Čtvrtek , 02. 05. 2024

Zikmund

Last.fm: roztančí váš zkostnatělý hudební vkus

22. 02. 2009

 

Stěžujete si, že nemáte co poslouchat? Pláčete, že ta hudba už není, co bývala a nic nenahradí vaše oblíbence, ale přitom opravdu nezkoušíte poslouchat nic nového? Není divu. Přijít nějak na hudební skupinu, kterou doposud neznáte a jež by vyhovovala vašemu vkusu, je věc pekelně obtížná. Přitom technologický pokrok dokáže pomoci i s tímto kokosovým ořechem.

Věnujeme se tu přístrojům, které mnohdy zprostředkovávají právě hudební zážitek. Ale k čemu je to dobré, když by nebylo co si na nich pouštět. Last.fm není nová věc, přesto ji mnoho lidí zatím nezná, nebo ji dopředu odmítá, aniž by ji zkusili. Díky ní jsem objevil spoustu nového hudebního materiálu, který sedl mému vkusu. Zkuste ji také!

Základní určení Last.fm jste asi už odtušili. Na základě analýzy vašeho hudebního vkusu vám nabídne další věci, jež by se vám mohly také líbit. Tím to ale nekončí. Umožňuje vám sdílet svůj hudební vkus s jinými lidmi, s přáteli i neznámými spolumilovníky rytmu či kakofonie (dle libosti každého). Ač se to tak nemusí zdát, právě „šmírování“ ostatních vám může přinést další porci nové a dobré muziky, snad i neméně velkou, jako automatická snaha Last.fm.

V TOP 8 mám po půl roce používání Last.fm dobrou polovinu interpretů, které jsem předtím neposlouchal a neznal.

Aby nastíněný princip šlapal co nejlépe, je třeba se na webu registrovat a nainstalovat si na počítači klienta, který bude spolupracovat s vaším oblíbeným MP3/hudebním přehrávačem (Winamp, WMP, Foobar…). To, co posloucháte, se zaznamenává na serveru a vytvářejí se statistiky, doporučení… prostě digitální otisk vašeho hudebního vkusu.

Vnímavější zde asi narazí na dvě ALE. Není to zásah do soukromí? Je, ale také je jen na vás, kolik osobních informací o sobě sdělíte. Druhý zádrhel je v tom, že pro důkladný otisk hudební identity je potřeba hudbu poslouchat na počítači (byť pár hardwarových výjimek se najde).

K TÉMATU  Test ZoneAlarm Internet Security Suite - víc než antivirus a firewall

Máte oblíbenou skupinu, která dlouho nic nevydala a není co poslouchat? Zkuste rádio dané kapely, kde uslyšíte jí podobné interprety.  

Provázanost s nainstalovaným klientem je ovšem volitelná. Na samotném Last.fm najdete dost hudby, kterou můžete poslouchat přímo na webu. Nejlepších výsledků pro objevování nových věcí jsou asi rádia – najdete si stránku s oblíbeným interpretem a Last.fm pustí „radio stanici“ s podobnými umělci. A zde je pravděpodobnost, že vás něco zaujme, hodně vysoká.

Nejvíce možností získáte s napojením svého přehrávače na počítači s klientem Last.fm.

Kromě „rádií“ podle interpretů a podle doporučení Last.fm je tu i rádio podle vašeho okolí, tzn. podle toho, co poslouchají lidé nejbližší vašemu hudebnímu vkusu. A tím možnosti Last.fm zdaleka nekončí.

Snad jsem ty, kterým přijde podobná služba vhod, dostatečně navnadil, aby ji zkusili. Podrobnosti používání rozepisovat nebudu, už to dávno učinili jiní. Těším se na setkávání u nových hudebních proudů přinášejících trochu života do našich zdánlivě zatuchlých hudebních sbírek.

AKTUALIZACE: Bohužel služba rádií last.fm již byla zpoplatněna.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.

Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek