Úterý , 08. 07. 2025

Nora

Bluetooth funguje oficiálně už i ve vesmíru

03. 05. 2024

03. 05. 2024

Bluetooth existuje již několik desetiletí a jeho význam nelze podceňovat. Je to jedna z nejběžnějších metod připojení zařízení k jiným zařízením a používáme ji s našimi herními ovladači, sluchátky, reproduktory a bezpočtem dalších zařízení. Brzy by mohla získat důležitou roli i mimo naši planetu Zemi.

Připojení k satelitu na oběžné dráze

Hubble Network, startup se sídlem v Seattlu, učinil technologický průlom tím, že úspěšně připojil standardní Bluetooth zařízení k satelitu na oběžné dráze. Tento bezprecedentní úspěch otevírá obrovské možnosti pro internet věcí (IoT). První družice HST, vypuštěné v březnu, již přijaly signály z čipů Bluetooth vzdálených přes 600 kilometrů.

Je to docela důležitý vývoj, když vezmeme v úvahu skutečnost, že Bluetooth byl historicky spolehlivý způsob připojení, ale s krátkým dosahem, o čemž svědčí věci, jako je skutečnost, že se vaše sluchátka odpojí od telefonu, pokud se dostanete o několik místností pryč. Jak jsme se tedy dostali od signálu, který teprve relativně nedávno začal fungovat skrz zdi, k signálu, který se dokáže dostat až z naší atmosféry? Prozatím řešení zahrnuje použití sfázované antény jako lupy, která dokáže zachytit jinak krátké rádiové vlny s nízkým výkonem ze země. Pokud implementace zůstane takto, představovali bychom si, že by fungovala docela podobně, jak se telefony jako iPhone 15 v současné době připojují k satelitům, jen se standardnějším protokolem Bluetooth namísto specifických satelitních antén/hardwaru.

Půjde o technologický průlom?

Zda to povede k silnému spojení, se teprve uvidí, ale v tuto chvíli je to nedokončená práce. Společnost si představuje širokou škálu aplikací pro svou technologii, včetně logistiky, sledování dobytka, chytrých obojků pro domácí mazlíčky, dětských bezpečnostních oděvů, monitorování staveb a precizního zemědělství. Řešení Hubble řeší dlouhodobé problémy spotřeby energie, nákladů a síťových omezení, které brání širokému rozšíření zařízení IoT s technologií Bluetooth.

K TÉMATU  Novinky v GPS navigacích MIO

Pokud se to stane věcí, možná budeme muset dlouho čekat, než skutečně uvidíme vzdáleně užitečné implementace. Mezitím zůstane běžná satelitní připojení metodou volby pro chytré telefony.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Nepřehlédněte

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek