Sobota , 11. 01. 2025

Bohdana

Uživatelská recenze: Apple iPod nano 6. generace

28. 10. 2011

Apple iPod nano nám vyspěl již do šesté generace. Přináší především novinku ve formě dotykového displeje, který se u řady nano objevuje poprvé. Zdali to byla trefa do černého, zjistíme v následujícím textu.

Tělo iPodu je z hliníku, jak jsme již zvyklí u většiny výrobků Apple. Prodejce nám nabízí 6 barevných variant: stříbrnou, zelenou, růžovou, šedou, modrou a zlatou. Pokud se rozhodnete objednat si přístroj z oficiálních stránek apple.cz, máte možnost výběru z barev sedmi. K šesti zmíněným barvám přibývá červená. Jedná se o takzvaný ‘RED Product‘, tedy produkt, z jehož prodeje jde výtěžek na boj proti HIV v Africe.

Na přední straně nalezneme dotykový kapacitní displej s úhlopříčkou 1,54” (3,9 cm) s podporou multi-touch (více doteků současně). Přehrávač má 3 tlačítka, všechna se nachází na horní straně. Největší slouží k zapínání a vypínání displeje, další dvě menší k regulaci hlasitosti. Na spodní straně nás trošku zaskočí „obří“ apple konektor. Osobně moc nechápu, proč není datový kabel vyřešen stejně jako u iPodu Shuffle (u něj jsou data přenášena pomocí 3,5mm jack konekoru). Vedle tohoto konektoru je umístěn klasický 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Zadní straně dominuje clip s logem nakousnutého jablka. Ten slouží k připnutí přehrávače na cokoliv, třeba na oblečení. Tuto vlastnost nesmírně oceníte při sportu.

 

ipod

 

Uživatelské prostředí

Ikony a vůbec celé prostředí se podobá systému iOS. Vše se však ovládá pouze pomocí gest. Například na předchozí obrazovku se vracíte tak, že aktuální obrazovku odsunete k pravému okraji displeje. Pořadí ikon si můžete nastavit podle svých představ. A to tak, že na ikoně podržíte prst tak dlouho, než se všechny roztřepou. Poté je můžete jakkoliv přehazovat. Dále si můžete nastavit velikost zobrazovaných ikon. Buď budete preferovat 4 menší, nebo 1 velkou přes celý displej.

 

ipod

 

Pokud některé z funkcí nebudete používat, můžete je v menu jednoduše skrýt. Ve výchozím nastavení jsou všechny samozřejmě zapnuté. Jedná se o tyto položky: Hudba (Mixy Genius, seznamy, interpreti, alba, skladby, žánry, skladatelé), rádio, fitness, hodiny, obrázky, audioknihy, podcasty, iTunes U, diktafon.

Ještě bych rád zmínil využití technologie multi-touch, díky které můžete displejem otáčet o 90, či 180 stupňů, aby vám ovládání displeje bylo co nejvíce pohodlné.

 

Hudba

Hudbu do iPodu dostanete pouze pomocí iTunes. Pokoušel jsem se o nahrání hudby přes Winamp a další programy, ovšem vždy jsem byl neúspěšný. Při importu se vše tvářilo ok, ale iPod následně nezobrazil žádnou skladbu. Vaše knihovna je v plné režii ID3Tagů, tudíž vám nezbude nic jiného, než si v nich udělat pořádek, jinak se v iPodu nevyznáte. Scrollování v seznamu interpretů/alb/skladeb je naprosto plynulé, nezaznamenáte jakékoliv trhnutí. V pravé části obrazovky můžete využít rychlé vyhledávání podle prvního písmene (viz fotografie).

K TÉMATU  Stavíme HTPC: Díl druhý

 

 

Při přehrávání můžete přepínat mezi další/předchozí skladbou, použít opakování a to buď celého alba, či jedné skladby. Dále je zde možnost přehrávání skladeb z alba v náhodném pořadí.

 

Rádio

Další funkcí iPodu je rádio. Zobrazuje RDS informace. Naladěné stanice si můžete přidávat mezi oblíbené. Zajímavou funkcí je, že vysílání se během poslechu ukládá do paměti. Tudíž pokud přeslechnete nějakou důležitou informaci, či si chcete poslechnout ještě jednou vysílanou písničku, můžete se vracet tlačítkem po intervalech 30 sekund zpět (pravá fotografie). Ukládáno je posledních 15 minut. Síla signálu a příjem je kvalitní, nesetkal jsem se s žádnými problémy.

 

 

Hodinky

Přehrávač můžete využít i jako hodinky, což znázorňuje obrázek níže. Náramek si ovšem musíte koupit u firem třetích stran. Apple žádné takové příslušenství nevyrábí. Ciferníků máte na výběr opravdu hodně. Přesunutím hodin do levé strany okraje displeje se dostaneme ke stopkám a dále k minutce.

 

 

Obrázky jsou zklamání

Displej má rozlišení 240×180 pixelů. Řeknete si, v takovém rozlišení můžu do iPodu nahrát nespočet fotografií, protože nezaberou „žádné“ místo. Opak je pravdou. 122 fotografií v rozlišení 240×180 pixelů zabírá 1,94 MB. Po přesunu do iPodu však 70 MB!

Těch samých 122 fotografií v plném rozlišení (3072×2304 px) zabírá na disku 349 MB, po importu přes iTunes již 720 MB. Opravdu nechápu, kde se stala chyba. Apple se k tomuto problému vyjádřil, že se jedná o běžné chování iTunes. A nemá v plánu pracovat na odstranění této chyby.

Pokud vám nebude vadit tento neduh v podobě velikosti souborů, tak samotné použití galerie je velice příjemné a jednoduché. K posouvání fotografií použijete již zažité gesto a to odtažení aktuální fotografie na stranu. Můžete také využít režim prezentace. Při ní jsou fotografie zobrazovány samy automaticky a je mezi nimi efekt, který si nastavíte v menu. Dobu zobrazení snímku je možné také nastavit. Na výběr máme 2, 3, 5, 10 a 20 sekund.  Asi většina z Vás by v galerii čekala využití technologie multi-touch k zoomování (metoda pinch to zoom). Ovšem tento styl přibližování zde není možný. Přiblížení a oddálení probíhá pomocí dvojitého kliknutí na displej.

 

Fitness

Přehrávači nechybí ani funkce krokoměru. Ten ocení hlavně lidé, jejichž koníčkem je běhání. Může vám pomoci k udržování stejného tempa, jehož aktuální hodnotu vám zobrazuje na displeji.

K TÉMATU  Test Sony HXR-NX70E – odolná profesionální kamera

Při prvním spuštění funkce nutno zadat vaši výšku a hmotnost pro pozdější výpočet spálených kalorií. Při dalším vybrání funkce Fitness z menu vám naskočí 3 položky. A to chůze, běh a historie. V režimu chůze vám iPod ukazuje, jakou jste ušli vzdálenost, kolik jste spálili kalorií a jakou dobu jste v pohybu. V režimu běhu si můžete nastavit, kolik chcete při daném tréninku uběhnout, kolik chcete spálit, či jak dlouho chcete běžet. Během vašeho výkonu Vás bude hlas informovat, jak jste na tom. Kolik máte uběhnuto, za jaký čas. V menu si také můžete nastavit takzvaný power-song, který si jednoduše pustíte v momentě, kdy vám dochází energie.

 

Výdrž, kvalita reprodukce, celkový dojem

Pokud pouze posloucháte hudbu, výdrž se blíží k hodnotě udávané výrobcem (24 hodin). Pokud ovšem po každé druhé skladbě hledáte v seznamu, co byste si pustili dále, výdrž rapidně klesá.

Kvalita reprodukce. To je kapitola sama o sobě. S přibalenými sluchátky jsem se rozloučil ihned po prvním zapojení k přehrávači. Opravdu hrají strašně, na basy můžete ihned zapomenout. Středy a výšky nepřesné, nevyvážené. Dynamika zvuku žádná. Přehrávač používám se sluchátky od firmy Sennheiser a to typ CX-300 II. Jedná se o plugy, které kvalitu zvuku mnohonásobně zvednou. Při poslechu s velmi oblíbenými sluchátky Koss Porta Pro (násobně vyšší odpor sluchátek) vám občas u některých skladeb může pochybět dostatečná hlasitost reprodukce (při maximální hlasitosti přístroje). Tato situace nastává většinou v MHD, či na rušných ulicích. Měl jsem možnost srovnat hlasitost a kvalitu reprodukce s přehrávačem značky Cowon, konkrétně se jednalo o typ D2. U tohoto přístroje je kvalita a hlasitost reprodukce ještě o kus výš, ovšem za cenu mnohem větších rozměrů a horšího uživatelského prostředí.

Teď již záleží pouze na vás, zda se smíříte se zmíněnými menšími vadami na kráse a pořídíte si tohoto jinak skvělého hudebního společníka, kterého si můžete díky jeho velikosti vzít téměř kamkoliv. Já osobně bych si jej koupil ihned znovu. Není dne, kdy bych jej nepoužil.

 

 
Apple iPod nano 6. generace 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

Zápory Klady
– nutnost instalace iTunes + malé rozměry
– problémy s velikostí fotografií + design a dílenské zpracování
– nedostatečná kvalita hudební reprodukce pro hi-fi nadšence + jednoduché a funkční uživ. prostředí
  + skvělý displej

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Nepřehlédněte

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek