Čtvrtek , 20. 06. 2024

Květa

Bluetooth funguje oficiálně už i ve vesmíru

03. 05. 2024

03. 05. 2024

Bluetooth existuje již několik desetiletí a jeho význam nelze podceňovat. Je to jedna z nejběžnějších metod připojení zařízení k jiným zařízením a používáme ji s našimi herními ovladači, sluchátky, reproduktory a bezpočtem dalších zařízení. Brzy by mohla získat důležitou roli i mimo naši planetu Zemi.

Připojení k satelitu na oběžné dráze

Hubble Network, startup se sídlem v Seattlu, učinil technologický průlom tím, že úspěšně připojil standardní Bluetooth zařízení k satelitu na oběžné dráze. Tento bezprecedentní úspěch otevírá obrovské možnosti pro internet věcí (IoT). První družice HST, vypuštěné v březnu, již přijaly signály z čipů Bluetooth vzdálených přes 600 kilometrů.

Je to docela důležitý vývoj, když vezmeme v úvahu skutečnost, že Bluetooth byl historicky spolehlivý způsob připojení, ale s krátkým dosahem, o čemž svědčí věci, jako je skutečnost, že se vaše sluchátka odpojí od telefonu, pokud se dostanete o několik místností pryč. Jak jsme se tedy dostali od signálu, který teprve relativně nedávno začal fungovat skrz zdi, k signálu, který se dokáže dostat až z naší atmosféry? Prozatím řešení zahrnuje použití sfázované antény jako lupy, která dokáže zachytit jinak krátké rádiové vlny s nízkým výkonem ze země. Pokud implementace zůstane takto, představovali bychom si, že by fungovala docela podobně, jak se telefony jako iPhone 15 v současné době připojují k satelitům, jen se standardnějším protokolem Bluetooth namísto specifických satelitních antén/hardwaru.

Půjde o technologický průlom?

Zda to povede k silnému spojení, se teprve uvidí, ale v tuto chvíli je to nedokončená práce. Společnost si představuje širokou škálu aplikací pro svou technologii, včetně logistiky, sledování dobytka, chytrých obojků pro domácí mazlíčky, dětských bezpečnostních oděvů, monitorování staveb a precizního zemědělství. Řešení Hubble řeší dlouhodobé problémy spotřeby energie, nákladů a síťových omezení, které brání širokému rozšíření zařízení IoT s technologií Bluetooth.

K TÉMATU  Microsoft uvádí na trh svůj Copilot s umělou inteligencí pro Android

Pokud se to stane věcí, možná budeme muset dlouho čekat, než skutečně uvidíme vzdáleně užitečné implementace. Mezitím zůstane běžná satelitní připojení metodou volby pro chytré telefony.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek