Neděle , 21. 04. 2024

Marcela

Jsou hráči poskakující s kytarou před TV blázni?

20. 09. 2009

Je to nějaký ten rok, co jsem poprvé viděl škubající se dospělce s plastovou kytarou před televizní obrazovkou. Přišlo mi to docela „mimo“ a nevěřil jsem, že to může být legrace. Respektive, že to může chytit i jinak seriozní jedince. Tento web je o hifi, a Guitar Hero je počítačová hra. Nicméně má i blízko k hudbě, a proto, pokud si chcete vychutnávat muziku dalším z možných způsobů, čtěte dále.

Vyzkoušel jsem na vlastní pocit, o co vlastně jde. Guitar Hero má jednoduchý princip, ale mnoho variací. Kapela spustí a vy se musíte na speciální kytaře trefovat do rytmu mačkáním daných barevných tlačítek. Tlačítek je celkem 5 a podle nastavené obtížnosti se v různém množství rytmicky zobrazují na obrazovce. Nutná je souhra obou rukou, protože je třeba nejen mačkat tlačítka, ale i „třískat“ do strun.

I nehudebníci tak mají možnost, zažít zprostředkovanou radost ze hry. Když tlačítko nestihnete zmáčknout, tón vaší kytary chybí, když zmáčknete nebo podržíte špatně, zahrajete falešně. Na to reagují diváci a mohou vás snadno vypískat. A když se daří, máte radost.

Ať to vypadá jak chce infantilně, vtáhne vás to do hry a hudební show vnímáte docela jinak, než při běžném poslechu. Prostě – je to sranda. Zvláště, když máte možnost zahrát si takto svou oblíbenou muziku. Téměř nutností je velká obrazovka, kvalitní ozvučení a samozřejmě kytara (hrát na klávesnici nemá smysl). Nabízí se tak využití například s HTPC, nebo herní konzolí (PS2, PS3, Xbox 360, Wii).

Můj debut proběhl na PS3 s Guitar Hero IV – World Tour. Existuje více dílů i variací na dané téma, ale já jsem zvolil tuto verzi, protože byla i s kytarou za slušnou cenu (1500 Kč) a obsahuje průřez různých interpretů na cca 60 písních. Pořídit lze i takové speciality, jako verzi jenom o Metallice nebo o Aerosmith, případně vyšla podobná hra i s Beatles (Rock Band).

Kytara mne mile překvapila. Není to až taková plastová hračka, jak na první pohled působí. Je dostatečně velká a velmi kvalitně zpracovaná, kromě tlačítek má mimo jiné i dotykovou plochu (slider) nebo pohybový senzor a samozřejmě je bezdrátová. A připojit (dokoupit) lze bicí, mikrofon a hrát ve více lidech… Zábava na party jako dělaná. V opilosti člověk i zapomene, že si vlastně hraje, jak malé dítě 🙂

Pro zajímavost přidávám odkaz na zajímavý článek, proč si Rolling Stones a Pink Floyd myslí, že podobné hry jsou hovadina: http://blog.limewire.com/posts/25764-rolling-stones-pink-floyd-hate-guitar-hero-rock-band-teenagers-in-general/
 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek