Čtvrtek , 02. 05. 2024

Zikmund

Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

23. 01. 2014

23. 01. 2014

Nedávno jsme zveřejnili test antivirů, ve kterém figurovala bezplatná řešení  Avast!, AVG či MSE. Což mě přivedlo na myšlenku věnovat se méně známým programům, které jsou též zdarma. První dva fungují na principu cloudu, třetí je open source.

Autor: ddpavumba, FreeDigitalPhotos.netClaudové řešení má pro antivirové programy výhodu v tom, že nemusíte řešit aktualizace databází, protože ty jsou „někde na internetu“ a k dispozici máte celou síť s velkou výpočetní silou, která pomáhá v rychlé detekci virů. Navíc tím nezatěžujete vlastní procesor a nemusíte řešit aktualizace virových databází, které u některých bezplatných řešení buď musíte dělat ručně, anebo je lze nastavit pouze jednou denně apod. Tímto neduhem netrpí ani jeden z níže zmíněných programů.

 

TIP: Přečtěte si i recenzi ZoneAlarm Internet Security Suite – víc než antivirus a firewall

 

Panda Claud Antivirus Free

Jde o bezplatný software, který je oproti placené verzi ochuzen o některé funkce (firewall, automatickou vakcinaci USB disků či nepřetržitou podporu) a navíc obsahuje reklamu. To z něj stále nedělá „chudého příbuzného“, naopak. Mně osobně se většinou firewally obsažené v antivirech (resp. postupem času k nim „přilepené“ kvůli potřebě nabízet kompletní bezpečnostní balík) moc neosvědčily. A stejně to platí i naopak. Chci antivirus bez balastu kolem. A to přesně Panda splňuje – nabízí rezidentní ochranu, navíc kontroluje síťový provoz.

Ke své plné funkčnosti sice vyžaduje připojení k internetu, vzhledem ke claudovému řešení. Jistou funkčnost nabízí i bez něj. Evidentně tedy omezenou lokální virovou databázi má a udržuje. I když o ní neinformuje.

Nedostatků jsem moc nenašel kromě jednoho – antivirům založeným na jádře ClamAV se nelíbí a hlásí u něj přítomnost malwaru. Férové je říci, že jiná mnou testovaná řešení nic nenašla.

Spolu Pandou můžete nainstalovat (resp. případně musíte tuto možnost zmítnout) bezpečnostní lištu, která vedle toho, že obsahuje vyhledávací pole nebo kontroluje navštívené weby a informuje, jak jsou bezpečné, nabízí i další funkce: předpověď počasí, možnost rychle smazat historii, cookies apod. Nicméně v principu je dle mého názoru zbytečná jako většina adwaru.

K TÉMATU  AI není nová technologie, její historie sahá mnohem dále, než si myslíte

Zápory Klady
– Některým antivirům se nelíbí + Cloud i omezený offline režim
– Dlouhá první instalace i spuštění + Kontroluje síťový provoz
– Nekontroluje emaily + Boduje v testech antivirů

 

Immunet 3 (powered by ClamAV)

Immunet 3 funguje na principu cloudu, kdy uživateli s ochranou před viry pomáhají i další počítače. Zde si dokonce sami můžete rozhodnout a zapnout, zda-li chcete používat a udržovat lokální virovou databázi (zcela automaticky a pravidelně). Pokud to neuděláte, je vám antivirus bez internetu k ničemu. Proto vyžaduje alespoň elementární počítačovou gramotnost minimálně při instalaci.

V principu zůsavá opět velmi jednoduchým a tedy vhodným i pro neznalé uživatele. Existuje též v placené verzi Plus (ta např. kontroluje rootkity, emaily a nabízí plný offline režim) a pouze při spuštění hlavního okna na ni zobrazuje reklamu. Kromě toho jej shledávám velmi diskrétním a málo náročným s vcelku bohatými možnostmi nastavení.

Pokud byste jej hledali v testech antivirů, budete tak činit marně, stejně jako u ClamWinu. Avšak oba využívají virové jádro ClamAV stejně jako některé hardwarové firewally. To osobně vnímám za vcelku dobrou garanci kvality, jako důkaz místo slibů… :o)

Zápory Klady
– Málo známý produkt + Cloud i omezený offline režim
– Nekontroluje emaily + Málo zatěžuje počítač
– Vyžaduje jistou počítačovou gramotnost + Bez adwaru!

 

ClamWin s doplňkem Sentinel

ClamWin je jediným opravdu svobodným antivirem pro Windows, jaký znám. Je open source a ten mám rád. Bohužel masám vystačí maximálně coby doplňkové řešení k jiným antivirům (nikoliv pak k Immunet 3, mají stejné jádro), protože neposkytuje rezidentní ochranu. I když i to má své řešení, ale neodbočujme.

Co však jeden může vnímat jako nedostatek, jiný uvítá. Díky tomu, že nemá realtime ochranu, nebije se s jinými bezpečnostními programy a může bezproblémů posloužit jako druhý antivirový program pro scanování pevného disku, jste-li více paranoidní či obezřetní.

K TÉMATU  Slibný přenosný všeuměl Sencor SPV 7903T

Aktualizace si můžete nastavit od hodinového až po týdenní interval s možností automatické aktualizace hned po spuštění programu. Též si můžete libovolně nastavit pravidelné testování celého počítače či vybraných adresářů apod.

Vraťme se k Sentinelu, který umí přidat rezidentní ochranu. Přesněji umožňuje nastavit, kdy, jak a u jakých programů či adresářů má (nebo naopak nemá) ClamWin automaticky spouštět kontrolu. Takže de facto jde o alternativu rezidentní ochrany. Bohužel tím velmi vytěžuje procesor. Mé Pentium DualCore U4100 chvílemi na 100 %, což není u notebooku zejména při chodu na baterii žádoucí. U výkonných desktopů by to asi nevadilo, ale proč volit toto „šroubované“ řešení, když můžete zkusit Immunet 3 se stejným antivirovým „enginem“. Jako doplňkové řešení (např. k Pandě pro případ, že jste offline) bych jej ale nezatracoval. Tím spíše, že umí kontrolovat poštu v Outlooku, bohužel pouze v něm.

Navíc ClamWin existuje i v portable verzi pro USB disky, takže jím můžete kontolovat cizí počítače, než na svůj flash disk něco nahrajete.

Zápory Klady
– Nemá rezidentní štít + Open source
– Sentinel nadměrně vytěžuje procesor + Nastavení aktualizací
– Spolupracuje pouze s Outlookem + Spolupracuje s Outlookem

 

Jen pro upřesnění dodám, že tento článek neměl za cíl favorizovat určitý software či pošpinit jiný. Sám jsem MSE používal roky (ve spojení ClamWinem), oceňoval jsem hardwarovou nenáročnost i proti nežádoucímu kódu mě chránil dobře. Pokud tedy sami znáte bezplatný antivirus, který používáte, jste s ním spokojeni, klidně se s námi podělte v diskuzi.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Notebook Umax 13Wa Plus se musel spojit s Celeronem „Apollo Lake“, protože novější Gemini prý u Intelu není k mání. To nevadí. Za velmi sympatickou cenu, která vykazuje navíc tendence klesat, dostanete slušné 4 GB RAM, hlavně slot pro SATA SSD disk a Full HD displej s maticí IPS. Pokud by vám to nestačilo, nálepka Intel Celeron inside jistě misky vah převáží ve svůj prospěch. Neberte to. :o)
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Nepřehlédněte

Kamera Rollei 372 zaujme hlavně cenovkou, která z ní dělá doslova záležitost pro každého. Navíc nabídne kromě (Full)HD videa i Wi-Fi a ovládání přes aplikaci v mobilu. To za cirka 699 Kč nezní špatně. Hodně nás proto zajímalo, jak si povede v reálu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek