Středa , 01. 05. 2024

Svátek práce

22 Wattů do HTPC od AMD

11. 12. 2008

Pro stavbu méně výkonných, ale o to úspornějších HTPC, se nabízejí nové možnosti. Například dvoujádrový procesor AMD X2 3250e s maximální spotřebou 22 W a mini-ITX deska na platformě nVidia GeForce 8200.

Athlon X2 3250e je založen na jádře Brisbane, běží na frekvenci 1,5 GHz, disponuje 1 MB (2× 512 kB) L2 cache a je určen pro socket AM2. Maximální spotřeba je 25 W, přičemž doposud jsme se v úsporné řadě procesorů AMD setkávali s hodnotou 45 W. Každopádně, zkušenější uživatelé si mohou raději koupit oblíbený Athlon X2 4850e a snížit jeho frekvenci a napětí na stejné hodnoty. Ve většině případů by s tím neměl být problém. Pokud ale víte, že vám postačí jen základní výkon, 3250e nebude špatnou volbou a ušetříte čas a nervy s pokusy. Nabízí se též otázka, zda není lepší stavět úsporná HTPC na procesorech Intel Atom. Zdá se, že určitě není. Atomy seženete v balení často i s deskou za cenu okolo 1500 korun. Jejich výkon je ale podstatně nižší, než u klasických procesorů (jako je 3250e). Ano, spotřeba Atomu je asi 3x nižší. Problém je, že pro Atom tu nejsou právě ideální desky pro HTPC a když už, tak jsou postavené na velmi nepovedené čipové sadě, která je extrémně energeticky neúsporná. Misky vah se tak vyrovnávají. Zmiňovaný Athlon 3250e může vhodně doplnit například nová deska od Zotacu – GeForce 8200-ITX WiFi. Nabízí čtyři SATA 3.0 Gb/s porty s podporou RAID, dva DIMM sloty pro operační paměti DDR2-1066 (až 8 GB) a jeden PCI Express ×1 slot. Mezi integrované komponenty patří zmíněná grafická karta GeForce 8200, gigabitový ethernet, WiFi či šestikanálový zvukový čip. Dále šest USB 2.0 portů (další čtyři externě) a monitor či televizi můžete připojit přes D-sub, DVI a pomocí adaptéru také přes HDMI.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek