Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

Tip na 3D LED televizi od LG

24. 11. 2014

I když to vypadá, že boom okolo televizorů s podporou trojrozměrného zobrazení pomalu utichá, opak je pravdou. 3D TV se pomalu stává standardem a jednotliví výrobci se snaží nakročenou cestu dotáhnout do technologické dokonalosti. Tyto zařízení tak divákům nabízí široké spektrum domácí zábavy a slouží jako multimediální centrum pro celou rodinu.

 

3D LED televize jako špička technologického vývoje

LG 42LB671VV současné době rozlišujeme mezi třemi druhy televizních obrazovek – LCD, LED a plasmou. Ačkoliv byla plasmová technologie ve své době považována za špičku evolučního řetězce, její přednosti (jako např. barevná sytost a univerzální pozorovací úhel) byly postupně „dohnány“ modernizovanou LED technologií.

A jak rozeznat LCD a LED? Rozdíl spočívá v podsvícení. I když je panel u obou druhů televizí prakticky totožný (tedy sestávající z tekutých krystalků), LED TV se vzdává neforemných zářivek, které nahrazuje kompaktními diodami. Ty umožňují zařízení nejenom se vyznačovat velmi slušnou štíhlostí, ale i přinášejí několikanásobné zvýšení kontrastu, jasný obraz a pomocí technologie „local dimming“ umožňují televizi dosáhnout skutečně hluboké černé. Nižší spotřeba energie ovšem také potěší.

Televize v průběhu své skoro devadesátileté historie v zásadě až tolik změn neprodělala. Jedním ze zásadních proměn byl přesun od černobílého obrazu na barevný. Další revolucí byl širokoúhlý obraz.  Každá tato změna přinášela do odvětví svěží vítr a nezřídka mezi jednotlivými společnostmi zamávala pořadím pomyslných „vítězů“. O příchodu 3D obrazu můžeme mluvit jako turbulenci nejnovější, jejíž vítěz je již dávno znám – 3D LED televize bez ohledu na výrobce.

 

LG 3D televize a pasivní stereoskopie

Do klání o nejúspěšnějšího producenta 3D LED zařízení se zapojil i korejský konglomerát LG. Ten oproti konkurenci zvolil ojedinělou strategii – LG 3D televizory disponují pasivní 3D stereoskopií.

Abychom pochopili rozdíl, musíme si nejdříve definovat, jak vlastně 3D efekt vzniká. Celý dojem prostorového vnímání se tvoří v lidském mozku, který přijímá signál z levého i pravého oka. Z nich pak skládá dojem hloubky. Abychom ale tento komplikovaný orgán ošálili, musíme do každého oka vyslat mírně odlišný obraz.
Toho docílíme dvěma způsoby. První z nich spočívá v tom, že jedno políčko obrazu necháme vnímat vždy pouze jedním okem. Od toho jsou aktivní brýle, jež komunikují s televizí a v nepostřehnutelné frekvenci střídají zatmavení pravého a levého oka. Takto funkční brýle ovšem bývají velmi masivní a drahé. Nezřídka také blikáním způsobují divákům nepohodlí.

LG 3D televizory jdou cestou opačnou – brýle s polarizačními skly přináší daleko větší pohodlí a díky absenci jakékoliv elektroniky jsou i velmi lehké. Zároveň se nemusíte bát žádného nepříjemného blikání a výsledný 3D obraz je oproti aktivním brýlím i jasnější. Velmi příznivá je i jejich cena.

 

LG 3D IPS panel

3D LED obrazovkám bylo často vytýkáno velké množství neduhů, z nichž nejčastěji (hlavně konkurencí) argumentovaným je omezený pozorovací úhel. Všechny tyto problémy u LG 3D zařízení spolehlivě řeší IPS panel. Ten pracuje s novým uspořádáním molekul ve vrstvě tekutých krystalů, jež naleznete v každé LCD/LED obrazovce. Výsledkem je nejenom neskutečně široký pozorovací úhel (až 178°) – IPS má totiž mezi LCD panely nejstabilnější zobrazení barev i kontrast ze všech úhlů pohledu.

Stejně tak i odezva obrazu je velmi slušná. Díky již zmíněné zdokonalené struktuře tekutých krystalů není pro IPS panel problém zprostředkovat skutečně rychle pohybující scény s minimálním rozmazáním. Panel je navíc velmi odolný proti nárazu díky horizontálnímu uspořádání krystalků. To si nejlépe ověříte jednoduchým zaklepáním na samotnou obrazovku – rozvlněný obraz se rychle vrátí do normálu.

 

LG 42LB671V – vše, co máme od LG rádi za příznivou cenu

LG 42LB671VPokud vás zaujaly řádky výše a přemýšlíte o koupi LG 3D televizoru, ideálním kandidátem by pro vás mohl být LG 42LB671V. Tato 3D LED TV nabízí do většiny tuzemských bytů přijatelnou úhlopříčku 106 cm, Full HD rozlišení, 700 Hz zobrazovací frekvenci a energetickou třídu A+. Výčet vychytávek tohoto přístroje ovšem zdaleka nekončí.

LG 42LB671V běží na vlastním operačním systému webOS na principu Linuxu, který zjednodušuje ovládání TV a umožňuje například multitasking. Díky němu můžete do televizoru stahovat aplikace z LG store, vyřizovat maily, nahrávat si pořady přímo do televize, a to vše hezky v pohodlí vašeho obývacího pokoje.

S operačním systémem se váže speciální univerzální ovladač. Ten vedle klasické přepínací funkce nabízí i kurzor, kolečko, gesta a dokonce hlasové pokyny. Hlas oceníte hlavně při zadávání textu. Už žádné další složité psaní pomocí směrových šipek! Ovladač je navíc skutečně univerzální, takže s jeho pomocí můžete ovládat i další zařízení jako jsou např. domácí kino, set top box, satelit apod.

Kvalitní obraz a komplexní operační systém si žádají i výkonný procesor. LG 42LB671V disponuje tou nejpokročilejší LG technologie neboli Triple XD Engine. Díky tomuto procesoru dosahuje televizor skutečně nevídaných obrazových kvalit včetně barev, kontrastu a jasu.

Královský zážitek ze sledování pak navíc ještě umožňuje vychytaný zvuk. V základu televize disponuje 2.1 reproduktory, jež s funkcí Virtual Surround Plus skvěle imitují prostorový zvuk. Tento efekt vyvolává v posluchači pocit, že zvuk se šíří ze stropu přímo nad ním.

Pokud máte zájem o kvalitní 3D LED televizor, ale doposud vás odrazovala cena, neváhejte sáhnout po LG 42LB671V – nabízí skvělý obraz, zvuk, multimediální periferii a v neposlední řadě i pohodlné ovládání. Za současnou cenu se jedná o více než výhodný nákup.

 

Článek vznikl ve spolupráce s internetový obchodním domem Obchody24.cz.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek