Neděle , 21. 04. 2024

Marcela

Blu-ray v trafice: Dobude stánky stejně jako DVD?

17. 05. 2011

Přílohy novin a časopisů v podobě DVD, které se staly doslova fenoménem na českých novinových stáncích, vyšuměly do ztracena. Trh se nasytil, ochota budovat rozsáhlé sbírky placek opadla. Nyní lze na stáncích kupovat i filmy v HD rozlišení na blu-ray nosičích. Vzbudí to podobnou vlnu zájmu?

Blu-ray je levnější, než DVD

DVD filmy byly ve svých počátcích značně drahé a dokonce pro zákazníky dražší, než blu-ray disky v době svých začátků. Přinést na trh cenově dostupné kousky se podařilo nejprve u příloh časopisů, které se věnovaly hi-fi technice. Nicméně existovaly i edice samostatných filmů, distribuovaných podobně jako časopisy a často dostupných i v obchodech mezi jiným spotřebním zbožím. Vzpomínám například na Oběti a vrahy sice s DTS zvukem, ale s neanamorfním obrazem z jistého časopisu o hi-fi. Jako samostatné vydání mám z té doby zase třeba Johny Mnemonica. A pár desítek dalších, na které jsem možná ani nekoukal, ale jen si je koupil, když byly tak levné…

Nezačínalo se tehdy s přehnaně kvalitními kousky, ale béčka to také nebývala. Situace následně přerostla v davovou psychózu, za kterou stály postupně se snižující ceny přehrávačů a zároveň brutálně nízké ceny „stánkových“ DVD filmů. Troufám si ale tvrdit, že tímto způsobem vyšla i velká řádka kvalitních filmů. Jedním dechem samozřejmě dodám, že tím nemyslím kvalitně mastrovaných nosičů. Obrazová a zvuková úroveň byla mnohdy poplatná ceně.

Na stáncích tak bylo v průběhu několika málo let k dispozici gigantické množství filmového materiálu, jehož cenová devalvace skončila v řádu desítek korun. Po počátečním boomu, kdy skoro každý filmový fanda kupoval vše, už se nyní ve větším kupují snad jen pohádky a válečné dokumentární filmy.

A do tohoto stoupil blu-ray formát. Jak už to bývá, je zpočátku předražený, aby výrobci mohli zvýšit svůj zisk na nadšenějších zákaznících. Naštěstí pokročila i doba a je o mnoho snazší nakupovat disky v zahraničí bez úchylných marží českých distributorů. Naneštěstí situace s českou lokalizací a nesmyslnou regionální ochranou disků o tolik lepší není. Snaha přinést cenově dostupné kousky na český trh tu však zůstala.

První byl opět specializovaný časopis s jeho blu-ray přílohami. Cenu za disk stlačil zhruba na polovinu běžné sumy z maloobchodu. Nenabídl samozřejmě špičkové filmy, ale ani vyslovené propadáky. Za časopisem následuje starý známý stánkový prodej – Blu-ray edice (www.blurayedice.cz). Cenu stlačila ještě níže, konkrétně na 199 korun.

Masy, které kupovaly levná DVD, rozhodně nepřeběhnou k blu-ray. DVD přehrávače jsou sice nahrazovány blu-ray přehrávači, CRT televize LCD a plazmami. Ale mnozí se spokojí s filmem na stávajícím médiu, nebudou chtít platit 4krát více za blu-ray disk. Protože stále jde o cenu neopodstatněně vysokou (vzhledem k zákazníkovi, nikoli s ohledem na distribuční kanál, který naopak rád najde důvod pro vyšší marže). 

200 korun za blu-ray. Hodně nebo málo?

Blu-ray edice, která odstartovala začátkem tohoto roku, trpí kromě stále ještě vysokých cen, výraznějším nedostatkem. Nenabízí, a ani dle jejich sáhodlouhého plánu nebude, příliš zajímavé filmy. Je ale možné, že pomůže snižovat průměrnou cenu blu-ray disků, čemuž pomůže i případné zapojení dalších konkurenčních „stánkových a časopiseckých“ vydavatelů.

Cena blu-ray disků tak možná v průběhu roku až dvou klesne běžně na současnou cenu Blu-ray edice a stánkový prodej určitě ještě o dost níže. Současně se více rozšíří domácí kopírování blu-ray disků. A nakonec nezbývá, než doufat, že blu-ray bude posledním fyzickým filmovým nosičem a nejen ve světě, ale i u nás se rozšíří online knihovny se vším, nač si jen vzpomeneme. 2 roky jsou snad reálná doba, ve které by se to mohlo stihnout. A pokud to nestihnou oficiální vydavatelé, tak ti neoficiální to umí už dávno…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek