Středa , 22. 05. 2024

Monika

Zapomeňte na HD Ready a Full HD, je tu 3D Ready

21. 05. 2009

HD Ready a Full HD byly fenoménem poslední doby, téměř nebylo elektronického výrobku, kde by se nějaké to HD nevyskytovalo. Nyní přichází 3D Ready. Co to je?

 
Možná, že se již pomalu v obchodech s elektronikou nebo v reklamních „elektro“ letácích setkáte s nálepkou 3D Ready (ale pochybuji, dementní marketingové šrotovné momentálně vede). HD Ready bylo o tom, že výrobek zvládne přijmout HD obraz, ale zobrazí jej jen zhruba v poloviční kvalitě (i když pořád mnohem lepší než klasické SD standardní rozlišení). 3D Ready neznačí nic polovičatého. Nečekejte ale také nic převratného a zázračného.
 
Pokusy o trojrozměrná zobrazovadla tu byly už mnoho let zpátky. Kdo by neznal klasické brýle s červeným a zeleným sklem, díky kterým na vás z plátna kina cáká voda nebo se přímo před vaším nosem zastaví nozdry tyranosaura rexe… Zážitek je to bezpochyby úžasný a kdo jej nezná, má možnost například v kině IMAX i u nás.
 

Jak funguje 3D

 
Princip 3D vjemu je následující (zjednodušeno podle Wikipedie):
 
Pro správné vnímání 3D efektu lidským okem (stereoskopie) je potřeba je oklamat a pro každé oko dodat poněkud odlišný obraz.
 
Toho lze docílit několika postupy:
 
  • anaglyfické brýle (červeno-modré, červeno-zelené) – pro každé oko je jeden barevný filtr, přes červené sklo se zobrazí jen modře zobrazené objekty a přes modré sklo širší spektrum barev kromě objektů zobrazených modře
  • různě polarizovaná skla brýlí a filtry na projektorech – každé oko dostane svůj vlastní kompletní obraz, tuto technologii využívá například kino IMAX nebo digitální kina systému RealD
  • zatmívané (nebo také závěrkové) brýle (anglicky shutter glasses) – brýle mají skla z tekutých krystalů, jež střídavě zatmívají, synchronně s grafickou kartou počítače a každé oko dostává obraz zvlášť
 
Právě posledně jmenované shutter glasses jsou to, co nyní letí. Technologie se začala prosazovat hlavně u počítačových her, ale pomalu postupuje i do televizního světa. I když dost oklikou.
 

Hlavně na počítačích

 
Ve světě počítačových her znovu nastartovala 3D mánii společnost nVidia. Ta přišla s příslušnými brýlemi na trh, doplnila podporu ve svých grafických kartách a zajistila s partnery první LCD displeje, které danou technologii podporují. Právě v displejích je zakopán pes – musí totiž disponovat obnovovací frekvenci alespoň 120 Hz. Běžné LCD monitory mají frekvenci 60 Hz případně 75 Hz, u televizorů občas narazíme na 100 Hz. On také nebyl významný důvod hnát se za vyšší obnovovací frekvencí (na rozdíl od CRT se na LCD překreslují jen ty body, které se mění, takže nebliká celý obraz). Technologie si poradí dokonce i s hrami, které přímo s 3D zobrazením nepočítají – ty ale vidíte jen do hloubky, nic nevyčuhuje z monitoru. U her, které přímo se stereoskopií počítají, potom narazíte i na objekty vystupující z monitoru.
 
 
Kit 3D brýlí od nVidie přijde na 199 dolarů
 
Je to úchvatné, je to nový rozměr zábavy, a to doslova. Platí to i pro filmy, které musí technologii ovšem speciálně podporovat. Najdou se ale jedinci, kterým se udělá špatně, nebo je po delším používání rozbolí hlava…
 

I na TV, ale zatím dost oklikou

 
Od LCD monitorů k počítačům, které začínají být 3D Ready, není daleko k větším televizorům a výrobci se toho hnedle chytili. Na 3D Ready tedy už narazíte i u velkých LCD, plazmových televizorů nebo dokonce projektorů.
 
 

120 Hz, nic víc

 
Problém je v tom, že bez počítače (HTPC, Play Station 3) je tato technologie zatím k ničemu. Produkty, které byste v klasickém provedení typu Blu ray přehravač vybalili z krabice a sledovali 3D, snadno nenajdete. 3D Ready tedy samo o sobě znamená jen a pouze to, že televizor má 120Hz obnovovací frekvenci. Uvidíme, zda to bude mít do budoucna nějaký jiný význam, než že nejrychlejší formule, fotbalisti nebo hokejisti se opravdu nebudou za běhu rozmazávat (což u 60 Hz LCD občas nastává).
 
 
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.
Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek