Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Další hráč mezi vysokokapacitními optickými médii

16. 03. 2007


Nové vysokokapacitní disky Blu-Ray a HD DVD se na trhu se spotřební elektronikou ještě ani nerozkoukaly a aniž by teď bylo jasné, který formát nakonec bude slavit komerční úspěch (dost možná oba), přichází do hry hráč třetí. Společnost New Medium Enterprises vyvinula disk VMD (Versatile Multilayer Disc) schopný uchovat na jedné straně až 20GB dat.

Technologie vlastně navazuje na klasické DVD a používá také červený laser. Na rozdíl od DVD, kde lze zapisovat do dvou vrstev, umožňuje VMD zápis mnohavrstvý, kdy jedna vrstva pojme zhruba 5GB informací.

New Medium Enterprises si údajně nechala patentovat technologii umožňující uložení až devíti vrstev na jednu stranu disku. Patenty taktéž postihují techniku přechodu výroby dvouvrstvých disků na vícevrstvé při zachování výrobních nákladů srovnatelných s výrobou DVD, což by mohlo sehrát významnou roli při prosazování tohoto formátu.
Je však jasné, že současné DVD přehrávače tento formát nebudou schopny přehrávat, ale vzhledem k použití lacinějšího červeného laseru by budoucí přístroje mohly být cenově mnohem dostupnější.

Momentálně mají VMD média čtyři vrstvy, což odpovídá 20GB, ale už jsou hotové technické specifikace i pro velikosti 24GB, 30GB, 40GB a 48GB. Do budoucna se počítá s aplikací této firemní technologie, nazývané 2P, i u disků s modrým laserem, díky čemuž by vznikly disky s kapacitou přes 200GB. Na světě jsou již první prototypy třívrstvých HD DVD s kapacitou 51GB (Toshiba) a Blu-Ray médium s deseti vrstvami a kapacitou 250GB.

VMD si určitě bude chtít ukrojit kus s budoucího trhu s nosiči videa ve vysokém rozlišení a hlavně díky ceně k tomu má i předpoklady. Záleží ovšem na tom, zda získají na svou stranu i nějaká ta filmová studia.

Technicky jsou tyto disky připraveny na full HD video 1980i/p s datovým tokem 40Mbs. A že to s touto technologií myslí vážně dokládá i fakt, že již v druhém kvartále tohoto roku budou na americkém trhu k dostání odpovídající přehrávače s cenami od 199$ (cca 4250Kč) do 249$ (cca 5300Kč), což je ve srovnání s Blu-ray o dost méně.
Koncového uživatele další zmatení nových formátů asi moc nepotěší. V budoucnu nebudou mít výrobci elektroniky zřejmě jinou cestu, než podporovat v jednom přístroji všechny dominantní formáty. Stejně jako tomu bylo při zavádění různých formátů DVD.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?
Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek