Pátek , 11. 10. 2024

Andrej

5G vs. Wi-Fi 5: Jaký je mezi tím rozdíl?

07. 10. 2024

07. 10. 2024

Jak se naše životy více prolínají s internetem, termíny jako „Wi-Fi 5“ a „5G“ se staly běžnými. Navzdory jejich častému používání byste nebyli sami, kdo by si nebyl jistý tím, co tyto termíny znamenají kromě možnosti bezdrátového připojení k internetu.

Mobilní data vs. Wi-Fi

Mobilní data i Wi-Fi využívají k připojení kompatibilních zařízení k internetu rádiové vlny. Existuje však mnoho rozdílů mezi těmito dvěma, pokud jde o to, jak fungují a jaké jsou jejich schopnosti. Poskytovatelé mobilních služeb používají velké sítě mobilních věží k přenosu mobilních dat do mobilních telefonů, chytrého příslušenství a dalších mobilních zařízení po celé zemi. Protože se jedná o šifrované připojení, mobilní data jsou považována za bezpečnější než Wi-Fi .

K využití Wi-Fi používají poskytovatelé internetových služeb modem k vytvoření kabelové sítě v určité budově, jako je váš domov nebo místní knihovna. Připojený router se pak používá k bezdrátovému přenosu signálu z modemu do kompatibilních zařízení. Technologie modemu a routeru lze také kombinovat v jednom zařízení pro snadné použití.

Co je 5G?

5G je 5. generace technologie bezdrátových mobilních sítí od svého debutu na počátku 80. let. 5G využívá spektrum milimetrových vln (mmWave) ve spojení se spektry středního a nízkého pásma, které používal jeho předchůdce 4G. Použití mmWaves je skvělé pro dosažení vyšších rychlostí a nižší latence než dříve. Zatímco 4G dosahuje v reálném světě rychlosti 50 Mb/s, 5G dosahuje rychlosti stahování mezi 50 Mb/s a více než 3 Gb/s.

Kromě vylepšení rychlosti a latence je 5G také efektivnější a zvládne více zařízení současně. Kvůli těmto vylepšením začali poskytovatelé mobilních služeb nabízet 5G domácí internet jako alternativu k optickým vláknům a kabelům. Nevýhoda technologie 5G spočívá v tom, že mmWaves jsou vysoce citlivé na rušení. K boji proti tomuto používají telekomunikační společnosti miniaturní základnové stanice, Massive MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output) a beamforming pro zesílení a směrování bezdrátového signálu.

K TÉMATU  Recenze MP3 přehrávače Doonio Entra 1GB

Co je Wi-Fi 5?

Wi-Fi 5, známá také pod svým standardem IEEE 802.11ac, je 6. generací Wi-Fi od první verze vydané na konci 90. let minulého století, neformálně označované jako Wi-Fi Legacy nebo Wi-Fi 0. Wi-Fi 5 je také druhou generací bezdrátové internetové technologie, která je schopna využívat frekvence 2,4 GHz i 5 GHz.

Navzdory použití stejných frekvencí je Wi-Fi 5 mnohem rychlejší než Wi-Fi 4 a má nižší latenci. Wi-Fi 5 se může pochlubit teoretickou rychlostí až 1 300 Mbps, což je více než dvojnásobek rychlosti Wi-Fi 4, která má pouze teoretickou maximální rychlost 600 Mbps. Skutečná rychlost bude záviset na několika faktorech, včetně hardwaru, který používáte, a vaší geografické polohy. Wi-Fi 5 také zavedla podporu MIMO pro více uživatelů (MU-MIMO) na rozdíl od technologie MIMO pro jednoho uživatele (SU-MIMO) Wi-Fi 4.

5G domácí internet vs. Wi-Fi 5

5G routery používají velmi odlišnou technologii než Wi-Fi 5 modemy a routery, takže mezi nimi nebudete moci libovolně přepínat. Jak již bylo zmíněno, Wi-Fi modemy jsou kabelové a k bezdrátovému připojení vašich zařízení k internetu používají buď externí nebo integrované směrovače.

Směrovače 5G na druhé straně mají vestavěný modem, který zachycuje signál 5G odeslaný z mobilních věží a vysílá jej prostřednictvím vašeho domova nebo firmy. To je důvod, proč Wi-Fi poskytuje váš poskytovatel internetových služeb, zatímco 5G domácí internet je distribuován prostřednictvím vašeho poskytovatele mobilních služeb.

Je také důležité poznamenat, že nejnovější iterace Wi-Fi je Wi-Fi 7, která snižuje problémy s rušením, má nejnovější bezpečnostní protokoly a zavádí nové technologie. Wi-Fi 7 také inzeruje výrazně vylepšené rychlosti s teoretickým limitem 46 Gbps, což je rychlejší než Wi-Fi 5 a 5G. To znamená, že Wi-Fi 5 je stále standardem, a i když můžete používat zařízení Wi-Fi 5, 6 a 6E v síti Wi-Fi 7, nezískáte všechny slíbené výhody.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.

Nepřehlédněte

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek