé drahé i „drahé“ NX70ky. V některých případech, máte-li kamču Sony nové třídy, lze řešit stiskem talčítka RESET. Kamera si nastavuje prostorovost zvuku sama a v tomto případku znovu. Což zjistil „školený“ technik v odborném servisu… a což je na samostatné dlouhé vyprávění.
Dalším „drobným“ nešvarem je použití exter. mikrofonu, jehož konektor se zasunuje do zdířky umístěné prakticky- neprakticky v oblasti řemínku. Když zasunute konektor májku a chcete držet kameru v ruce, konektor vám tlačí do ruky a máte neustálý pocit, že ho musíte zlomit či vyvrátit ze zdířky. Kdo občas používáte exter. májk, je s ním skoro nemožné točit z ruky. Myslím tím vestavěný jack-konektor.
Ve výčtu nešvarů lze pokračovat, bohužel, ještě dále. Já z ní byl smutný, připadal jsem si ošizený. Takhle namyslet při navrhování funkcí a designu, to snad opravdu není možné. Možná „kamča na dovču“, ale kdo si ji „na dovču“ koupí za 24 – 25 tisíc??? Pro jen o málo vážnější práci bohužel ne.
Typy SR11 a navazující 500 a 600 byly designově a funkčně velmi, velmi slušné, jak píše pan Nohejl.
Pro nenáročného, ale fakt nenáročného uživatele je to snad dobrá, ale pro takového uživatele drahá kamča. Přes naprosto nedostižnou kvalitu obrazu bych dopioručil zajít do obchodu a půjčit si za stovku, dvě na den srovnatelnou kamču od Canonu (M41 už nemají, ale má pokračovatelku, nebo HF-S30, což je novější HF-S21, ovšem s obě s hedánkem zrnitým, s malým rozlišením 123 tisíc bodů) nebo Paňáka -já teď z hlavy neví, snad SD – 900, který má výrazně horší obraz ve špatných světel. podmínkách, jinak ale obrázek jak víno a pergfektní LCD i hledánek, prstenec (a dobrý) na manuální ostření a další fce na obrubě objektivu, ale ten kus, co jsem měl v ruce byl vyroben snad s palstu na kelímky na limonádu a vážil cca 10dkg i s objektivem, což může skrývat objektiv z palstových čoček…
Prostě a jednoduše: Výrobce se vzájemně zdumpovali v honbě za „levným a levnějším“ a teď vnucují své výrobky ošizené, kde a na čem se dá, přičemž si v skrytu stojí za tím, že dobrá kamča musí stát 200. Tedy tisíc.
K fotu digitální zrdcadlovkou (u Sony už nyní bez sklápěcího zrdcátka, co více umožňuje natáčení videa): Velké, tzv. 35mm čipy mají stejně velké nevýhody pro snímání pohyblivých obrázků. Jde stále a stále o vlnící se obraz při jen trošičku rychlejším švenku, ale též o další vady obrazu. Snad je to ošetřeno u kamer se 35mm čipem (obrazový formát tzv. Leica, resp. kinofilm = zhruba 24x36mm) jako řady Sony NEX VG10 a 20 a dražších, nepoměrně lepších video NEXek. Na výše v diskusích zmiňovaný Canon D600 – video se podívám na Tubě.
Boris Jaroš (případné przeklepi a chibyčki, co se vloudí, mi, prosím, laskavě promiňte)
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Tak to vypadá pane Borisi na druhý díl mé recenze, které jste se zhostil na jedničku. nejste žádný „nýmand“ a za Vaše trefné postřehy snad nejen já, velmi děkuji. Já si CX730 na rozdíl od Vás ponechal. Jsem převážně jen rodinný „točič“ a tak mi i přes její výčet negativ stačí. Jo a ta moje CX730 měla zase levý kanál zvuku slabší o celých 7dB! „Vyřešeno“ záruční opravou. Uvozovky proto, že po opravě mají kanály mezi sebou už jen 3dB. Prý je to podle opravny dle Sony norem.FUJ! Napsal jsem jim potom do jejich dotazníku své mínění a nebylo právě uctivé. Naštěstí mě ten vestavěný mikrofon nijak nesvazuje. Jedu pravidelně na externí, o kterém tu mám také článek. Ten má vyrovnanost zv. kanálů 0,5dB zvuk řádově lepší, než ten vestavěný. Mj. báječná dynamika (v této cenové relaci cca 2500Kč) a slušná odolnost proti větru za použití k němu dodané chlupatiny. Na ten vstup na mikrofonní jack jsem také myslel a popisoval jeho nevýhody v recenzi na PJ740. Nechtěl jsem se tudíž opakovat. Bohužel i já mám pří úplně vyzoomovaném obj. fialový pruh kolem kontur, ale to mi nijak nevadí, protože takový záběr dělám málo kdy.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Děkan. – Aha, tak Vy máte ten mikráček do intelipatice! Já teď nemůžu najít ten typ a krabku od něho mám vedle v komoře… a na něm samotném je jen Sony – Made in Japan. Lze doporučit a udělal jste dobře, že jste koupil. Já ho mám teď navíc, kdyby někdo potřeboval, nový v záruce, u Škody koupený a leží mi tu v komoře, nožky má nahoře, pže k NX70 nejde (ona ho nějak nebere, ačkoliv „intelipatici“ má).
S tím servisem souhlasím. Byl to Sony servis na Jižním městě nebo Elvia??? Mám, bohužel, přesně stejné zkušenosti se seřizováním zvuku, přestože jsem tam měl známého a opravoval mi kamču jejich vyhlášený „profík“ na profikamery. V servisu Canon na Vinohradské třídě v Pze se dalo slušně s mechanikem, p. Hrnčeříkem domluvit. Byl velmi vstřícný (měl jsem Canonku, jak jsem psal, a skoro lituju, že jsem ji střelil, ale finančně jsem si nemohl a nemohu dovolit mít doma „kamerové oddělení“).
Co se chromatické vady týče, musel bych se vypípat jako Zdenda Polreich v Ano, šéfe, kdybych se o tom měl rozhovořit. U kamči za 80 litrů, řečeno lidově, to je, podle mého názoru, neslýchané! Hlavně mi za žádnou cenu reklamaci neuznají, i když přiložím v exteriéru ve stínu natočený test. obrazec na formátu A2. Přitom kamarád má na Sony 500VE také sklo Sony Lens-G a je perfektní!
U Paňáka CV160, který je či byl za 86 tisíc, je transfoukátor, jak nazývám zoom, 20 násobný a ostří dle ukázek na Tubě na nejdelším ohnisku perfektně bez choma vady (záběr na detail kostelní věže oproti nebi). Já už tomu nerozumím, co ty firmy chrlí…
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Měl bych otázku na pana Nohejla, pokud byste mi řekl svůj názor, či nejaký poznatek. Koukal jsem již loni na kamery a čekal na ty pro letošní rok, zda se u nich objeví režim 24p. Jak jsem se přesvědčil, tak bohužel zde platí dělení podle trhu US 24/60p a pro EU 25/50p.
U Sony je bohužel dopisování velmi špatné, tedy sedí tam lidé, kteří moc znalostí nemají. Vysvětlovali, jak je režim 24p nekompatibilní s EU normami. No pokud vím, tak záznam v HD se už neřídí normamy analogového televizního vysílání a pak dneska téměř každá LCD TV umí 24/25/30/50/60p. Myslím si, že by bylo fajn, kdyby kamery měly možnost těchto režimů. Chápu dělení kamer u SD záznamu PAL a NTSC, pro starší TV, dělit snímkové režimy u Full HD záznamu, to mi hlava nebere. Ale má otázka.
Nevěděl byste, o nějaké cenově dostupné kameře v hladině jako je Sony CX730E, která se dá koupit na našem trhu a má režim 24p? Přemýšlel jsem o koupi modelu CX760V, který je stejný jako 730 pro náš trh, ale zde je problém se Clem a DPH. Jedná známá by mi ji přivezla, ovšem Sony neposkytuje záruku na kamery koupené jinde. Což u jiných výrobců takový problém není. Případně víte, o nějakých dalších problémech, proč není u kamer pro EU režim 24p? Já zádný nevidím. Třeba příští rok se již dočkáme.. Předem díky za názor a odpověď… 🙂
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Vážený Tomáši. Netuším, proč tolik lpíte na 24p. Osobně nemám takový přehled o kamerách s možností takto natáčet a ani to nepotřebuji. 24 snímků za vteřinu natáčí filmové kamery na pás v Americe. Kamery pro Evropu natáčí prý 25 snímků za vteřinu. Osobně jsem neměl příležitost se s tím osobně setkat, takže bych nerad podával nepodložené informace. Jaký si myslíte, že bude rozdíl, mezi videem natočeným 24 a 25 snímků za vteřinu v běžných podmínkách natáčení? Já se domnívám, že kdyby Vám někdo pustil oba druhy záznamu, jak se říká naslepo, tak žádný rozdíl nepoznáte. 25FPS respektive 24FPS prý vyzní více „filmově“. Já to nedokáži ani potvrdit ani vyvrátit. Pro mne osobně je natáčení ve 25p znouzecnost, jen když potřebuji dostat na kartu větší množství materiálu, protože natáčí obstojně i v nižším bit rate. Já jsem propadl kouzlu možnosti natáčení na 50p, protože v tomto formátu se jeví pohyb plynulejší při pohybu kamery do stran. Aby ne, když je to natočeno na dvojnásobný počet snímků. Osobně nemám potřebu, aby moje videa vypadala filmověji a tím pádem umělečtěji. Podle mne je to jen o zvyku. Samozřejmě některé scény natočené v 24p (25p) mohou vyznít odlišně od 50i nebo 50p, ale já se tím nikdy nezabýval tolik, abych to mohl fundovaně posuzovat. Tak asi tak. 🙂
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Proč na tom lpím to je druhotné. Nicméně filmy natáčené kdelikoliv na filmové kamery a tim myslím, jak digitální tak klasické s pásem natáčí ve 24p, tam rozdíl není. Je to standard daný filmovým průmyslem. Problém je u kamer pro koncové zákazníky, kde k tomuto dělení docházi US a JPN 24/60, EU 25/50. Např. Sony mi toto argumentovalo údajnou nekompatibilitou, ale na můj konkrétní dotaz včem, mi už nic nenapsali. Toto má skutečně asi ještě přežitek z dob analogovych norem NTSC a PAL. Kamery mají standartně tyto SD režimi a záleží podle trhu. Nicméně mi Sony nevysvětlili jak souvisí Full HD zaznam, nebo i progresivní HD rozlišení s 60 let starými normami. 🙂 Zkusil jsem poslat dotaz na Sony i Panasonic, jsem zvědavý co mi k tomu řeknou. Hodně lidí třeba stojí o US kamery kvůli možnosti 60p..
Já osobně spíše volím to menší snímkování. 24, či 25p, to je jedno.. jde o to, že tich 50p působí alespoň pro mě nepřirozeně plynule a nějak si na toto nemůžu zvyknout.. Toť jenom můj postřeh.. 🙂
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Nepřirozeně plynule?! Tak to opravdu nepochopím. Copak reálný svět kolem nás se nějak projevuje trhavým pohybem? Čím plynulejší pohyb, tím přirozenější vnímání. 🙂 Lidé, co shánějí v USA 60p kamery je chtějí pro natáčení později zpomaleného obrazu. Já typuji, že mezi 50p a 60p není zase tak dramatický rozdíl, aby se jim tato honba za 60p vyplatila. ale to je konečně jejich projev svobodné vůle, na který mají právo. NESMÍ ovšem zapomínat, že nestačí jen to, na kolik fází rozkouskujete vteřinu, ale také na tom, jakým časem – tedy rychlostí závěrky – daný pohyb zaznamenáváte. Logicky, čím kratší čas, tím plynulejší záznam, ale i to má určitě nějaký strop. Láska v 24FPS je dle mého zcela osobního názoru jen a jen mozkovou setrvačností. Pro mne hebce plynulý záznam vítězí. 🙂 HOWK – domluvil jsem.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Zdravím všechny! A dovoluji si doplnit jenom jako tech. pozn. pro info, protože mám za to, že je tady dosti nepochopení…
Filmový průmysl používal standardně do nástupu tv frekvenci 24 obr/s. U nových snímacích kamer a také projektorů byla posléze zavedena rychlost 25 obr./s. S poměrně značným časovým zpožděním…. u nás např. až na samém konci 70tých let, kdy začal být v Meoptě Přerov vyráběn promítací stroj MEO 5X, mimochodem velmi dobrý, úspěšně vyvážený na Západní trhy vč. USA. I starší filmy, ještě natáčené rychlostí (frekvencí) 24 obr./s se normálně v kinech tímto projektorem promítaly a diváci nezaznamenali žádného, obyčejnými smysly rozeznatelného rozdílu.
Faktem je a zůstává další DŮLEŽITÁ VĚC: Každý jednotlivý obrázek, to jest každé filmové políčko se promítne na plátno v í c e k r á t. Konkrétně 2 až 3x, podle konstrukce rotační závěrky v projektoru, která přerušuje světelný tok. Tzn., že se za 1 vteřinu, moderně sekundu nepromítně jenom oněch 25 obrázků přerušených 25 pauzami na strh o jedno pole filmu k dalšímu, ale ve skutečnosti se promítne 50 obrázků – ten který jeden vždy dvakrát, nebo dokonce 75 při užití trojkřídlé závěrky v projektoru.
Kdo by chtěl jít ještě dále: U panoramatického formátu, u nás známého jako 70mm film (kopie mají opravdu šířku 7 cm, nikoliv ovšem negativ)se používala frekvence 30 obr./s, ale už někdy od 70tých let minul. stol. byla též nahrazena frekvencí 25 obr./s. kvůli spotřebě materiálu. Vemte si jenom fakt, že skoro kilometr 70mm filmu projede strojem za cca 25 minut.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Ještě P.S. U kamer Sony NX70E, PMW-100 a PX1 atd. Lze velkou, gumovou očnici z hledánku, který je u těchto kamer HLEDÁKEM, pohodlně stáhnout jako gumu a zbyde měkká, do oválu tvarovaná očnice 5 cm široká a 4cm vysoká, uvnitř které je vstupní pupila 2,5cm široká a 1,5cm vysoká.(U mé NX70ky má displayíček v hledánku úhlopříčku 1,1cm a 1 226 880 bodů). Naprosto perfektní pro lidi, kteří potřebují do hledánku brýlit, aby nemuseli při natáčení sundavat optiku z nosu. Ale už „poloprofi“ kamča Sony HXR-NX30E za necelých 60 tisíc a zmíněná HXR-CX740E (ono „é“ = system PAL pro Evropu, jako Legria a Vigria u Canonu) mají, jak vidím, onen malý, zmršený hledánek jako zmiňovaný typ CX730E a PJ (se zabud. projektorem). Prostě problém mizerných hledánků u „levnějších“ kamer (hmm… musí to být už fanda, aby dal za kamču 23 až 33 tisíc, že!) tu je a jak píše pan Nohejl, je opravdu zbytečný, řekl bych z jakéhosi trucu, protože výrobní náklady na minudisplay a lupu před ním nemohou být zas tak veliké, aby kamerku prodražovali o deset a více tisíc 500,- a více USD).
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Domnívám se,že kamerám SONY lze vyčítat nejméně chyb. Sám točím na SONY od r.1993-video8,HI8,DIGI8,HD. Kamery bez hledáčku jsou pro kočku.Jak autor píše,kontrola záběrů u takových kamer je minimální a manipulace s kamerou omezená.Pravda je,že i SONY „zvlčil“ a vyrábí kamery bez hledáčku. Loni jsem si pořídil jednu z posledních,velmi dobře vybavených kamer HDR-XR550V (240HD + možnost natáčet na kartu). Nebyla v té době drahá(25000)a jsem s ní navýsost spokojen.Jediná vada na kráse je,že jsem si musel vyrobit sluneční clonu,protože na širokoúhlý objektiv není k sehnání a z nových modelů na ni podle výrobce žádná nepasuje.Samozřejmě,že jsou nyní v prodeji daleko vybavenější a kvalitnější kamery i jiných značek, ale kameru s hledáčkem aby jste chodili hledat s baterkou.
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Mám prosím dotaz, zda nemáte stejný problém. Mám kameru sonny 730. Filmuji na HD a kamera mi při filmování samovolně občas fotí. Za informaci předem děkuji.Milan
Re: Videokamery Sony – chyby, nedostatky a blamáže
Dobrý den. Nejsem si zcela jistý, je možné, že je v menu položka, kde se dá nastavit, zda se má udělat snímek, když kamera narazí na domnělý obličej (možná s úsměvem) a v tom případě udělá snímek. Již si nepamatuji, jestli to měl i typ CX730. Když ano, půjde to vypnout.
Je-li to ovšem jinak, bude dobré se s dotazem obrátit na servisní středisko či podporu Sony.cz
A to byl rok 2012
Dnes je již rok 2019 a situace na trhu je stále horší. Zlepšuje se kvalita obrazu videokamer ale komfort ovládání je stále horší a horší.Mám doma dva starší kousky videokamer.Canon HF100 a Panasonic HC-V700 . Canon HF 100 výborně sedí v ruce , má logické a intuiivní ovládání , výborně se zkrátka používá .Její jediný nedostatek je , že je to starší model který natáčí prokládaně , neumí tedy 1080p a ještě si neumí tak dobře poradit se šerem a špatnými světelnými podmínkami všeobecně.Panasonic HC-V700 je novější ale ovládání je o poznání horší i když zase na druhou stranu o dost lepší než u ještě novějších modelů Panasonic. Nedávno jsem používal nějakou dobu videokameru Sony HDR-pj440 se kterou se mi taky dobře nepracovalo a ten USB kablík ten mě trápil asi nejvíce .Nebylo jej možné ani odstranit protože se používal pro nabíjení kamery .Kameru jsem dal pryč, jsem zvyklý držet kameru ve výšce prsou , ne před očima a díky trčícímu usb kablíku kamera nabývá na šíři a není možné ani odmontobat řemínek pro držení rukou který má význam pokud při natáčení držíte kameru ve výšce očí.Další věc je dálkové ovládání. Canon HF100 jej má novější Panasonic už ne , přitom spouštět záznam , zastavovat případně zoomovat pomocí dálkového ovládání je výborné už s ohledem na eliminaci roztřesení kamery při stisku výše uvedených tlačítek. Bylo by toho ještě mnohem více co by se dalo napsat ale myslím že to každý ví. Nejedná se o neúmyslnou chybu výrobců , ale o záměr.